1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Özbek Ergenekon'un Neresinde
Özbek Ergenekon'un Neresinde

Özbek Ergenekon'un Neresinde

A+A-

İŞÇİ PARASIYLA ERGENEKON FİNANSI

 

İşçilerden kesilen paraların sendikalar üzerinden Ergenekon'un finansmanına harcandığı ortaya çıkmıştı. İşte o harcamaların ayrıntıları.

Türk Metal Manisa temsilcisi Mehmet Ali Özaltın, sendikanın içinden bir isim olarak, Sendika ile Ergenekon arasındaki bağlantıları anlatmıştı. Özaltın, sendika kaynaklarının Ergenekon sanıklarına nasıl peşkeş çekildiğini çarşaf çarşaf anlatmıştı.

Ergün Poyraz'a ait kitapların sendika tarafından ücretsiz dağıtıldığını söyleyen Özaltın, Kemal Kerinçsiz'in programlarının da işçilerin parasıyla finanse edildiğini anlatmıştı.

Türk Metal Sendikası'nın terör örgütü Ergenekon'a para aktardığını iddia eden sendikanın Manisa İl Temsilcisi Mehmet Ali Özaltın, savcılara 'ifademi alın' çağrısında bulunmuştu. Savcı Zekeriya Öz'ün devreye girmesini isteyen Özaltın, Türk Metal-Sen'in, Ergenekon tutuklularından yazar Ergün Poyraz ile avukat Kemal Kerinçsiz'in faaliyetlerine finansal destek verdiğini iddia etmişti. Özaltın, "Sendikanın kaynakları, ART'nin kaynakları kullanıldı. ART kanalı, yayınları ile Ergenekon'a ciddi destek verdi. Ergenekon'dan tutuklu bulunanların hepsi oranın gediklisiydi." Demişti.

Türk Metal-Sen Manisa Temsilcisi Özaltın, sendikanın ayda 5 milyon YTL aidat geliri olduğunu aktarnıştı. Ergenekon ile sendika arasındaki ilişkiye dair iddialarını ise şöyle sürdürüyordu: "Kemal Kerinçsiz, Türkiyem topluluğunun İstanbul başkanıydı. Topluluğun bütün finansmanı sendikadan yapılıyordu. Bütün programları Ankara'daki Anadolu Otel'de düzenleniyordu. Kişi başına geceliği 100 dolara Türk Metal Sendikası'na fatura ediliyordu. Üç gün, dört gün yüzlerce insan ağırlanıyordu. Türkiyem topluluğu ve Türk Boyları Federasyonu adına şapkalar, bayraklar yapıldı, bildiriler dağıtıldı. Bunların tek finansörü Türk Metal Sendikası'dır."

ART’Yİ ÖZBEK AİLESİNE DEVRETTİRDİLER

Türk Metal'in parası ile kurulan ART'nin şaibeli şekilde Özbek ailesine devredildiği ise Özaltın'ın diğer bir iddiasıydı. Bu konuda, "ART şu anda Özbek ailesinin televizyonu. İki oğlu televizyonu yönetiyor. Savcılar araştırdığında binlerce doların nasıl aktarıldığı ortaya çıkacak." ifadelerini kullanmıştı. Özaltın'ın verdiği bilgiye göre sendikanın parasıyla kurulan, ART, şu an Mustafa Özbek'in oğlunun şahsi malı. Sendikanın genel merkezinin en üst katınd da televizyona ait stüdyolar bulunuyor. ART'nın canlı yayınları, eğlence programları halen sendikanın salonunda yapılıyor. Sendikanın elektriği, imkanları kullanılıyor.

Yönetimi eleştiren Manisa temsilcisine tehdit iddiası

Türk Metal Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, Sendika yönetimiyle ilgili açıklamasının ardından tehditler almaya başladığını bildirmişti. 4 polisin kendisini koruduğunu belirten Özaltın şunları söylemişti: "Manisa Şubesi şu an işgal altında, kilitleri değiştirildi. İçeride, 34 plakalı garip garip insanlar geldi. Birtakım yerlere mesajlar veriyorlar. Bunun hesabı 'ağır olacak' diyorlar. Bizim bir tek Allah'a can borcumuz var. Onu da her zaman vermeye hazırız."

ÖZBEK: KELLENİ KOPARIRIM

 

Ergenekon örgütüne finansman sağlamakla suçlanan Türk Metal Sendikası ile ilgili yeni iddialar ortaya atılmıştı.

Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın'ın suç duyurusunun ardından Türk Metal üyesi olan ve Bozüyük Demir Döküm Fabrikası'nda işçi olarak çalışan Mesut Çetin, Genel Başkan Mustafa Özbek'in kendilerini 'kellenizi koparırım' diye tehdit ettiğini ileri sürmüştü.

Bu iddiasını ispat için yüzlerce kişi bulabileceğini savunan Çetin, şunları söylemişti: "Sendikanın Bozüyük yönetim kurulu seçimlerine delege olarak katıldım. Mustafa Özbek, buradaki konuşmasında, 'İki aday var. Bunlardan biri mevcut aday Nejat Kılıç diğeri ise Mehmet Bulucu'dur. Bulucu'yu tanımıyoruz. Siz eğer buna oy verirseniz hepinizin kellesini koparırım.' dedi. Delegeye bunu söyledi. Bu sözlere şahitlik etmiş 150 kişi bulurum."

 

MUSTAFA ÖZBEK’İN DUDAK UÇUKLATAN SERVETİ

 

 

Ergenekon'la iç içe olan ve "finansör" denen Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'in "işçi maaşıyla" yaptığı astronomik servetin listesi...

'Ergenekon'un finansörü' olarak bilinen Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, Kuzey Kıbrıs'ın 'Emlak Kralı' Çıkmıştı. 'İşçi maaşlı' Özbek, Yavru Vatan'da komik bedellerle Karun kadar zengin oldu. 40'ın üzerinde tapunun değeri milyonlarca dolar... .

 

Denktaş döneminde Kıbrıs'ta at koşturdu

 

Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'in Kıbrıs'ta edindiği gayrimenkuller ortaya çıkarılmıştı. 'İşçi maaşıyla geçinen sendikacı' Özbek, Rauf Denktaş'ın cumhurbaşkanlığı döneminde KKTC'nin emekli sandığı olan 'İhtiyat Sandığı'nın mallarını komik bedellerle satın almış...

 

Üç otuz parayla yapılan süper servet!

 

Ergenekon iddianamesinin birçok yerinde adı geçen ve 'örgütün finansörü' olduğu ileri sürülen Özbek'in, Kıbrıs'ta adeta üç otuz paraya edindiği gayrimenkullerin şu anki değeri ise milyonlarca dolar ediyor... Mustafa Özbek'e ait Yavru Vatan'da 40'ın üzerinde tapu bulunuyor.

 

'İşçi maaşı'yla zengin olmanın Özbek'çesi!

 

İşte size Özbek'in gayrimenkullerinden birkaç örnek... Özbek, Girne'nin lüks bir semtinde 200 bin sterlinlik lüks evi sadece 13 bin sterline alır. Kıbrıs'ın en pahalı yeri Ozanköy'de 4 milyon dolarlık villayı 677 bin dolara Özbek satın alır. 70 milyon dolarlık zeytinlik ise Özbek'e 2 milyon dolara verilir.

 

Başkan Özbek'ın 'yavru vatanı'

 

Adı Ergenekon soruşturmasının birçok yerinde geçen Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, servetini Kıbrıs'a taşırdı. Sendikanın 33 yıllık başkanı olan Özbek'in Yavru Vatan'daki hanedanlığını ortaya çıkarılmıştı. Özbek'in Kıbrıs'taki tapu sayısının 40'ı aştığı açıklanmıştı.

Adı Ergenekon terör örgütünün finansörü olarak geçen Türk Metal Sendikası'nın Genel Başkanı Mustafa Özbek'in serveti, Türkiye sınırlarını aştı, Kıbrıs'a kondu. Tam 33 yıldır sendika başkanlığı koltuğunu bırakmayan Özbek, holding patronlarını bile kıskandıran hatırı sayılır servetini Yavru Vatan Kıbrıs'a taşırdı.

 

Özbek'in Kıbrıs'ta tapu zengini olduğu ortaya çıkarılmıştı. Rauf Denktaş'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde Kıbrıs'a el atan Başkan Özbek'in, Ada'nın her yerinde mülk sahibi olduğu belirlenmişti,

 

İhtiyat Sandığı'ndan almış

 

Buna göre Özbek Hanedanlığı'nın Kıbrıs'taki tapu sayısı, 40'ı aşıyor. Evlerin, villaların ve arsaların büyük çoğunluğunu, Kıbrıs'ın emekli sandığı olan devletin en önemli sosyal güvenlik kurumu İhtiyat Sandığı'ndan alınan gayrimenkuller oluşturuyor. Özbek hanedanlığı, bazı daireleri ve arsaları deyim yerindeyse üç otuz paraya almış. Örneğin Girne'nin en lüks semtinde lüks bir eve, sadece 13 bin sterlin ödenmiş. Bu dairenin bugünkü değeri ise en az 200 bin sterlin. Kıbrıs'ın en pahalı yeri olan Ozanköy'de emlakçıların 4 milyon dolar fiyat biçtiği yaklaşık 10 dönüm arazi üzerindeki kartal yuvasını andıran dağ ve deniz manzaralı villa için Özbek'in cebinden sadece 677 bin dolar çıkmış. Özbek, 70 milyon dolarlık zeytinliği ise 2 milyon dolara kapatmış.

 

Özbek'in yurt içindeki serveti dudak uçuklatıyor

 

Mustafa Özbek'in yurt içindeki mal varlığı da duyanları hayretler içinde bırakıyor. Özbek Hanedanlığı'nın mal varlığında dairelerden tüp gaz dolum tesisine kadar her şey var.

* Kırıkkale-Samsun yolunda HABAŞ Gaz Dolum Tesisleri

* Ankara Çankaya'da 2 apartman

* Kuşadası'nda villa

* Ankara'da 12 dönümlük arazi üzerinde havuzlu villa

* Ankara Çubuk yolunda Metal Kooperatifi'nde bulunan dubleks villa

* Ankara Keçiören'de 2 daire

* Ankara Bahçelievler'de 2 daire

* Ankara Bilkent'te villa

* Ankara ODTÜ Kooperatifi'nde hisse

* Ankara Gazi Üniversitesi Kooperatifi'nde dubleks villa

* Bursa'da ultla lüks bir daire

* Kırıkkale'de 5 katlı, 10 daireli apartman, (Burada, Orman İşletme Müdürlüğü kiracı olarak oturuyor)

* İzmir'de kooperatif hissesi

* Kırıkkale'de 40 dönüm arazi

* Ankara OSTİM'de tüp gaz dolum tesisi

* Kendisine ait bir jeep, eşi ve çocuklarına ait 4 otomobil

* Ankara Beysukent'te 4 katlı villa

* Ankara Beysukent'te villa

* Ankara Çayyolu'nda kooperatif hissesi

* Çubuk'ta havuzlu çiftlik

Ergenekon'a para aktardı

 

İşte Mustafa Özbek portresi... 1971'de Türk Metal Sendikası'na girdi. 4 yılda başkan oldu. Türkiye'de ve Orta Asya'da da gayrimenkulleri var. Sahibi olduğu ART televizyonundan Ergenekon'a para aktardı.

 

İki adet 5 yıldızlı oteli var

Türk Metal Sendikası'nın 33 yıllık Başkanı Mustafa Özbek'in oldukça ilginç bir hayat hikayesi var. 1957'de MKE'ye giren Özbek, 1971 yılına kadar işçi olarak devam etti. O yıl kayıt yaptırdığı Türk Metal Sendikası'nın 4 yıl sonra başkanı oldu. KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la olan iyi ilişkileri sayesinde Kıbrıs'ta 'iyi bir yer edindi.' 6 çocuk sahibi Özbek'in iki 5 yıldızlı oteli ve bir televizyon kanalı var.

 

Fatura oyunuyla transfer

Özbek'in Ergenekon davasında da 'müstesna' bir yeri var. Özbek tarafından görevden alınan Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, Özbek'in fatura oyunlarıyla Ergenekon'a para aktardığını iddia etmişti. Yazarlar Emin Çölaşan ve Mustafa Balbay'a da sendikadan para verildiğini iddia eden Özaltın, sendikanın mallarının Özbek'e ait ART televizyonuna peşkeş çekildiğini de söylemişti.

 

'Ergenekon'a para aktardı'

Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın'ın 7 Ekim 2008'de görevden alındığı öne sürülmüştü. Özaltın, sendikayla ilgili şu şok açıklamalarda bulunmuştu: Sendikada onlarca yolsuzluk olayı var. Sendikanın mal varlığını, otellerini örneğin 10 bin YTL ile kiraya veriliyor. Daha sonra aynı yere 400-500 bin YTL 'eğitim semineri' gideri olarak fatura karşılığı para aktarılıyor. Parayı paylaşılıyor.

 

'Türkiyem grubunun finansörü'

Mesela sendikaya ait bir binayı, kendi taşeron firmasının patronuna satış gösteriyor. Oradan da şu anda oğlunun yönetim kurulu başkanlığı yaptığı ART'ye satıyor. Satış bedeli olarak da komik bir meblağ gösteriliyor. Böylece sendikanın malı, ART'ye peşkeş çekiliyor. Ayrıca sendikanın paraları Ergenekon'a aktarılıyordu. Bununla da kalınmadı. Ulusalcıların kurduğu 'Türkiyem' grubunu da tamamen Türk Metal finanse ediyor.

 

Koltuğunu bırakmadı

1957'de, Makine Kimya Endüstrisi'nde (MKE) işe başlayan Mustafa Özbek, 1975 yılında Türk Metal Sendikası'nın genel başkanlık koltuğuna oturdu. Evli ve 6 çocuk sahibi olan Özbek, tam 35 yıldır sendikanın başkanı... Özbek, KKTC'nin eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile kurduğu iyi ilişkiler sayesinde, Türk Metal Sendikası'nın bazı yatırımlarını Ada'ya kaydırdı. İki 5 yıldızlı otelin yanı sıra Avrasya TV adı altında yayın yapan televizyonun gizli sahibinin de Mustafa Özbek olduğu öne sürülüyor.

 

En büyük sendikalardan

Emlak zengini Mustafa Özbek'in koltuğuna oturduğu Türk Metal Sendikası, Türkiye'nin en büyük sendikalarından biri. 270 bin civarında üyesi bulunan Türk Metal Sendikası, her işçinin bir günlük yevmiyesini, sendika üyelik aidatı olarak alıyor. Yani 1000 YTL ücret alan bir işçiden 33 YTL, sendikaya gidiyor. Mustafa Özbek'in yönettiği aylık gelir yaklaşık 10 milyon YTL tutarında.

 

Kıbrıs'taki Özbek varlıkları

* Kıbrıs-Girne Çatalköy'de 15 dönüm arazi üzerinde 2 villa

* Kıbrıs-Girne Karaoğlu Mahallesi'nde daire

* Kıbrıs Ozanköy'de 15 dönüm arazi

* Yukarı Girne'de 1 daire

* Küçükkaymaklı'da 1 daire

* Kızılbaş Organize Sanayi'de tekstil fabrikası

* Kıbrıs'ın en lüks semtinde 15 daire

* Tarla, arsa, bahçeli bir ev ve değerli ağaçlar...

Daireler, arsalar, fabrikalar...

Özbek'in Kıbrıs'taki mallarının haddi hesabı yok.

* Kıbrıs-Girne Çatalköy'de 15 dönüm arazi üzerinde 2 villa

* Kıbrıs-Girne Karaoğlu Mahallesi'nde daire

* Kıbrıs Ozanköy'de 15 dönüm arazi

* Yukarı Girne'de 1 daire

* Küçükkaymaklı'da 1 daire

* Kızılbaş Organize Sanayi'de Tekstil fabrikası

* Kıbrıs'ın en lüks semtinde 15 daire

* Tarla, arsa, bahçeli bir ev ve değerli ağaçlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.