1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Özgürlük Platformlarından Ortak Deklarasyonu
Özgürlük Platformlarından Ortak Deklarasyonu

Özgürlük Platformlarından Ortak Deklarasyonu

A+A-

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMLARI ORTAK DEKLARASYONU

 

Başörtüsü yasağının varlığına karşı Türkiye de farklı bir mücadele yönteminin altına imzasını atan Türkiye’nin farklı bölgelerin de oluşturulmuş olan İnanç Özgürlüğü Platformları istişare toplantılarından birisini daha gerçekleştirdi. Başörtüsü yasağına karşı her hafta cumartesi günleri, aynı saatte, şehir merkezlerinde periyodik olarak gerçekleştirilen eylemlerin mimarları olan iller Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun eylemlerinin 4. yıl dönümü münasebeti ile Kocaeli de gerçekleştirilen yürüyüşe katılmasının ardından bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Kocaeli, Sakarya, Ankara, Van, Akyazı, Antalya, Konya İnanç Özgürlüğü Platformlarının bir araya geldiği toplantıda her platform kendi eylemlerini değerlendirip önerilerini sundu.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Bizler inanç özgürlüğü platformları olarak yasağa karşı bugüne dek geliştirdiğimiz inisiyatifi kendi birikimlerimizi de paylaşarak sürdüreceğiz. On yıllardır bir şekilde hayatlarımızda var olan, son on yıldır sistematik bir şekilde uygulanan bu yasakla nasıl bir düşmanlık örüldüğünün farkındayız. Başörtüsü yasağı ile bu ülke insanlarına dikte edilmeye çalışılan yaşam tarzının, tek tipleştirici, öteleştirici, maddi ve manevi imkanlarımızı sömürücü sistemli politikaların karşısında durmaya devam edeceğiz.

 

Sırtını her hangi bir siyasi gurup veya oluşuma dayamayan, ülkenin yönetiminde söz sahibi olan kişi, kurum veya mercilerin söylemlerini ancak adalet ölçüsüne vurarak ona göre tavır sergileyen bu platformlar, haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın karşısında durmaya devam edecektir. İnanç Özgürlüğü Platformları, her hafta başörtüsü yasağının yaşamın hangi alanında ne şekilde uygulandığına dair kendi illerine ve tüm Türkiye’ye ayna tutmaya devam edecektir. Bu mücadeleyi yürüten platformlar, yasakla kimin neyi kaybettiğini, kimin neyi kazandığını, yasağı sürdürmek isteyenlerin nasıl bir iç güdü ve mantıkla hareket ettiklerini ve bu halk üzerinden  yürüttükleri planları deşifre etmeye devam edecektir.

 

Platformlar, bir inancın mensuplarını öteleme, bir şekilde eritme psikozuna karşı ancak, o inancın belirttiği ölçüye sarılarak mücadeleye devam edecektir. Farklılıklarımız renklerimiz iken ve ortak direnç ve inanç noktamız bitmeyen ve tükenmeyen bir solukla bu mücadele filizine sürgün verdireceğiz elimizin yetiştiği her yere.

 

Bu topraklarda yürütülen mücadelenin, yasağı henüz yeni tanıyan, onu nasıl algılaması gerektiğini ve ona karşı nasıl mücadele geliştirmesi gerektiğini düşünen tüm insanlara örnek olması ve mücadeleyi bir üst perdeden yürütmeleri için tecrübe olmasını umuyoruz. İslam Dünyası’nın kanayan yaralarına bir nebze merhem olması için de elimiz, yetmediği yerde dilimiz, yetmediği yerde yüreğimizle karşı duracağız.

 

Bu inanç ve minval üzere büyük bir sabır ve inançla yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.

 

İnanç Özgürlüğü Platformları (Kocaeli, Sakarya, Ankara, Van, Akyazı, Antalya, Konya)

V
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.