1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Pentagon bilançoyu açıkladı
Pentagon bilançoyu açıkladı

Pentagon bilançoyu açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD savaşının 8 Ağustos 2014’ten 1 Ocak 2017’ye kadar olan maddi bilançosunu açıkladı.

A+A-

Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre, bu süre zarfında IŞİD’e karşı yürütülen mücadele 11.4 milyar dolara mal oldu. Bu da her güne yaklaşık 12.7 milyon doların tekabul ettiğini gösteriyor.

Koalisyon güçleri, IŞİD’e karşı yürüttükleri savaşta daha çok hava saldırılarına yoğunluk verdiği için açıklanan rakamın yüzde 64’ü hava komutanlığının harcamalarından oluşuyor.

ABD ayrıca çok sayıda askeri eğitmen ve daha önceden de Irak’ta bulunan üssünde asker bulunduruyor. Bu nedenle de söz konusu rakamın yüzde 16’sı piyade güçleri için yapılan harcamalara ait.

Öte yandan harcamaların yüzde 12’sinin de deniz kuvvetlerine ait olduğu kaydedildi.

IŞİD savaşında ABD özel kuvvetlerinin bir çoğu Peşmerge Güçleri ile ortak yürüttüğü özel operasyonlarda bulundu. Özel kuvvetlerin bu süre zarfındaki harcamaları ise yüzde 8’i buluyor.

8 Ağustos’tan 22 Şubat 2017’ye kadar ABD ve koalisyon güçleri IŞİD'e yönelik 18 bin 458 operasyon gerşekleştirirken, bunun 11 bin 160'ı Irak sınırları içerisinde, 7 bin 298'i ise Suriye'de yapıldığı belirtildi.

ABD güçleri tarafından düzenlenen 14 bin 542 operasyonun, 7 bin 573'ü Irak, 6 bin 969'u ise Suriye’de gerçekleştirilmiştir.

Koasliyonda yer alan diğer ülkelerin ise, 3 bin 934 operasyondan, 3 bin 587'sini Irak’ta, 347'sini ise Suriye'de yaptığı öğrenildi.

Irak'ta, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Ürdün, Hollanda ve İngiltere gibi ülkeler operasyona katıldı.

Suriye'de ise, Avusturya, Bahreyin, Kanada, Danimarka, Fransa, Ürdün, Hollanda, Suudi Arabistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ülkeleri operasyonlara katılmıştır.

ABD Savunma Bakanlığı'nın raporuna göre, 8 Ağustos'tan 6 Şubat 2017'ye kadar, koalisyon güçleri ve ABD 138 bin 136 uçuş gerçekleştirdi. Uçuşların bir kısmının operasyon için bir kısmının ise karadan yapılan operasyonlara bilgi ve danışmanlık desteği sağlamak için yapıldığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.