1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. PAK: Enfal soykırımını unutmadık, unutmayacağız
PAK: Enfal soykırımını unutmadık, unutmayacağız

PAK: Enfal soykırımını unutmadık, unutmayacağız

A+A-

 PAK, Enfal Katliamı’nın 31’nci yıldönümü münasebetiyle yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Enfal sadece Kürdistan halkına değil, tüm insanlığa karşı yapılmış bir soykırımdır” ifadeleri kullanılıd.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Enfal Katliamı’nın 31’nci yıldönümü münasebetiyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle:

Saddam Hüseyin İran’la süren savaşa rağmen, 1986 Yılında büyük bir askeri güçle Kürdistan’a saldırdı. Hedef 13-70 yaş arası tüm erkekleri yok etmekti. Saddam Hüseyin için, hedefe ulaşmada  karadan ve havadan bombalama, köy ve yerleşim yerlerini ortadan kaldırma, yerinde toplu infazlar, kimyasal silahların kullanımı, soykırım  vs. tüm araç ve yöntemler serbestti.

Bu vahşice saldırılar, tam üç yıl boyunca sitemli bir şekilde sürdü, fakat en büyük ve yoğun saldırılar 1988 de gerçekleşti. Bu saldırılardan biri de Halepçe soykırımıydı. Saldırıların hedefinde sadece Kürtler değil, Asuriler ve Türkmenler de vardı. Enfal saldırılarında 182.000 Kürdistanlı katledildi, Güney Kürdistan’ın 4665 köyünden 4000’i yerle bir edildi. Qaledıza, Seyidsadıq gibi kasabalarda hava saldırılarından etkilenmeyen, hasar görmeden ayakta kalan tek bir bina dahi kalmadı. Saldırılarda 3000 cami, 2000 okul, 300 hastane ve 27 kilise yıkıldı. Bir milyonu aşkın Kürt, evini ve yurdunu terk ederek dağ, bayır yollara düştü. Elektrik, telefon, yol gibi altyapı tesisler işlemez hale getirildi, tarlalar ekinsiz kaldı, ülkede evcil hayvan kalmadı. Saddam’ın emriyle Dukan barajının tribünleri tamamen açıldı, yüzlerce yerleşim yeri sular altında kaldı.

Saddam ve şurekası bu soykırıma Kuran’daki bir ayetten esinlenerek “Enfal” adını verdi. “Enfal”ın sözcük anlamı “savaş ganimeti”dir. Doğrudur, Saddam Kürdistanı yıkmakla, ulaşabildiği eli silah tutan tüm erkekleri öldürmekle kalmadı, onbinlerce Kürdistanlı kadına savaş ganimeti olarak el koydu ve Arap çöllerine sürdü. Kadınlarımıza tecavüz edildi, petrol zengini Haliç devletlerinde pazarlarda satıldı.

Enfal soykırım planlarının ilki, daha 1983 yılında Barzan bölgesinde 10-70 yaş arası 8000  erkeğin, Baas birlikleri tarafından Arap çöllerinde günlerce aç-susuz bırakılması ve diri diri toprağa gömülmeleriyle sergilendi. Barzan kadınları da Musul ve Erbil’de zorunlu ikamete tabi tutuldular.

Modern  insanlık tarihinin  tanıklık ettiği en büyük katliamlardan biri de işte bu vahşi operasyonlar ile “Enfal” adı verilen soykırımdır. Saddam, bu jenosid saldırılarını 1986-1989 arası üç yıl boyunca, İran-Irak savaşının gölgesinde yürüttü. ABD , Avrupa ve Sovyetler Birliği başta olmak üzere, dünya devletleri, tüm İslam ülkeleri, komşu ülkeler bu üç yıl boyunca sesiz kaldılar. Ne zaman ki yüz binlerce Kürdistanlı kar ve kışta, can havliyle Türkiye Devleti sınırına yığıldı, yaşanan trajedinin büyüklüğü televizyon görüntüleri ile milyonların odasına girdi ve bu durum Batı dünyasında homurdanmalara yol açtı, işte ancak o zaman uluslararası kuruluşlar harekete geçmeye başladılar.

Açıktır ki, ne Enfal soykırımı, ne ondan öncekiler, ne de sonraki soykırımlar Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini ortadan kaldıramadı, kaldırmayacaktır da.

Evet, Enfal sadece Kürdistan halkına değil, tüm insanlığa karşı yapılmış bir soykırımdır.

Kürdistan Federe Devleti sadece Kürtler için değil, Asuri, Türkmen, Arap ve tüm diğer etnisiteler, Ezidi, Süryani, Hıristiyan, Kıldan, Şebek, Ehli Hak, Şii tüm farklı din ve mezhepler için  güvenli bir  liman olmuştur.

Artık dünyanın Kürdistan gerçeğini görmesi gerekir, kendi kendisini yönetmesine açık destek sunması gerekir. Kürt halkının , kendisini soykırım ve katliama tabi tutan ülkelerle yaşamaya zorlanmaması gerekir.

Kürdistan Parlamentosu 14 Nisan gününü kara “Enfal”i anma günü olarak ilan etmiştir. Kürt milleti  kendi tarihinin  bu büyük ve insanlık açısından utanç verici jenosidini hiç bir zaman unutmayacaktır.

Enfal şehitlerini unutmadığımızın en güçlü kanıtı, Güney Kürdistan’ın özgürlük ve bağımsızlığı olacaktır!

Enfal soykırımını bir kez daha lanetliyor, Enfal ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz.”

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.