1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. PAK: Partimizin adını, program ve tüzüğünü değiştirmeyeceğiz
PAK: Partimizin adını, program ve tüzüğünü değiştirmeyeceğiz

PAK: Partimizin adını, program ve tüzüğünü değiştirmeyeceğiz

A+A-

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı, “PAK’ın isminin partiler listesinden çıkarılması hukuk dışı, keyfi bir uygulamadır. PAK olarak partimizin adını, program ve tüzüğünü değiştirmeyeceğiz.” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi 17 Ocak 2019 günkü oturumunda PAK hakkında kapatma davası açtı. Karar 24 Ocak 2019’da PAK yetkililerine tebliğ edildi.

 

Anayasa Mahkemesi Başkanı imzasıyla gönderilen yazıda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın hazırlamış olduğu iddianameye 30 gün içinde cevap verilmesi istendi.

 

Mustafa Özçelik, açılan kapatma davasına ilişkin bugün Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi.

 

Özçelik, kapatma davası ile ilgili olarak basın mensuplarına Kürtçe ve Türkçe açıklamalarda bulundu.

 

Özçelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

‘’PAK 18 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır’da kuruldu. PAK kurucuları , 17.11.2014 tarihinde kuruluş belgelerini içeren dosyayı Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na teslim ettiler. 17.12.2014 günü Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı PAK’a ‘evrak teslim alındı belgesi’ni teslim etti. Bu belgeyle PAK yasal  bir parti kimliğini de kazandı.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Anayasa Mahkemesi 17.01.2019 tarihinde yapılan oturumunda PAK hakkında kapatma davası açtı.

 

PAK hakkında açılan bu kapatma davasından sonra, PAK’ın ismi Yargıtay yasal partiler listesinden çıkarıldı. PAK’ın isminin partiler listesinden çıkarılması hukuk dışı, keyfi bir uygulamadır. PAK’ın üye kayıtları resmi olarak halen de işleme konulmasına ve  Yargıtay tarafından PAK’a resmi yazılar gönderilmesine rağmen, PAK isminin partiler listesinden çıkarılması kabul edilemez.

 

PAK isminin keyfi ve gayri hukuki bir şekilde partiler listesinden çıkarılmasına yasal itirazlarımızı en kısa sürede yapacağız.

 

PAK olarak avukatlarımız ve uzman hukukçulardan da destek alarak,  hem siyasi, hem de  hukuki savunmamızı  Anayasa Mahkemesi’ne sunacağız. Sunacağımız savunma daha önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı  ve Anayasa Mahkemesi’ne sunmuş olduğumuz savunmaların devamı niteliğinde olacak. PAK,  partinin adını, programını ve tüzüğünü savunmayı esas alan bir tutum içinde olacaktır.

 

PAK,  adında ‘Kürdistan’ olan partilerin kapatılması, yasaklanması hukuk dışıdır, insan haklarına, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı bir anlayış ve tutumun ürünüdür. PAK Türkiye Devleti’ni düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne saygıyı esas alan bir siyaset ve uygulamaya davet ediyor.

 

PAK, bir kez daha devletin tüm yetkili organlarını, Kürt milletinin varlığını, dilini ve Kürdistan gerçekliğini  kabullenmeye; bunu yasal ve anayasal güvencelere kavuşturmaya çağırıyor.

 

PAK,  artık geçmişte kalmış çağ dışı anlayışları terk ederek demokratik yollardan sorunların çözümü için Türkiye Devleti’ni gerekli adımları atmaya çağırıyor.

 

PAK meşru bir partidir. Gücünü, Kürt milleti ve Kürdistan’ın varlığı ve meşru, haklı davasından alıyor.

 

PAK aynı zamanda tüm gereklerini yerini getirmiş yasal bir parti olarak da hedeflerinden asla vazgeçmeden sivil, siyasal, demokratik ve kitlesel mücadeleyi esas alarak, bugüne kadar olduğu gibi , bundan böyle de mücadelesini mevcut program ve tüzüğüyle sürdürmeye devam edecektir.”

 

Basın toplantısına Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, HAK-PAR yöneticisi Vasıf Kahraman, DİTAM Başkanı Mehmet Vural, işadamı Şahismail Bedirhanoğlu, Avukat Sedat Çınar, Kürt siyasetçileri Mele Arif, İsmail Ay, Yusuf Aydın, Cabir Yolbaş, Haluk Gökalp, Zahit Bozarslan, Abdulhay Okumuş, Nezir Çetin,Yurtsever Demokrat İttifak Diyarbakır bağımsız adayları Zeki Ekinci, Hidayet Fidan, Ramazan Kahramaner, çok sayıda siyasetçi ve aydın ile PAK yönetici ve üyeleri de katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.