1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Polis kendini hâlâ 1 Mayıs’ta sanıyor
Polis kendini hâlâ 1 Mayıs’ta sanıyor

Polis kendini hâlâ 1 Mayıs’ta sanıyor

A+A-

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek üzere Şişli’deki DİSK binası önünde toplanan işçileri biber gazı ve tazyikli su ile “durduran” polis, belediye işçilerinin grev kararı asma yürüyüşünde de yine aynı yöntemi kullandı. Yürüyüş kolunu dağıtan çevik kuvvet, işçilerin Saraçhane’deki belediye binası önünde toplanarak açıklama yapmasına ise “Ankara ile kurulan temas” sonrasında izin verdi.
Altı aydır süren ve 27 bin belediye işçisini kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine çalışanlar bir günlük iş bıraktı. Sabah saatlerinde grev kararını asmak üzere Edirnekapı’dan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bulunduğu Saraçhane’ye doğru yürüyüşe geçince polisin “biber gazlı” ve “tazyikli sulu” müdahalesiyle karşılaştı.
Türk-İş’e bağlı Tüm Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) üyesi yaklaşık 1000 işçi, ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iştirakleri ve Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Ümraniye, Üsküdar, Güngören ve Adalar ve bağlı şirketlerinden İSTON, İSFALT, BELBİM ve KÜLTÜR A.Ş. ile ilgili grev kararını asmak üzere Edirnekapı’da toplanarak, polisin barikat kurduğu caddeden iki ayrı koldan Saraçhane’ye doğru yürüyüşe geçmek istedi.
Yürüyüşün yasal olmadığını belirten emniyet yetkilileri, iki gruba ayrılarak harekete geçen işçilere, biber gazı ve panzerlerden sıkılan tazyikli su ile müdahalede bulundu.
Polisin müdahalesi üzerine ilerleyemeyerek alanda yaklaşık 20 dakika daha bekleyen gruba tekrar müdahale edildi. Bunun üzerine, grubun büyük çoğunluğu dağıldı. Alandan ayrılan bu kişiler, çeşitli yönlerden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bulunduğu Saraçhane’ye ulaşmaya çalıştı.

VALİ GÜLER’E KINAMA • Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Çelenk ve 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, amaçlarının toplu sözleşmenin imzalanmasını sağlamak ve seslerini duyurmak olduğunu belirterek, “Ekmeğimiz için buradayız. Açın yolumuzu yürüyelim. Tek şeritten yürüyeceğiz ve trafiği aksatmayacağız. Herhangi bir sorun çıkmayacak, sorumluluk da bize ait” dedi.
Türk-İş yöneticilerinin Ankara’daki temaslarının da ardından, işçilerin, sendika yöneticileriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki havuzlu parkta toplanmalarına izin verildi. Burada bir konuşma yapan Belediye-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek, işçilerin herkesten daha fazla milletini, devletini ve ulusunu sevdiğini belirterek, ‘’İstanbul Valisi’ne (Muammer Güler) sesleniyorum; bu davranışı hak etmedik. Bunu kınıyorum’’ dedi.
Müdahaleyi “işçilere karşı tahammülsüzlük” olarak değerlendiren Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, “İşçiler, halkı rahatsız etmeden, tek koldan yürüyerek bugün son gün olan grev kararını asmak istedi. Amaçları kamuoyu oluşturarak belediyeyi biraz daha sıkıştırıp, biraz daha zorlayarak toplu sözleşmeyi imzalamaktı ama polis şiddet uyguladı. Türk-İş olarak bu durumu şiddetle kınıyoruz” dedi.

İŞÇİLER NE İSTİYOR? • Bir süre bekleyen işçiler izin verilmesi üzerine yürüyüşe geçerek, önce Saraçhane Parkı’nda toplandı, ardından da Büyükşehir Belediyesi önüne gelmelerine izin verildi. Burada bir basın açıklaması yapan Belediye İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, “Belediye işçisi altı aydır toplu iş sözleşmesinin sonuçlanmasını bekliyor. Artık son sözün geldiği noktadayız. Bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen ücrette yüzde 8 teklif ettiler. Son üç ayda suya, ekmeğe, ulaşıma yüzde 30-35 zam yapıldı.
İşverenler bile gerçek enflasyonun yüzde 30-35 olduğunu kabul ediyor. Kimse bizden yüzde 8 zammı kabul etmemizi beklemesin. Biz de enflasyon oranında zam istiyoruz” dedi. Belediye yetkililerine bir kez daha uzlaşma çağırısı yapan işçiler, daha sonra belediyenin giriş kapısına grev kararı asarak dağıldı.
Asılan grev kararı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSTON, İSFALT, İSBAK, BELBİM ve Kültür AŞ ile yedi ilçe belediyesinde çalışan Belediye-İş’e bağlı 10 bin, Tes-İş’e bağlı 7 bin, Hizmet-İş’e bağlı 6 bin ve Genel-İş’e bağlı 4 bin olmak üzere toplam 27 bin belediye işçisini kapsıyor. İstanbul’daki çeşitli belediyelerde çalışan ve çeşitli sendikalara üye 17 bin işçi de daha önce grev aşamasına gelmişti. Asılan karara göre işçiler 60 günlük yasal süre içerisinde greve çıkabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.