1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Perwer: TRT 6’ya gitmiyorum
Perwer: TRT 6’ya gitmiyorum

Perwer: TRT 6’ya gitmiyorum

A+A-

Kürt sanatçı Sivan Perwer, Köln'de düzenlediği basın toplantısında TRT 6'ya gitmeyeceğini söyledi.

TRT 6 tarafından gelen teklife ilişkin olarak bugün Köln'deki Hyatt Otel'de basının sorularını cevaplayan Perwer, " Ben kırmızı çizgiler için gitmem. Kürt halkı kendi imkanları ile kanallar açtı ve açmaya devam ediyor.'' dedi.

35 yıldır Kürt sanatına hizmet ettiğini söyleyen Perwer, 33 yıldır sürgünde yaşadığını belirterek, "biz parçalanmış bir halkız, Kürt meselesi dünya sorunu oldu. Bizim bir gerçeğimiz var o da Kürt halk gerçeği. Biz bu halkın mensuplarıyız. Ben halkımın acılarını, çığlıklarını, gerçekliğini söyledim. Ben zulme karşı isyan ettim. Bunun için 33 yıldır doğduğum yerden, ülkemden uzaktayım. Bizler evimizde Kürtçe, dışarıda Türkçe konuştuk, benim şarkılarım isyandır. Bir halkın çığlığıdır. Bir halkın sorunu çözülmedi. Bir kanalın açılması ile bu sorun çözülmez"

KÜRTLER YOK EDİLMEK İSTENDİ

Kürt halkının bir realitesi olduğunu söyleyen Perwer, 85 yıldır Türkiye'nin bunu inkar ettiğini, inkar ile sadece Kürtlerin değil, Türklerin de rahat etmeyeceğinin artık anlaşılır duruma geldiğini söyledi. Kürt sanatçı Perwer şöyle konuştu: "Kürt halkı hep kardeşlik elini uzattı. Türkleri arkadan vurmadı. Bizler, Ortadoğu'nun en eski halkıyız. Bizler, hep yok edilmek istendik. Türkiye Kürt meselesinde hep kaybetti. Ben halkımın bir sanatçısıyım. Ben sadece şarkı söylemiyorum, zulme karşı isyan ediyorum. Bugün kardeşlik deniliyorsa eşit şartlarda kardeşlik olur. Kürdistan ismi kimseyi korkutmamalı. 85 yıl sonra bir adım atmışlar eğer samimi iseler, statükoya hizmet etmeyecekler ise olumlu olur."

Ülkesini, halkını sevmeyenin, birey olamayacağını da söyleyen Perwer, kendisinin her zaman geniş bir çerçeveden sanata yaklaştığını söyledi. 33 yıldır ülkesinde uzakta, zulme karşı olduğunu, eğer bu zülüm devam edecekse, dışarıda da ölmeye razı olacağını söyledi. Türk ve Kürt basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Perwer'e yönelik sorular soruldu. 'Bugün Kürt olup da Türkçe söyleyen sanatçıların da artık, korkmadan cesaretli adımlar atmasını beklediğini söyleyen Perwer, "Bunlar, Kürt sorunu konusunda neden sesini yükseltmiyorlar. Cesaret alamıyorlar. Bugün ben isterdim ki, Türkiye'deki bu sanatçılar cesaretli çıkışlar yaparak, beni davet etmelerini beklerdim" dedi.

KENDİ TELEVİZYONLARIMA ÇIKARIM

AKP Diyarbakır milletvekili Abdurrahman Kurt ile TRT adına Sinan İlhan ile yapılan görüşmeye de değinen Perwer "Bonn'da TRT yetkilileri ile bir görüşme yaptık. Gelmemi çok istiyorlardı. Ama onlara da söyledim. Eğer gidersem halkıma giderim. İnancıma göre giderim. Ben kırmızı çizgiler için gitmem. Kürt halkı kendi imkanları ile kanallar açtı ve açmaya devam ediyor. Benim Kürtçe televizyona çıkma gibi bir düşüncem varsa, önce Roj Tv, Kürdistan Tv, Kurd 1 gibi Kürt kanalları var. Oraya çıkarım ve çıkıyorum. Türk halkı, Kürt halkını ayrıcalıklı gördü. Umarım TRT de, açılan Kürt kanalında Lorke Lorke Xatune şarkısının Kürt kültürüne ait olduğunu anlar. Kürt halkı bana 'çık' derse çıkarım. Barışa katkıda bulunacaksam giderim” TRT ile parasal anlaşma yaptığına dair söylentilerin çıktığını belirten Perwer, “Halkımız katledildi. Köyler yok edildi. Binlerce insanımız cezaevine atıldı. Ben mücadelemi hiç bir zaman parayla ölçemedim”

YA SEV YA TERK ET 1930'LAR ALMANYASINDA ORTAYA ÇIKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari gezisinde, yaptığı konuşmaya ilişkin bir soru hakkında da Perwer, Kürt halkının Erdoğan'a önceleri destek verdiğini ancak O'nun statükoya yenik düştüğünü vurguladı. Perwer devamla “ya sev ya terk et gibi söylemlerin, 1930 ila 1945'ler Almanyası'nda neleri ortaya çıkardığının bilinmesi gerekiyor” dedi.

ERDAL ALIÇPINAR -ANF

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.