1. HABERLER

  2. MAKALELER

  3. Ortadoğu'da Değişen Dengeler Arasında Filistin Sorunu
Ortadoğu'da Değişen Dengeler Arasında Filistin Sorunu

Ortadoğu'da Değişen Dengeler Arasında Filistin Sorunu

Değişen dengeler arasında değişmeyen bir sorun olarak Filistin meselesi orta yerde durmaya devam ediyor, Ortadoğu’da siyasetin eksenini oluşturan Filistin meselesi iç dinamikler kadar dış dinamiklerle de şekil değiştirmeye devam ediyor..

A+A-

     Ortadoğu'da Değişen Dengeler Arasında Filistin Sorunu

          İsmail ÇOKTAN


     Mısır’da meydana gelen Askeri darbe ortadoğu’da dengelerin ne kadar hızlı değişebildiğini bize bir kere daha net olarak gösteriyor..

     Değişen dengeler arasında değişmeyen bir sorun olarak Filistin meselesi orta yerde durmaya devam ediyor, Ortadoğu’da siyasetin eksenini oluşturan Filistin meselesi iç dinamikler kadar dış dinamiklerle de şekil değiştirmeye devam ediyor..

     Filistin siyasetinin uzlaşmaz iki ucu El Fetih ve Hamas 2006’dan sonra bir kez daha karşı karşıya.

     Mısır’daki 25 Ocak devriminden sonra Mısır gözetiminde birçok kere anlaşma masasına oturan taraflar Mısır’da Muhammed Mursi’yi deviren 3 Temmuz darbesinin hemen akabinde El Fetih’in İsrail’le anlaşmasının ardından yeniden karşı karşıya gelmiş vaziyette.

     El Fetih, Hamas’la anlaşma masasına otururken kendisine oldukça güvenerek İsrail ile anlaşma masasına oturmanın ön şartı olarak İsrail’in batı Şeria’da inşa ettiği Yahudi yerleşim birimlerinin durdurulmasını gösteriyordu, Hamas ise İsrail ile hiçbir şekilde anlaşmayı kabul etmeyerek 1948 öncesi toprakların yeniden Filistinlilere verilmesinin ardından Yahudilerle oturulup konuşulabileceğini söylüyordu.

     Darbe sonrası değişen dengeler içinde Hamas’ın konumu değişmese’de El Fetih bir kez daha fırıldaklığını gösteriyor.

     Geçtiğimiz günlerde Amerikan Dışişleri Bakanı J. Kerry gözetiminde bir araya gelen Fetih hareketi temsilcileriyle İsrail dışişleri bakanı Tzipi Livni yeniden barış görüşmelerine başlanması konusunda uzlaşmaya varmıştı.

     İsrail her ne kadar Fetih hareketinin ön şartını kabul etmiş olsa da Yahudi yerleşim birimlerinin inşası geçen zaman içinde tam hız ilerlemeye devam ediyor. Fetih hareketinden ise buna kayda değer bir itiraz henüz gelmedi.

     Şimdi ise Siyonist rejim öyle görülüyor ki yeni bir hamleye hazırlanıyor..

     El Fetih yönetimi Hamas’tan Ulusal Birlik ve yeniden seçimlere gidilmesini teklif etti, Hamas’ın cevabı ise tahmin edileceği üzere red oldu.

     Hamas bunu reddederken 2006 seçimlerinin sonuçlarının hala geçerli olduğu ve Filistin’in meşru otoritesinin seçilmiş Hamas hükümeti olduğu kabulünden yola çıkmaktadır.

     2006’daki seçimlerden sonra neler yaşandığını ve Siyonist rejimin meşru yönetime karşı nasıl bir darbe planladığını ve fakat rabbimizin inayeti ve islami hareketin sarsılmaz iradesiyle bu planın başarısızlığa uğradığını hatırlarsak Hamas’ın bu tutumunun olması gereken tutum olduğunu görürüz.

     Burada beni düşündüren soru şu; Siyonist rejim ve El Fetih bu şartlar altında Hamas’ın böylesine bir teklifi reddedeceğini bilmiyor mu ?

     Elbette ki bunu biliyorlar fakat bu teklifi yapmalarının sebebi Mısır darbesinden sonra iyice yalnızlaşan ve Rafah kapısının yeniden kapatılmasıyla can damarı yeniden kesilen İslami direnişi köşeye sıkıştırarak Gazze’ye muhtemel bir Siyonist müdahelenin önünü açarak müdaheleye meşru bir zemin hazırlamak…!

     Bu plan’ın içinde Mısır’daki cunta yönetimi, Suudi Arabistan, ABD ve El Fetih başat rol oynamakta, amaç İslami direnişe son ve en etkili darbeyi indirerek kendilerine köle olmaya her daim hazır olan Fetih hareketinin Filistinde yönetimi ele geçirmesini sağlayarak Gazze şeridini işgal etmesi..

     Bu elbette ki sadece bir öngörü ve gerçekleşip gerçeklemeyeceğini zaman bize gösterecektir.

     Bu noktadan itibaren Mısır’daki direniş çok daha fazla önem taşımaktadır Mısır’da kazanılacak bir zafer sadece Cunta yönetiminin iflası değil aynı zaman’da Suudi Arabistan, İsrail, ABD şer ittifakınında kırılması ve büyük bir darbe alması anlamına gelecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.