1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. PDK ve YNK, Goran olmadan hükümeti oluşturuyor
PDK ve YNK, Goran olmadan hükümeti oluşturuyor

PDK ve YNK, Goran olmadan hükümeti oluşturuyor

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK)’nin yeni kabinenin oluşturulması konusunda bugün toplanması planlanıyor. Bazı kaynaklara göre, toplantıda PDK, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ile Goran Hareketi dışında bir muhalif partiyle birlikte hükümeti oluşturm

A+A-

Bas gazetesinin ulaştığı bilgiletre göre, PDK, Goran Hareketi’nin hükümeti oluşturma konusunda öne sürdüğü şartların doğru olmadığına ve bunun kabul edilmemesi gerektiğine inanıyor. Çünkü Goran’ın talepleri PDK’nin gücünü aşıyor, bu yüzden de YNK ile birlikte iki stratejik ortak olarak bir muhalefet partisini de yanlarına alarak hükümeti oluşturmak istiyor. Bu muhalefet partisinin de Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtû) olacağı söyleniyor.
Çünkü Yekgirtûn’nun geçmiş dönemde sergilediği muhalif tutumun bu partiyi Goran’ın bir kuyruğu haline getirdiğine inanılıyor, bu nedenle de Yekgirtû şimdi yeni bir tavır belirlemeli. Bas gazetesinin ulaştığı bilgiler, Yekgirtû MK’nin bu ayın 5’inde toplandığı yönünde. Bu toplantıda çoğunluk her olasılıkta hükümete katılma taraftarı olduğunu bildirdi ve bunun için görüşme komisyonu da oluşturuldu.
Yekgirtû Fraksiyonu Başkanı ve Başkanlık Üyesi Mewlûd Bawe Mûrad, konuya ilişkin Bas gazetesine şöyle konuştu: “Hükümeti oluşturmak için görüşme komisyonu belirlenmiştir. Biz genel olarak geniş katılımlı bir koalisyon hükümetinden yanayız. Başlıca beş partinin hükümette yer almasını istiyoruz, ancak Yekgirtû bir tarafa bağlanmak konusunda bütün olasılıkları da açık bırakmıştır.”
Yekgirtû’nun bir muhalkefet partisi olarak Goran Hareketi’nden ayrışması, tek başına karar verip hükümete katılması, bir takım siyasi gözlemcilere göre, parti yönetiminin Süleymaniye’de bölünmesine neden olabilir.
Konuya ilişkin siyasi gözlemci Aso Elî şöyle konuştu: “Muhalefet partileri bir süre önce birbirlerinden bağımsız bir şekilde hükümette yer almayacaklarını bildirdi. Bu nedenle tek başına her muhalefet partisinin hükümette yer alması, üye, kadro ve taraftarlarının ağır cezalarıyla karşılaşması demek. Bu durum özellikle Süleymaniye sınırları içinde, Yekgirtû’nun kitlesel konumuna büyük bir zarar verebilir.”

Basnews

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.