1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş genel başkan
Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş genel başkan

Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş genel başkan

A+A-

 

HDP’nin 3. Olağan Kongresi’nde Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş genel başkanlığa seçilirken HDP’de Selahattin Demirtaş dönemi sona erdi. Yeni eş genel başkanı Pervin Buldan, kongre konuşmasında “Saygıdeğer eş genel başkanımız Sayın Demirtaş’tan bu görevi teslim almak benim için onur kaynağıdır” dedi.

 

HDP'nin 3. Olağan Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda yapıldı. Eş Genel Başkanlar Serpil Kemalbay ile Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın aday olmadığı kongrede Buldan ve Temelli 823 geçerli oyun tamamını alarak eş genel başkanlığa seçildi. Demirtaş, birinci sıradan HDP Parti Meclisi üyesi seçildi. Kongrede 1109 HDP delegesinden 837'si oy kullanırken kullanılan oyların 823'ü geçerli sayıldı. Blok liste yöntemiyle yapılan seçimde HDP Eş Genel Başkanları ve Parti Meclisi 823 oyla seçildi

Kongrenin başında konuşan Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay 2018 yılının özgürlük için mücadele edecekleri bir yıl olacağını söyledi. Serpil Kemalbay ezilenleri, sömürülenleri, barışı ve demokrasiyi savunacaklarını vurguladıktan sonra Türkiye'nin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili şunları söyledi: "Biz bu ülkede kanın durmasını istiyoruz. Barış içinde, müzakere sürecinde hakların birlikte olması için çaba harcadık. Mevcut iktidar bu imkanı ortadan kaldırdı. Burada bugün 11 askerin hayatını yitirdiği bilgisi geldi. Askerler de insan. Ve bizler insanı yaşatmalıyız. Askeri de yaşatmalıyız. Herkesi yaşatmak bizim sorumluluğumuzdur. HDP bu bilinçle bugüne kadar mücadele etti. Kendi yaşamından yola çıktı. Kimsenin, çocukları savaşa sürmeye hakkı yoktur."

ÖNDER: ÖCALAN'I SAYGI VE SEVGİYLE SELAMLIYORUZ

Bu arada önergeyle divan eş başkanlığına Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder seçildi.

DEMİRTAŞ'IN MESAJINDAN: HDP ARTIK KİŞİLERE BAĞLI OLMAYAN KURUMSAL BİR PARTİYE DÖNÜŞMÜŞTÜR

Öte yandan tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın mesajları da okundu. Demirtaş'ın mesajının bir bölümü şöyle: "Benim en büyük kaygım sizleri mahçup etmemektir. Bu kavganın öncülerinden biri olarak, mahçup hissediyorum. Çünkü bizler mezar taşında "halkına borçlu gitti" yazanların geleneğinden geliyoruz. Tam anlamıyla özgürlü ve tam anlamıyla demokrasi sağlanana kadar bu borç ödenmiş sayılmaz. Bu kongreyle birlikte, eş genel başkanlık görevimi başka arkadaşlarıma devrediyorum. Yeni eş genel başkanlarımızın öncülüğünde sizlere layık bir mücadele ortaya koymanın sözünü veriyorum.

Birlikte eş genel başkanlık yapmaktan onur duyduğun Figen yoldaşıma ve onun şahsında tüm rehin alınan arkadaşlarıma sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. HDP'lileri tutuklayarak, katlederek yıldıracaklarını, teslim alacaklarını zannedenler, boşa çabaladıklarını anlayacaklar. Biz devasa bir çınar gibiyiz. Çınarımızın her bir dalında Türkiye'nin bütün halkları özgürce yerini almıştır. HDP bütün kimlik ve inançların kendi partisine dönüşmüştür. HDP, Kapitalizmin en ağır sömürü koşullarına karşı gerçek bir emekçi partisi olmuştur. HDP artık kişilere bağlı olmayan kurumsal bir partiye dönüşmüştür.

 

(…) Bizler her türlü şiddete ilkesel olarak karşı çıkarız. Israrla barış hemen şimdi demeye devam edeceğiz. AKP-MHP faşizminin Kürt halkını imha savaşını her yerde teşhir edeceğiz. HDP, AKP-MHP faşizminin kurmak istediği Türkiye'nin partisi değildir. HDP, hırsızların partisi de değildir. HDP, Türkiye'nin yoksullarının, yok sayılanlarının partisidir. Bizim hayal ettiğimiz Türkiye ile, faşizmin hayal ettiği Türkiye arasında büyük bir fark var.

YABANCI KONUKLARDAN AFRİN OPERASYONU ELEŞTİRİLERİ

Sputnik muhabiri Hüseyin Hayatsever, HDP kongresine davetli olan yabancı siyasi parti temsilcileri de kongrede söz alarak konuşma yaptığını belirtti.

Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, HDP Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Afrin'e yönelik askeri müdahaleyi kesin bir dille kınıyoruz. Bunu kabul etmiyoruz. Fransa'nın da Avrupa'nın da bu askeri müdahaleyi kesin bir dille ve tavırla kınaması için mücadelemize devam edeceğiz. Ve bu şekilde Erdoğan'ın izole edilmiş bir hale gelmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Almanya Sol Parti üyesi ve Avrupa Parlamentosu üyesi Martina Michels de "Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'ye silah göndermesi kabul edilemez. Afrin operasyonu bir an önce durdurulmalı, barış kazanmalı" dedi.

Kongreye katılan Filistin Halk Kurtuluş Örgütü ve Filistin Ulusal Yönetimi üyesi Leyla Halid de yaptığı konuşmada "Bizler Afrin'e operasyona karşı sesimizi sizler ile beraber yükseltiyoruz. Savaşlar, her zaman hayatı değil ölümü yaratır. Halklar ise yaşamı ve geleceği yaratırlar. Sizlere bu salondan dünyadaki tüm mücadelelere, tüm halklara selam olsun" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "KDP Genel Başkanı" sıfatıyla HDP Kongresi'ne mesaj göndererek "mevcut siyasi durum" nedeniyle kongreye katılamadığını belirtti. PYD Eşbaşkanları Ayşe Hiso ve Şahoz Hasan'ın HDP kongresine gönderdiği mesaj da divandan okundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.