1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Peşmerge Komutanı: Savaş Yıllar Alacak…
Peşmerge Komutanı:  Savaş Yıllar Alacak…

Peşmerge Komutanı: Savaş Yıllar Alacak…

Ayni zamanda Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi olan Peşmerge Güçleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, Güney kürdistan’da çok sayıda IŞİD’li olduğunu söyledi.

A+A-

Ayni zamanda Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi olan Peşmerge Güçleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, Güney kürdistan’da çok sayıda IŞİD’li olduğunu söyledi.

“Şengel bugün ya da yarın illaki geri alınacak” diyen Peşmerge Komutanı, IŞİD’le savaşın yıllarca süreceğini belirtti.

Cafer Şeyh Mustafa, Avrupa’dan silah ve helikopter istediklerini de doğruladı.

KYB’li komutan Rûdaw’ın sorularını yanıtladı…

Avrupa Birliği (AB) ile temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e bir peşmerge heyeti gönderdiniz, neden?

Davet, Brüksel’deki Kürdistan Bölgesi Temsilciliği aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından yapıldı. Heyette yer alan kişilerin büyük bir kısmı peşmerge komutanlarından oluşuyordu. Komutanlar, savaşın içerisinde olan kişilerden seçildi. IŞİD saldırılarını yakından öğrenmek için bu görüşmeyi talep ettiklerini bildirdiler.

Bu ziyarette hangi görüşmeyi çok önemli buldunuz?

Biz orada birkaç komisyon ile bir araya geldik, NATO üyelerinden kişilerle görüştük. Bu bizim için çok önemliydi çünkü, onlara NATO’nun bu süreçte hem askeri eğitim, hem de birçok konuda bizim ile bağlantı kurması gerektiğini söyledik.

Silah talebinde bulundunuz mu?

Avrupa Parlamentosu (AP) silahla ilgilenen bir oluşum değil ancak üyelerine iletmeleri için helikopter, silah ve kimyasal saldırılara karşı malzeme gibi taleplerde bulunduk. Üye ülkeler ile konuşacaklarına söz verdiler.

AB ülkelerinde bulunan eski silahları istediğiniz söylendi, bu doğru mu?

Eski darken bizim kullandığımız silahlar gibi olduğunu sanmayın. Onlar ordularını en son teknoloji ile üretilen silahlarla donatmışlar, yani “eski”yle kast budur.

Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir’in heyet içersinde yer almaması dikkat çekti mi?

Adlar belirlenmişti, ama Peşmerge Bakanı’nın ismi yoktu. Bundan önce de giden heyetlerin bir çoğunda Peşmerge Bakanı bulunmuyordu.

Kürdistan Bölgesi Enformasyon ve Güvenlik Ajansı Başkanı ve Anti – Terör Güçleri Sorumlusu Lahur Şeyh Cengi Talabani, Washington Ortadoğu Enstitüsü’nde Başkan Mesud Barzani’yi eleştirdi. Siz bu eleştirilere katılıyor musunuz?

Doğrusu ben eleştrileri duymadım ancak bana göre kardeşlik ve birlik herşeyden daha önemlidir. Ola ki bir eleştirimiz olur, bunu kendi içimizde dile getirmemiz ve çözmemiz daha makbuldür. Bunu dışarıda dile getirmemiz, yapılan yardımları etkileyebilir.

Lahur Talabani’nin eleştirilerinden biri, Havice’de yapılan ABD - Peşmerge ortak operasyonuydu. Bu operasyonun Kürtler’in çıkarına olmadığını savundu.

 Bu tarza operasyonları Amerikan güçleri yapıyor. Ancak ilk kez Ortadoğu’da düşmanın kalbine girilip 69 kişi zindandan kurtarıldı. Aksine, çok önemli ve büyük bir operasyondu. Birbirimizin yaptığı işleri küçümsemek yerine daha iyi işler yapmak için çaba göstermemiz lazım.

Şengal operasyonu neden ertelendi?

 Şengel bugün ya da yarın illaki geri alınacak. Ancak her savaşın kendine göre ihtiyaçları var, belki de gereken ihtiyaçlar tamamlanmamıştır.

Sebebinin PKK ile olan anlaşmazlık olduğu söyleniyor…

 Küçük sorunların olduğu doğru ancak bu sorunlar Şengal’e operasyon yapılmasına engel değildir.

PKK’nin Şengal operasyonuna katılmasını nasıl karşılarsınız?

Ortak plan içerisinde olması bence çok normal. Kürdistan’ın 4 parçasından her kim katılırsa katılsın, ancak aynı komutanlık altında olunması şartıyla.

Geçtiğimiz hafta IŞİD, Kerkük’ün Dubız ilçesine girdi. Sizce ihmal edilen neydi?

Ben IŞİD’in Dubız’a girdiğine inanmıyorum. Belki de IŞİD Kürdistan’ın her yerinde vardır. Şehirlerimize sığınmaya çalışan Araplar’a, şartlar kapılarımızı açmamızı zorluyor. Eğer güvenlik güçlerimiz seri davranmazsa buna benzer çok olay yaşanabilir. Sorunlu bölgeler dediğimiz 140’ıncı madde kapsamındaki bölgelerde, ailelerin içinde binlerce terörist var.

Siz Kerkük Güney Cephesi Komutanı’sınız, IŞİD hala Kerkük için tehdit arzediyor mu?

IŞİD kaldığı sürece, değil sadece Kerkük, belki bütün bölge için tehdit devam ediyor demektir. IŞİD’in bulunduğu her bölge risklidir.

Musul operasyonunun zamanı belli mi?

 Musul operasyonu Irak ve müttefik ülkelere mahsus bir meseledir. Ancak bize ihtiyaç duyulduğu takdirde yanlarında olacağız.

Tecrübeli bir komutan olarak, sizce savaş daha ne kadar devam edebilir?

Bence uzun soluklu bir savaş olacak. Musul geri alınırsa Kürdistan Bölgesi üzerinde korku kalmayacak. Aksi halde tehdit devam ediyor demektir.

Amerikalılar birkaç yıl diye teleffuz ediyor?

Kesinlikle katılıyorum. Çünkü onların istihbaratı bu konuda çok güçlü. IŞİD ele geçirdiği bölgelerde iyice kök saldı. Bu nedenle yıllar alabilir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.