1. YAZARLAR

  2. Ali BAYRAMOĞLU

  3. Örtülü ve özgürlükçü kuşağa selam olsun!
Ali BAYRAMOĞLU

Ali BAYRAMOĞLU

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Örtülü ve özgürlükçü kuşağa selam olsun!

A+A-

Asıl olan kim olduğunuz değil nasıl durduğunuzdur, kimliğiniz değil ahlakınızdır. Ötekine saygı, özgürlükçü duruş bir erdemdir. Ait oldukları kimlik ne olursa olsun, neyi vaaz ederse etsin bundan nasibini alanlar vardır, almayanlar vardır.

Habervaktim sitesi, kimi yöneticilerinin elinde ayrımcılığın, tehditlerin, hedef göstermenin, iftiranın, psikolojik harekatların merkezi haline gelmiş bulunuyor. Tüm bu faaliyetleri, özgürlükçü bakış ve duruşlara yönelttikleri saldırıları, milliyetçilik ve dindarlık adına yaptıklarını iddia ediyorlar.

Pek çoğumuz bu sitenin hedefi olduk. Ben, Hasan Cemal, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Ahmet Kekeç, Ömer Gergerlioğlu ve daha nice isim..

Son dönemde Hilal Kaplan'a yönelik ahlak dışı saldırıyı okurlar biliyor. Bu site Hilal'in bir kilise ziyaretinde çekilmiş fotografını yayınlayarak onu İslam dışı, din dışı, ikiyüzlü ilan etmeye kalktı.

Bunun üzerine şunları yazmıştım, bu köşede:

"Yeni Şafak ve Star Gazetesi, pek çok yazar bu duruma tepki veriyor ve verecek. Ama bu kadarı yetmiyor.

Bu ayrımcı, ahlak dışı ve hedef gösterici yayınların son bulması için bu toplum ve demokratları yaratıcı hukuki yollar bulmak zorunda. Bu ülkenin dindarları Hilal Kaplanları savunmak, onları dindışı ilan etmek isteyenleri ellerinin tersiyle itmek zorunda.."

Her şerden bir hayır doğar derler, sonunda bu oluyor.

Bir grup dindar kamusal entelektüel www.habervaktimdenberiyiz başlıklı bir internet sitesi kurarak şu metinle karalama kampanyasına derhal tepki verdi:

"Habervaktim sitesi tarafından yazar Hilal Kaplan'a karşı yürütülen karalama kampanyasını kınıyoruz. Bu ve benzeri yayınların İslami ilke ve değerlere aykırı olduğunu bilen Müslümanlar olarak, bu saldırıyı yapanlardan beri olduğumuzu ilan ediyoruz.."

Bir başkası, daha çarpıcısı başörtülü kadınların verdiği tepkiydi…

Şu sözlerin altını çizin:

"Bizler kiliseyi dini bir mekan olarak tanıyor ve ziyaret ediyoruz. Habervaktim, kilisede herhangi bir nedenle bulunmuş Müslüman bir kadını, ırkçı ve ayrımcı bir kitleye karşı hedef göstererek, daha önceleri yaptığı gibi tehlikeli bir oyunun baş aktörü olmaya soyunmuştur. Kilisede bulunmayı suç sayıp Müslümanlığımızı yargılamak Habervaktim'in işi değildir. Dahası bu dil, kilisenin cemaatini oluşturan Hıristiyan vatandaşlar için de incitici ve ötekileştiricidir. (…) İslâmî düsturlara aykırı (…) ırkçı ve ayrımcı tüm karalama kampanyalarına kim maruz kalırsa kalsın yanında bulunacağımızı ilan ediyoruz."

Kamusal ve siyasal alanda kendi değerlerine ve evrensel değerlere aynı anda sahip çıkan başörtülü kadınlar özgürlüğü, ahlakı, kimliği birarada taşıyorlar, toplumu ve zihniyeti, inancın, varoluşun özüne halel getirmeden dönüştürüyorlar.

Bilin ki, özgürlükçü ve tesettürlü kuşak bu ülkenin son 20 yılda başına gelmiş en güzel şeydir…

Not

İşte o kadınlar:

Aslı ÖZTÜRK, Asuman AKŞİT, Ayça ÖRER, Ayşe BAYRAM, Ayşe BOSTANCI, Ayşe Özlem EKŞİ, Ayşe SULA AKBAL, Ayşe SULA KÖSEOĞLU, Ayşenur BOL, Ayşenur ERDEM, Ayşenur MUTLU, Bedriye YILMAZ, Berrin DARILMAZ, Berrin SEVİMLİ, Berrin SÖNMEZ, Canan AYDIN BIÇAK, Cemile BAYRAKTAR, Cemile BİÇER, Cihan AKTAŞ, Deniz IŞIKER BEDİR, Döne YILMAZ, Emel TOPÇU, Emine DOĞAN, Emine HOCAOĞULLARI, Emine ÖZÇELİK, Emine UÇAK ERDOĞAN, Emira BARYAMAN, Esra DURU, Esra Gül AKALIN, Fadime ÖZKAN, Fatma BOSTAN ÜNSAL, Fatma ÇİFTÇİ, Fatma DİNGİL ALAN, Fatma ÖRGEL, Feyza AKINERDEM, Funda TUĞRUL, Gülhan DİNÇ, Gülsüm EKİNCİ, Gülsüm TURHAN, Halime KÖKÇE, Hanife OTBASAN, Hasibe TURAN, Hatice GÜLER, Hatice ÜNAL, Hidayet ŞEFKATLİ TUKSAL, Hilal BARIN, Hilal KORUCU, Hüda KAYA, Jülide TUNAKAN, Kamile BATUR, Kübra ŞEREFOĞLU ÇABUK, Leyla DEMİR, Leyla İPEKÇİ, Melek ÖZBAY, Meltem İŞLER SEVİNDİ, Meryem KARABEKMEZ, Mualla KAVUNCU, Mukadder BAHADIR, Necla KOYTAK, Necla SAYDAM, Nesrin SEMİZ, Nihal BENGİSU KARACA, Nigar GÜMRÜKÇÜOĞLU, Nuran AVUTMUŞLU, Nurcan AKTAY, Nurcihan SAATÇİOĞLU, Nuriye DOĞUSAN, Nursel GÜLER, Nurten CECELİ ALKAN, Özden SÖNMEZ, Özlem ALBAYRAK, Özlem TÜRKDOĞAN, Özlem YAĞIZ, Pınar DEMİR, Rabia YAVUZ, Rahime SEZGİN, Saliha BEKTAŞ, Saliha KÖSE, Selma KARIŞMAN, Sema ESMER, Semanur SÖNMEZ YAMAN, Sevgi KARABULUT, Sıdıka ÇETİN, Sümeyye KAVUNCU, Şengül YİĞİT, Şerife Gül ARIMAN, Şeyma TAMER, Şilan TİMUR, Tuba COŞANDAL, Tubanur SÖNMEZ, Tuğba ÖZDEMİR, Ümmü MERYEM, Yasemen ÇOBAN, Yasemin ALPBOĞA, Yıldız AMCA, Yıldız RAMAZANOĞLU, Zeliha SAĞLAM, Zeliha TOYGAR, Zeynep KEVSER SEREFOĞLU, Zülal BAKKAŞ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.