1. HABERLER

  2. KÜLTÜR -SANAT

  3. Öze Dönüş Dergisi 11.Sayısı ile Okuyucu ile Buluştu
Öze Dönüş Dergisi 11.Sayısı ile Okuyucu ile Buluştu

Öze Dönüş Dergisi 11.Sayısı ile Okuyucu ile Buluştu

A+A-

 

Sözlerimizin başı Allâh’a hamd; Peygamberine salat ve selamdır…

0eeacf0b-ced2-4a95-9131-a81c560b7d9a.jpg

Muhterem Dostlar,

Sözü ve anlamı çoğaltmak amacıyla yola koyuluşumuzun semeresi olan dergimizin yeni sayısıyla sizlere ulaşmanın sevincini yaşıyoruz.

Üç aylık periyotlarla yayınını sürdüren dergimizde aktüel ve politik konular yerine; düşünsel, ahlâkî ve kültürel bir yayın konsepti oluşturmaya ve zamanın devinimi içerisinde yitip gitmeyecek konuları irdelemeye gayret ediyoruz. Sizlerden aldığımız olumlu geri-bildirimlerle, derginin söz konusu hüviyetini daha da belirginleştirmek ve içeriklendirmek yönünde bir çabamızın olduğunu bilmenizi isteriz.

11. Sayımızın dosyasını “Kur’an-Sünnet İlişkisi ve Hz. Peygamber” konusu oluşturuyor. Dosyamıza Sayın Yusuf YAVUZ YILMAZ, Muhammed Zahir KARATAŞ, Selim KAVAL, Şeref SİDAR, Necmiye İkra YENER, Seyfullah YÜREK, Alaattin BİLMEZ ve Mıhemed FERAŞİNİ katkıda bulundular. Dosyamızda gerek Kur’an-Sünnet İlişkisini, gerekse de Hz. Muhammed’i (s.a.v) farklı boyutlarıyla konu edinen yazılar yer almakta. Peygamberî örnekliğin önemsizleştirilmeye, bulanıklaştırılmaya çalışıldığı; vahyi hayata taşıyan ve uygulayan Kutlu Elçi’den arındırılmış bir dinî anlayışın dolaşıma sokulduğu bir atmosferde, dosyamızın yararlı olacağını umuyoruz.

Sayın Zeki SAVAŞ, “Siretiyle İz Bırakan Bir Mücadele Adamı: Fidan GÜNGÖR” yazısı ile Türkiye’deki İslamî uyanış sürecine önemli katkılarda bulunmuş bir aydın, aktivist ve mücadele insanı olan Fidan GÜNGÖR’ü gündemleştiriyor.

Sayın Nesip HİÇYILMAZ, bilim-felsefe ilişkisi ve bilim felsefesini irdelediği yazısı ile dergideki yerini alıyor.

Sayın Molla KEMAL KORKMAZ, “Şer’i Kavramların Tahlili”, Nihat GÜR “Değer ve Birlikte Yaşam Üzerine”, Cevdet IŞIK “Kur’an’ın Oluşturduğu Emanet Bilinci”, Mehmet TAŞ “Allah’ın İsimlendirmesiyle Müsemma Olmak” başlıklı yazılarıyla dergiye katkıda bulunuyorlar.

Dergimizin bu sayısında Ali Şeriatî ile ilgili iki tercüme yazı yer alıyor: Birincisi Ali Şeriatî’nin oğlu İhsan ŞERİATÎ ile yapılan söyleşi; diğeri ise Muhammed KOÇANİ’nin Ali Şeriati üzerine yazdığı bir değerlendirme yazısı. Yazı ve söyleşilerin içeriğine bütünüyle katılmamakla birlikte Ali Şeriatî’yle ilgili yaşadığı topraklardaki güncel değerlendirmelerle ilgili fikir vermesi açısından yazı ve söyleşiyi ilginize sunuyoruz.

Sayın Orhan GÖKTAŞ ve Mustafa KIZILKAYA “İnfak” temalı yazılarıyla önemli bir konuya dikkat çekiyorlar.

Sayın Necmi KAYA “İlmin Hikayesi”, Muhammed Taha UĞURLU “Derede Boğulanlar” başlıklı öyküleriyle; Harun YILMAZ “Ahde Vefa” ilkesini gündemleştirdiği denemesi ile ve son olarak Mehmet TAŞ ve Hatice Kübra BAYTAB şiirleriyle sizlerle buluşuyor.

Bir daha ki sayıda buluşmak duasıyla, hayırlı ve verimli okumalar diliyoruz.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.