1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Papaz İlker Çınar Uzman Çavuş Çıktı
Papaz İlker Çınar Uzman Çavuş Çıktı

Papaz İlker Çınar Uzman Çavuş Çıktı

A+A-

Tarsus Protestan Kilisesi'nin Başpapazı'yken canlı yayında Müslüman olduğunu açıklayan ve misyonerler aleyhine provokatif konuşmalar yapan İlker Çınar'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Uzman Çavuş rütbesiyle istihbarat elemanı olarak çalıştığı ortaya çıktı. Emekli Sandığı Mersin Bölge Müdürlüğü'nde 16.8.1992 tarihinde 706661XX sicil numarası ile 'uzman çavuş' olarak kayıt olan Çınar'ın sigorta primleri de düzenli olarak yatırıldı.

2004 - 2005'teki yoğun misyonerlik tartışmalarında adı duyulan İlker Çınar, misyonerlerle 1980'li yıllarda tanıştığını ve 1993'te de vaftiz olarak Hıristiyanlığı seçtiğini ifade etmişti. 2005'te yeniden Müslüman olduğunu açıklayan Çınar, yardımcısı Sinan Yorulmaz ile birlikte Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak 'misyonerlerin Türkiye'yi bölmeye çalıştığı'na dair konferanslar verdi. Çınar'ın iddialarına göre Türkiye'de 40 bin kilise ev vardı, Türkiye'yi bölmek isteyen misyoner teşkilatlar 73 milyar dolar bütçe ayırmışlardı ve şimdiye kadar ülkemizde 15 milyon 600 bin İncil dağıtılmıştı. Çınar çıktığı televizyon programlarında da AK Parti hükümetinin uyum yasalarıyla Türkiye'nin bölünmesini katkıda bulunduğunu öne sürüyordu.

PAPAZKEN DE PRİMLERİ YATMIŞ

Fakat Bugün gazetesinde yer alan habere göre eski papaz Çınar'ın sigorta kayıtları ilginç veriler içeriyor. Çınak, Emekli Sandığı Mersin Bölge Müdürlüğü'nden 16.8.1992'de 706661XX sicil numarası ile 'uzman çavuş' olarak kayıt yapmış. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı istihbarat elemanı olduğu tespit edilen Çınar'ın papazlık yaptığı dönemde de primleri düzenli olarak yatırılmış. Sosyal Güvenlik uzmanları Emekli Sandığı'na bireysel prim yatırılamayacağını bir kurum tarafından düzenli olarak primlerinin yatırılması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Halen Tarsus'ta yaşayan İlker Çınar iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunarak, “Emekli sandığı var da demiyorum yok da... Ama ispat edemezler ise müfteridirler. Ben ispat edemesem ben müfteriyimdir” dedi. İlker Çınar ve ekibinin başı çektiği misyonerlik iddialarının ardından art arda cinayetler işlendi. İlk olarak 5 Şubat 2006'da Trabzon'da Rahip Santoro 16 yaşındaki O. A. tarafından öldürüldü. O.A. televizyonda izlediği misyonerlik tartışmalarından etkilendiğini söyledi.

ALMAN ASILLI MİSYONER KİM

Bir başka cinayet haberi de Malatya'dan geldi. 18 Nisan 2007'de Malatya'da meydana gelen olayda, Niyazi Mısri Caddesi'nde bulunan Ağbaba İşhanı'nda faaliyet gösteren Zirve Yayınevi basılarak Necati Aydın, Uğur Yüksel ve Alman uyruklu Tilman Geske vahşice işkence yapılarak öldürüldü. Çınar'ın 2005'te bir dergiye yaptığı açıklama ise oldukça ilginçti: “Türkiye'nin doğusunda yaşayan Alman asıllı bir misyoner beni ölümle tehdit etti. Aldığım istihbarata göre 1 ay içinde bana suikast düzenleyeceklermiş.”

6 YIL ORTADAN KAYBOLDU

İlker Çınar, 25 Nisan 2005'te bir dergiye verdiği söyleşide “Misyonerlerle çalışmaya 1987 ile 1993 yılları arasında 6 yıl ara verdiğinizde nerede, ne yaptınız?” sorusuna, “Bazı konular milli güvenlikle ilgilidir, açıklayamam” cevabını verdi. Çınar, adını açıklayamacağı bir resmi kurumda çalıştığını ve kayıplara karıştığı 6 yıl ile ilgili olarak daha fazla bilgi veremeyeceğini dile getirmişti.

yenişafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.