1. HABERLER

  2. ÖZE DÖNÜŞ HAREKETİ

  3. ÖZE DÖNÜŞ HAREKETİ VEFA BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ
ÖZE DÖNÜŞ HAREKETİ VEFA BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

ÖZE DÖNÜŞ HAREKETİ VEFA BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

A+A-

 

Öze Dönüş Hareketinin daha önce ‘Kardeşlik Buluşması’ adıyla yapılan programın ikincisi olan ‘Vefa Buluşması 2019”, 16.08.2019 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığına ait  Van Çitören Abdulhakim Arvasi hizmet içi Eğitim Tesislerinde başladı. Üç gün olarak planlanan buluşma iki panel, bir sunum ve irticalen yapılan konuşmalar çerçevesinde sürdürüldü.

Kırk yıllık İslami mücadelenin mektebi birikimlerinin sonucu olarak bir araya gelen Öze Dönüş gönüllülerinin yoğun ilgisi görüldü.

Öze Dönüş Hareketinin 2.sini düzenlediği geniş katılımlı bu etkinlik İslami mücadelenin dünü bugünü ve yarınına yönelik değerlendirmelerin yapıldığı, hareket gönüllülerinin etkinlik sloganı olan ‘vefa buluşması ‘ bağlamında hasret giderdiği bir ortama vesile oldu.

Öze dönüş vefa buluşmasında özetle gündeme gelen konular şöyle olmuştur;

-Özelde bölge açısından genelde ise Türkiye sathında İslami deneyime önemli katkılara vesile olan Öze Dönüş hareketi yaşadığı toplumu, coğrafyayı ve bu iki unsurun kendisine yüklediği sorumluluğun bir gereği olarak erdemli bir toplum ve barış içerisinde bir coğrafya hedefi ile kendisine bir istikamet oluşturmuştur. Yarım asra yaklaşan deneyim ve birikim erdemli olmanın doğruyu ifade etmenin hakkın yanında yer almanın birikimi olmuştur.

-Yaşadığımız sürecin siyasal, kültürel, dini şartları dönemsel etkiler oluştursa da, bu değişkenlik esasları değiştirmeye güç yetirememiştir. Çözmek dokunmak rayına sokmak zorunda olduğumuz temel sorunlarımızın varlığı Müslümanlara önemli sorumluluklar ve ciddi çabalar sergilemeleri konusunda önemli bir misyon yüklemektedir.

-İhya ve inşa yürüyüşünde aslolanın mutlak anlamda bir zahiri zafer elde etmek olmadığı, sorumluluk ve görevin Müslümanca bir fikre, ahlaka, adalet anlayışına bağlı birey ve toplumun oluşması gerekmektedir. Emin olunan, kendisiyle İslam’ın güzelliklerin vücut bulduğu birey ve toplumların oluşturdukları kimliğin asıl hedefi gerçekleştirdiklerinden şüphe yoktur. Beni İslamileştiren bireyin biz olmaya aday olacağı, sağlam nüvelerle ancak sağlam bir toplumsal etkileşimin gerçekleşeceği bir yaşam kuralıdır.

-Hayat insanın bir sefer hikâyesidir. Bu seferde önemli olan insanın istikametidir. Kulun sağlam ve hedefe ulaştırıcı bir istikameti Kur’an’ın ve peygamberin doğru anlaşılması ile mümkün olacaktır. İstikametteki sapma insanın Rabbi ile olan bağını direk etkileyen bir olgudur. Yaşadığımız çağdaş birçok yozlaşma ve hurafenin istikametteki sıkıntılardan kaynaklandığı aşikârdır.

Yukarıda değinilen konulara ek olarak çeşitli konular gündeme gelmiş, istişare ve sunumlarla etkileşimler program dâhilinde sürdürülmüştür.

Program kapanış etkinlikleriyle sona ermiştir.

0003-1.jpeg005.jpeg007-2.jpeg

009-1.jpeg009-2.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.