1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Osman Baydemir'in 'Kürdistan şurası' sözlerine AYM’den yetkisizlik
Osman Baydemir'in 'Kürdistan şurası' sözlerine AYM’den yetkisizlik

Osman Baydemir'in 'Kürdistan şurası' sözlerine AYM’den yetkisizlik

A+A-

HDP Eski Milletvekili Baydemir'in, Meclis'te söylediği "Kürt halkının evladı, Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak" sözlerine verilen disiplin cezasını taşıdığı AYM 'yetkisizlik' kararı verdi.

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP Eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP sözcüsü olduğu 2017 yılında Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada “Ben Kürdistan’dan gelen bir temsilci olarak benim isteğim bu çatı, Türk’ün ve Kürt’ün ortak çatısı olmalıdır” sözlerini kullanmıştı.

Bu sözler sonrası Meclis’teki sorulan “Kürdistan neresi?” sorusuna Osman Baydemir elini kalbine koyarak, “Aha şurası Sayın Başkan, aha şurası, Kürdistan şurası” cevabını vermişti.

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili, Meclis İçtüzüğü'nün "Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasada düzenlenen idari yapısına tanımlamalar yapmak" gerekçesiyle Meclis'ten geçici çıkarma cezası verilmesini teklif etti. Meclis oy çokluğuyla Baydemir'e 2 birleşimden çıkarılma cezası verildi.

Osman Baydemir, Genel Kurul kararlarına itiraz yolu kapalı olduğu için "yasama faaliyeti sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle cezalandırılmasının ifade özgürlüğünü ihlal ettiği" gerekçesiyle doğrudan Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

Dosyayı inceleyen Yüksek Mahkeme, "disiplin cezasının Anayasanın yargısal denetimini mümkün kıldığı parlamento kararlarından olmadığı" gerekçesiyle 'yetkisizlik' kararı verdi.

Mahkeme kararına Zühtü Arslan, Hasan Tahsin Gökcan, Engin Yıldırım, Emin Kuz, Yusuf Şevki Hakyemez ve Kenan Yaşar, karşı oy kullandı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.