1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Paşaların Ziyaretçisi de Derin
Paşaların Ziyaretçisi de Derin

Paşaların Ziyaretçisi de Derin

A+A-

Ergenekon tutuklusu iki Orgeneral; Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'u Kandıra Cezaevinde "TSK adına" Korgeneral Galip Mendi ziyaret etmişti.

Korgeneral Galip Mendi, Özel Kuvvetler’de uzun yıllar görev yaptı. 1983’te kurmay subay olan Mendi, 1992’de Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine atandı. 1992-1994’de Özel Kuvvetler Komutanlığı Okul Komutanlığı yaptıktan sonra 1996’da KKTC’de Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na atandı.

Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı, 23 Mart 1996’da yazdığı bir yazıda "St. Barnabas baskınını gerçekleştirenlerin kullandığı beyaz Renault Toros’un Sivil Savunma Teşkilatı’na ait olduğu doğru mudur?" sorusunu yöneltti. Sivil Savunma Teşkilatı’na eleştirilerini sürdüren Adalı, 6 Temmuz 1996’da Lefkoşa’da evinin önünde öldürüldü.

Bu cinayetle ilgili suçlamalar yöneltilen Mendi, Türkiye’ye döndükten sonra 1997’de Özel Kuvvetler Komutan yardımcılığı yaptı, sonra da tuğgeneralliğe terfi etti. Mendi, 2000’de Kıbrıs’a bu kez Kıbrıs Güvenlik Kuvvetleri Komutanı olarak dönünce protestolarla karşılaştı, parti liderleri karşılamaya gitmedi.

Mendi, 2003 yılında Ledra Palas’ta özel bir oturum gerçekleştiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) bir heyetin Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili sorularını yanıtladı. Cinayetle ilişkisi olduğu iddialarını reddeden Mendi, 2002’de Türkiye’ye döndü. Mendi, sürekli terfi alarak korgeneralliğe yükseldi. AİHM Türkiye’yi, "Kutlu Adalı cinayetini yeterli ve etkin biçimde soruşturmadığı" gerekçesiyle 95 bin Euro ödemeye mahkûm etmişti.

Kaynak: Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.