1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Paket Kürtlerin beklentilerini karşılamıyor
Paket Kürtlerin beklentilerini karşılamıyor

Paket Kürtlerin beklentilerini karşılamıyor

İsmail Beşikçi: Ama sen hala seçilmiş belediye başkanları ve milletvekillerini bile içerde tutuyorsun. Sonra da savaş olmasın siyaset olsun diyorsun. Siyaset yapmanın önünü açmıyorsun"

A+A-

Sosyolog İsmail Beşikçi, Erdoğan’ın açıkladığı “Demokrasi Paketi”ni nasıl değerlendirdirdi.

Açıklanan paketin beklentileri karşılamadığını belirtten Beşikşi paketi şöyle değerlendirdi: “Bir soykırım ve Sürgün yaşandı. Son 30 yıllık savaş sırasında Asuriler Midyat’tan göç etmek zorunda kaldılar. Onların mallarına bile korucular el koydu. Devlet korucuları gerillayla savaşmaya teşvik etmek için bu mal ve toprakları koruculara verdi. Bir gasp vardır. Asuri-Süryanilerin kayıpları vardır. Gerilla ailelerinin ve Kürtlerin de bu tür sorunları var” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın paketi açıklarken 2,5 milyarlık malı sahiplerine iade ettiğini söylediğini, gerçeğin öyle olmadığını ve gasedilen malların sadece % 12’sinin sahiplerine iade edildiğini söyledi.

Erdoğan’ın açıkladığı paketin bir demokrasi paketi olmadığını ve talepleri karşılamadığını belirtikten sonra “Ana dilde eğitim çok önemli. Kürtlerin ve Asurilerin böyle bir talebi var. Bu talep karşılanmış değildir. Özel eğitim kurumları olacak. Orada eğitim yapabileceksin. Para ödeyerek çocuğuna ana dili eğitimi vereceksin. Türk çocukları için böyle mi yapıyor sunuz? Devlet onlara Türkçe eğitim veriyor. O zaman devletin Kürt, Asuri ve Ermenilere de devlet okullarında parasız eğitim hakkını vermesi gerekir” dedi.

Erdoğan’ın sık sık artık savaş olmasın siyaset yapılsın dediğine dikkat çeken Beşikçi “KCK davasından cezaevlerinde binlerce tutuklu var. Nasıl siyaset yapacaklar? Sen bu insanları bırakırsan siyaset yapabilirler. Ama sen hala seçilmiş belediye başkanları ve milletvekillerini bile içerde tutuyorsun. Sonra da savaş olmasın siyaset olsun diyorsun. Siyaset yapmanın önünü açmıyorsun. Benim kanımca bu paket beklentileri karşılayan bir paket değil” şeklinde konuştu.

(ANF)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.