1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Osman Abisinin izinde !..
Osman Abisinin izinde !..

Osman Abisinin izinde !..

A+A-

Osman Öcalan Bugün Gazetesinden Ali Kuş ile yaptigi söyleşide. İmralıda mukim abisını aklamak ıcın  oldukça yoğun efor sarfetmiş.Öcalan  tıpkı abisi gibi Türk devletine yaranmakta sınır tanımazken abisinin  son basın açıklamalarında yaptığı gibi öcalan'ların aslında Türk devletine karşı  ne kadar hizmette kusursuz olduklarını 'asıl suçluların ' örgüt içindeki çeteler' olduğunu belirtmiş...

Osman Öcalan'ın son günlerde sık sık Türk basınında arzı endam etmesi ve sürekli olarak Öcalan' lar dışında kalan eskı ve  mevcut PKK kurmaylarını ıtham etmesi bize göre TSK ve İmralıdaki Öcalan'dan bağımsız  olarak ele alınmamalı . Öcalan'ların  birbirini izleyen basın  ile muhabbetlerinde dikkati çeken  temel olgu her iki kardeşin Devlete karşı suç işlemedikleri ve bütün 'suç'luların PKK içindeki  eski ve mevcut kurmaylar olduğudur.

 Gözüken odurki TSK -Öcalan ortaklığı  yeni bir konsept üzerinde anlaşma içindeler,hedef Öcalanı aklamak ve sadakatinin  ödülünü vermektir.(H.A)

 Osman Öcalan' ın Bugün Gazetesinden  Ali Kuş ile yaptığı  söyleşiyi olduğu gibi veriyoruz.

Nasnamenews (H.A)

 

Osman Öcalan'dan müthiş ifşaat !
3 bine yakın PKK'lının tutulduğu Zeli Kampı'nın sorumlusu Osman Öcalan, 1992'de yaşananları anlattı.

1992 yılında KYB'ye teslim olan 3 bin teröristin tutulduğu Zeli Kampı'nın sorumlusu olan Osman Öcalan, kampta yaşadıklarını, TSK'nın düzenlediği hava saldırısı ve sonrasında yaşanan gelişmeleri Bugün'e anlattı.

1992 yılı sonbaharında TSK'nın KYB ve KDP ile birlikte düzenlediği harekât sonrası kendisinin PKK adında ateşkes imzaladığını söyleyen Öcalan, ancak bu anlaşmaya Abdullah Öcalan'ın karşı çıkacağını söyledi. TSK'nın düzenlediği harekât sonrasında Haziran ayında Zeli Kampı sorumluluğundan çekildiğini, yerine Mahir Velat ve Cemil Bayık'ın sorumlu olduğunu ifade eden Öcalan, saldırıdan sağ kurtulanların sınıra ve Türkiye'nin içine aktarıldıklarını belirterek, "TSK'nın saldırılarından sonra PKK'da düşünce olarak bir kararlılık bir azim oldu ve daha gözü kara eylemlere giriştiler" dedi.

Örgütün hedefi haline geldim

Osman Öcalan, Zeli Kampı'nda bulunan PKK'lı sayısının bin 450 ve KDP elinde bulunanların ise 475 kişi olduğunu iddia etti. Öcalan, KDP, KYB ve Türkiye arasında ilişkiler için ise şunları söyledi:

"O dönemde KYB, KDP ve Türkiye birlikte hareket ediyordu. Aralarındaki ilişki iyiydi, birbirlerinden habersiz hareket etmezlerdi. Her alanda aralarında bir işbirliği mevcuttu!'

PKK yönetiminin karşı çıktığı anlaşmaya imza attığı için terör örgütünün hedefi haline geldiğini anlatan Öcalan, şöyle konuştu: "PKK, KYB ve KDP'yi bir taraf olarak gördüğü gibi, kendileri adına imzaladığım anlaşmadan dolayı beni de taraf olarak gördü. Yoğun eleştirilere maruz kaldım. Türk uçakları kampı bombaladı. Sadece 8 kişi öldü."

Türkiye çözümü gündemine almadı

Öcalan, ateşkes imzaladığı için PKK'nın mahkeme kurup kendisini yargıladığını ve hakkında şartlı idam karan verildiğini belirtti. "Görüşlerimde ısrar edersem bu cezanın infazı gerçekleşecekti" diyen Öcalan, ateşkesin devamlı olması ve çerçevesinin genişletilmesi için Türkiye tarafında herhangi bir kıpırdanma olmadığını savunarak, "Hiçbir gelişme olmadı. KYB ve KDP sorunu çözmek için girişimde bulundu ancak T.C. bu konuyu gündemine bile almadı" yorumunda bulundu.

Osman Öcalan, ateşkes kararına uyup Zeli Kampı'na çekilen PKK'lılara yapılan hava saldırısının ve 24 Mayıs 1993'te Bingöl'de tezkereci 33 erin şehit edilmesi olayının çözümün önünü tıkadığını savundu. 33 erin şehit edilmesi eylemini gerçekleştiren Şemdin Sakık'ın o dönemde çok hırçınlaştığını anlatan Öcalan, şunları ifade etti:

Hava harekâtı çözümü engelledi

"Kendisinin iddiası 'Ben gider Ankara'ya dayanırım. Bu davayı Amed'den (Diyarbakır) alır Ankara'ya kadar taşırım' diyordu. Biz ne kadar barışçıl davranıyorsak o kadar savaşçıl davranıyordu. Biz savaşı engelleyecek tutuma yöneldiğimiz için o tuttu savaşı daha da körükler bir tutuma yöneldi. Hem de ateşkes sürecinde o 33 eri askeri katletti. Ben "katletti' diyorum buna. Çünkü o askerler savaş pozisyonunda değildi. Bu olayın sonucunda İlk alınması gereken karar eyalet yönetimi hakkında soruşturma açılmalıdır' görüşü dillendirildi. Ben bu tür olayların yaşanmasında T.C. devletinin de bir miktar tahrikleri olduğu kanısındayım."

Osman Öcalan, Ergenekon soruşturmasıyla birlikte gündeme gelen Ergenekon-PKK ilişkisi hakkın-da da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ergenekon PKK ile irtibatlı

"Ergenekon ile bazı PKK'lıların arasında bağ vardır" diyen Öcalan, "Özellikle bu oluşumun içindeki birkaç kişi Ergenekon davasında bu ilişki yüzünden tekrar yargılanmalıdır" dedi. Öcalan, Ergenekon davasında yargılanmasını istediği isimleri ise şöyle sıraladı:

"Semdin Sakık ve Selim Çürükkaya'nın kardeşi Doktor Süleyman kod adlı Said Çürükkaya o dönem o yörenin sorumlularındandır. Bunlar Ergenekon'da yargılanmalıdır. Abdullah Öcalan'ın yanında bir ara merkez yöneticiliği yapan Yılmaz kod adlı bir yönetici vardı. Bu şahıs da Ergenekon davasında yargılanmalı. Şimdi ismini hatırlamıyorum.'

Şemdin Sakık çok rahattı

Öcalan, özellikle 199O'lı yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki okulların PKK tarafından yakılması olayının da perde arkasında Ergenekon terör örgütü olduğunu ileri sürdü. "Okulların yakılması ve öğretmenlerin öldürülmesi örgüte hilen dayatılan bir siyasettir" iddiasını gündeme getiren Osman Öcalan, "Bu iki siyaset de Ergenekon tarafından Semdin Sakık üzerinden PKK ya dayatılan bir siyasettir. Kendisinin bulunduğu noktalara operasyon çok ender yapılıyordu. PKK içerisinde Sakık'ın güçlü bir ayağı olduğuna inanıyorum" dedi.

Bazı konuların ağabeyinin yetkisini aktığını iddia eden Öcalan ilgili açıklamalarda bulundu:

"Öcalan'ı başka güçler tarafından kontrol edilen bir lider olarak görüyorum. Hatta Pilot Necati ve Kesire Öcalan ile daha başka taraflarca da kontrol ediliyordu. Herkes onu siyaset seçme karan alan bir organ olarak yoruyor ama bana göre yakın çevreleri tarafından kontrol edilen biridir'

CEMİL BAYIK YAKALANDI 24 SAATTE BIRAKILDI

Osman Öcalan, halen PKK'nın yönetim kadrosunda yer alan Cemil Bayık'ın o dönemde Semdin Sakık'a sahip çıktığını söyledi. Cemil Bayık da Ergenekonla bağlantılı mı?' sorusuna, "Bilemiyorum, bunu ilginç bir durum olarak algılıyorum" diyen Öcalan. Bayık'la ilgili çok ilginç bir bilgiyi şu sözlerle aktardı:

Gözaltını biliyordu

"Cemil Bayık. 1979da yakalanıp 24 saat içinde serbest bırakılan bir kişidir. PKK'nın kurucu üyesi olarak gözaltına alındı. Semdin Sakık, KDP'ye teslim olurken de Cemil Bayık'ın bilgisi dahilinde teslim edildi. Gözaltına alınacağı bilincindeydi. Tamamen hazırlanmış bir plan olduğunu bilerek bunu yaptı.

Yarasa operasyonu olduğuna inanmıyorum. Bana göre anlaşmalı bir alınmadır. Semdin, devlet içerisinde ve örgüt içerisinde bir kesime dayanıyordu. Ama ona sahip çıkmadılar"

Osman Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan'ın olaylardaki tutumu ile ilgili olarak şunları söyledi: "1997de Cemil Bayık'ın işini bitirmek istiyordu. Engel oldum. Öcalan, 1999un Ocak ayında Duran Kalkan, Cemil Bayık, Halil Aytaç. Ali Haydar Kaytan, Kani Yılmaz, Mustafa Karasu'yu tasfiye etmek istedi. Bana göre bazı bağlantıları olduğu endişesiyle. Özellikle Bayık ve Karasu'yu bu nedenle tasfiye etmek istedi. Karasu cezaevinden 1991 de 3 yıl erken tahliye olmuş bir isim. Tahliye olunca da tekrar PKK'ya dâhil oldu. Bayık da Karasu da Ergenekon'la olmasa bile devletin bir başka kanadına çalı-şan bir insandı. Arada karanlık kişiler var"


Ali Kuş/BUGÜN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.