1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ÖSS Öncesi Kim Ne diyor
ÖSS Öncesi Kim Ne diyor

ÖSS Öncesi Kim Ne diyor

A+A-

Hazırlayan; Şevket Yılmaz/ Yüksekova Güncel

Çoğu ikamet ettikleri yerde sınava girecek olan Hakkarili öğrenciler, sınav için başka bir ile gitmenin dezavantaj olacağını söylüyor.

İşte Eksen Dershanesi öğrenci ve rehber öğretmeniyle yaptığımız ÖSS söyleşileri;

Şükran Duman(EA); “Üniversite okumazsam ev hanımı olmaktan başka şansım yok” diyen Şükran da bu yıl üçüncü kez sınava girecek. Eğitimin amacının bireyin kendini tamamlaması ve ekonomik özgürlüğünü elde etmesi olarak açıklayan Şükran, eğitimin şart olduğunu söyledi. Şükran da bir çok kız öğrenci gibi erkek ve kız öğrenci arasında ayrım yapıldığını düşünüyor.

“Okumayan erkeği zorla okutan aileler, okumak isteyen kızları okutmuyor. Bu anlamda kızlar bir ayrımcılığa tabi tutuluyor. Bu doğru değil şüphesiz. Hakkari belki de bu sınavın en şanssız illerinden biri. Bir çok imkan varmış gibi görünse de aslında buradaki eğitim şartları hiçbir şekilde bir öğrencinin sınavı kazanması için yeterli değil. Hakkari"de sınava girmemiz bizim için daha iyi. Van ya da başka bir ile gitsek, hem yolculuk çok yorucu, hem de gittiğimiz yerin ortamına alışmak öğrenciyi zorlar. Onun için her öğrenci yaşadığı ilde sınava girmeli. Adaletsizlik ortadan kaldırılmalı” tespitinde bulunan Şükran Duman, Çukurova Üniversitesi"nde Hukuk okumak istiyor.

Ömer Pala (EA);
Daha önce üniversiteye yerleşen ve bir yıl okuyup, bırakmak zorunda kalan Ömer, yanlış tercih yapmaktan zaman kaybına uğramış. Lisedeki öğretmenleri tarafından sağlıklı bir şekilde yönlendirilmediğini anlatan Ömer, en çok çevre baskınsından rahatsızlık duyuyor. Hacettepe Felsefe bölümü okumak isteyen Ömer Pala, sınava kendi memleketinde girmeyi avantaj olarak görüyor ve ekliyor;

“Sınav için başka illere giden öğrenciler, daha büyük zorluk çekiyor. Oraya alışmaya çalışıyorlar. Hiç görmedikleri insanların arasına giriyorlar. Yolculuk yapmak zorunda kaldıkları için bu onları yoruyor. Dengeli beslenebilmek çok önemli dışarıya giden öğrencinin beslenme alışkanlığı ani değişiklilere uğruyor. ÖSS bence kesinlikle adil bir sınav değil. Oturmamış bir sistem var”

Cafer Duman (EA); İyi bir tiyatro yeteneği olan Cafer “ ÖSS benim için iyi bir espri malzemesi” tespitiyle başlıyor konuşmasına. 4. kez sınava girecek olan Cafer, bir çok öğrenci gibi dil sorununa vurgu yapıyor. Kendi anadilinde sınav yapılması halinde başarısının daha Yüksek olacağını düşünen Cafer, ayrıca eğitim kadrosunun yetersiz oluşundan şikayetçi. Hakkari dışında başka bir ilde sınava girmenin olumlu yönleri olabileceğini söyleyen Cafer, tezini şöyle açıklıyor.

“Sınava başka ilde girmek benim için bir avantaj olabilir. Başka rakipleri gördükçe hırsım artar çünkü. Onun için farklı bir ilde sınava girmek beni motive eder. Aileler her şeyden özgüven kazandırmalı. Bu nokta çok önemli ben ailemden her şeyden önemli. Hakkari"de bu anlamda ailelerin eksiği var. Bize yardımcı olmak istiyorlar, ama nasıl yardımcı olacakları konusunda sanırım bir fikirleri yok”

Akif Deniz (EA); milli eğitim sisteminin tümden değiştirilmesi gerektiğini düşünen Akif"in bir önerisi var: “ Milli Eğitimde işi başına gelecekler ehil olmak zorunda. İşin ehli olmayan insanlarla bu iş yürümez” Hakkari"de ciddi bir kaynak eksiği olduğunu vurgulayan Akif"in diğer tespitleri ise şöyle;

“Hakkari"de eğitim alanında büyük sıkıntılar var. Bir çok yere göre imkanlar konusunda çok gerideyiz. Buna bir çözüm bulunursa Hakkari sonuncu olmaktan kurtulur. Lise eğitimi zaten yetersiz. Dershaneler de desteklenmiyor. Aileler ilgili aslında. Yanlış yönlendirme ve çevresel baskılar çok fazla. Ailelerin yapabilecekleri en iyi şey çocuklarına güven duymaları.”

Şükriye Çıtak (EA); bu yıl ÖSS"ye üçüncü kez girecek olan Şükriye de ÖSS"nin oturmamış bir sistem olduğu için, öğrencilerin kafa karışıklığı yaşadığını düşünüyor. Hakkari"nin sonuncu olmasının en büyük nedeni olarak eğitim ve bölgenin koşullarını söyleyen Çıtak, erkek öğrencilerin daha şanslı olduğunu belirten Şükriye, ailelerin erkek öğrencilere daha fazla ilgi gösterdiğini düşünüyor. Son yıllarda Hakkari"de kızların okullaşma oranında ciddi bir artış olduğuna da dikkat çeken Çıtak,

“Sınavda başarısız olmamızın en büyük nedeni eğitimin yetersizliği. Buraya yetişmiş kadrolar yollanmıyor. Gelenler de fazla kalmıyor. Bir de tecrübesizlik var. Öğrenciler doğru yönlendirilmiyor. Toplumda bu anlamda büyük bir bilgi eksikliği var. Ailelerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Lise müfredatı öğrenciye yeteri kadar bilgi vermiyor. Ben dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde okumak istiyorum. Burada yeteri kadar sosyal aktivite yok” dedi.

Eksen Dershanesi Rehber Hocası Levent Duman

Hakkari toplumunun kapalı ve sorgulamadan yaşayan bir toplum olduğu tespitinde bulunan Eksen Dershanesi Rehber Hocası Levent Duman, öğrencilerdeki en büyük eksiğin “amaçsızlık” olduğunu söyledi. Öğrencilerin salt bilgi dışında kişisel yetenek ve becelerini geliştirecek imkana sahip olmadıklarını dile getiren Duman, bölgenin siyasi ve ekonomik şartlarının öğrenci üzerinde olumsuz etkiler yarattığının altını çizen Duman"ın tespitleri şöyle;

“Bölgedeki öğretmenlerin çoğu pedagojik olarak eksik. Pedagojik olarak eksik olan öğretmenlerin öğretmenlik yapması öğrenci için dezavantaj. Her şeyden önce öğrenciye bir bakış açısı kazandırmak gerekiyor. Öğrenci ne için okuduğunu, neden okuması gerektiğini bilmeli. Hakkari"de bilinçli veli sayısı çok az. Dershanemizde 650 öğrenci var. Yaptığımız toplantıya gelen veli sayısı 30"u geçmiyor.

Mesleki rehberlik çok önemli. Öğrencideki kafa karışıklığı giderilmeli. ÖSS oturmuş bir sistem olmadığı için her yıl yeni sistemler deneniyor. Hakkari"deki eğitim dershanelerin omzuna yıkılmıştır. Ama dershaneler aidatları bile toplamakta güçlük çekiyor. Ailelerin ekonomik durumu ortadır. Milli Eğitim dershanelere sıcak bakmıyor. Biz dershanelerin müfettişler tarafından denetlenmesinden yanayız. Ama müfettişler bizi denetlemeye gelmiyor.

ÖSS yorum, anlama ve kavrama yetisini ölçen bir sınavdır. Buradaki öğrencilerin ciddi anlamda dil sorunu var. Öğrencilerin çoğu Türkçeyi öğrenmekte güçlük çekiyor”

İşte Tavsiyeler

A) Sınava Bir Hafta Kala

• Sık sık deneme sınavları çözün
• Son 10 yılın çıkmış ÖSS sorularını çözün
• Bilgilerinizi pekiştirin
• Ağır sporlardan kaçının

B) Sınava 2-3 gün kala

• Sınavdan ve başarısızlıktan korkmayın,
• Korkunun başarınızı olumsuz etkileyeceğini unutmayın
• Sınav salonunuzu muhakkak ziyaret edin
• Uyku düzeninize dikkat edin

C) Sınava 1 Gün Kala

• Sabahları erken uyanın
• Ders çalışmayı bırakın
• Sizi rahatsız edecek ortam ve düşüncelerden uzak durun
• Ağır yiyeceklerden uzak durun
• Sınav için gerekli belgelerinizi hazırlayın

D) Sınav Sabahı

• sabah erken uyanıp, mümkünse duş alın
• muhakkak kahvaltı yapın
• üzerinize rahat ve sevdiğiniz kıyafetler giyin.

Karanlık Bir Odada Kara Bir Kedi Bulmak Zordur, Heleki Odada Bir Kedi Yoksa.. (Konfüçyus)

Tüm öğrencilere başarılar diler, Yüksekova Güncel"e bu anlamlı ve güzel çalışmasından dolayı teşekkür ederiz

DEĞERLENDİRME

Değerli Yüksekova Güncel; Okuyucuları bu yıl Yüksekova"da ilk olarak başlatmış olduğumuz “ ÖSS"yi Tartışıyoruz” başlıklı çalışmamızın son röportajını yayınlamış olduk. Yaklaşık bir aydır sitemizde yayınlanan söyleşiler kapsamında Yüksekova ilçe merkezinde, Yüksekova Dershanesi, Bilgikent Dershanesi, Büyük Birikim Dershanesi ve Kanıt Dershanesi olmak üzere 4 dershane, Hakkari il merkezinde de Eksen Dershanesi"nin öğrenci ve rehber öğretmenleri ile görüşüldü. Yüksekova"da faaliyet gösteren Sınav Dergisi Dershanesi"ne yapılan randevu talebimiz birkaç kez tekrarlanmasına rağmen kendilerinden olumlu cevap alınamamıştır.

Yapılan çalışma kapsamında toplam 5 Dershane, 100"ün üzerinde öğrenci ile görüşülmüş, 32 öğrencinin görüşü kamuoyu ile paylaşılmıştır. Daha önce eklenen 4 adete dershane ile yapılan söyleşiler 88 defa yorumlanmıştır. Açılan forum köşesine gelen yorumlar da sansürsüz olarak yayınlanmıştır. 5 adet rehber hocasından birinden farklı 100"e yakın tavsiye alınmıştır. Şu ana kadar yayımlanan 4 dershanenin söyleşileri yaklaşık olarak 85 bin defa okunmuştur.

Yüksekova Güncel"in bu tarz çalışmalarının devam edeceğini taahhüt eder, bu çalışmamızda bize yardımcı olan tüm dershanelerimize ve öğrencilerimize teşekkür eder, tüm öğrencilerimize ÖSS"de başarılar dileriz….

Yüksekova Güncel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.