1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. PKK Ateşkesi Uzattı
PKK Ateşkesi Uzattı

PKK Ateşkesi Uzattı

A+A-
Koma Civaken Kurdistan'ın (KCK), 13 Nisan'dan başlayan ve 15 Temmuz'da sona eren eylemsizlik kararını 1 Eylül'e kadar uzattığı bildirildi.

KCK Başkanı Murat Karayılan, ANF'ye yaptığı açıklamalarda, eylemsizlik sürecine taktik olarak yaklaşmadıklarını kaydederek, “geliştirdiğimiz eylemsizlik süreci bir taktik değil, Kürt sorununda kalıcı çözümü hedefleyen yeni bir dönemin başlatılmasıdır” diye konuştu.

Hareketlerinin barış çabalarına karşılık, devlet cephesinde olumlu bazı açıklamalar olduğu ancak çözümleyici herhangi bir adım atılmadığını vurgulayan Karayılan, yaşanan operasyonlar ve kayıplara dikkat çekerek, "Türk devleti bir taraftan siyasal çözüme ilişkin kimi açıklamalarla bir beklenti yaratmakta ve ümit vermeye çalışmaktadır. Ama, diğer taraftan hareketimize karşı yeni bir imha konseptinin geliştirilmesi için çeşitli güçlerle açık ve gizli görüşmeler yapmaktadır. Bu gerçekler ışığında bakıldığında, sorunu barışçıl yöntemlerle çözmeye ilişkin samimi tavırlar fazla görülmemektedir" dedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın açıklaması beklenen yol haritasına işaret eden Karayılan, yol haritasının zeminini olgunlaştırmak için eylemsizlik sürecini 1 Eylül'e kadar uzattıklarını bildirdi. Karayılan, "Kürt sorununda barış sürecinin gelişmesi sadece Kürt tarafının çabalarıyla sonuç vermemektedir. Bu sürecin sonuç alabilmesi için tüm demokrasi ve barıştan yana olan çevrelerin etkili bir biçimde devreye girmesi ve Türk devletinin uzattığımız barış elini havada bırakmaması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Kürt halkının Türk halkı ile eşit ve özgür biçimde bir arada yaşamak istediğini ancak mevcut birliğin zoraki olduğunu söyleyen Karayılan, bunu anayasal güvenceler temelinde özgür ve gönüllü birliğe dönüştürmek istediklerini dile getirdi.

Hükümet, ordu ve muhalefet liderlerine silahların tümden susacağı bir süreç başlatma çağrısında bulunan Karayılan, Kürt sorununun demokratik çözümünün tüm Kürtlerin yararına olduğunu ifade etti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.