1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Orduda 7 Yılda 276, Bu Yıl Sıfır İhraç
Orduda 7 Yılda 276, Bu Yıl Sıfır İhraç

Orduda 7 Yılda 276, Bu Yıl Sıfır İhraç

A+A-

İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olduğu bu yılki Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) herhangi bir uzaklaştırma kararı çıkmadı.

2000'den bu yana, YAŞ'larda alınan kararlarla, ordudan uzaklaştırılan toplam subay ve astsubay sayısıysa 276. Geçen yıl toplam 61 asker uzaklaştırılmıştı.

bianet'in görüştüğü eski askeri hakim ve savcı Ümit Kardaş, uzaklaştırma olmamasının Ergenekon davasında sözü edilen görevdeki subaylarla ya da ordunun son bir yıldır basına belge sızdıran askerlerle ilgili Genelkurmay'ın uzaklaştırma gibi bir karar almamış olduğunu  gösterdiğini söylüyor.

Bu durumu "Herhalde bir uzlaşma arayışı var" diye yorumluyor. "Ordu 'Mevcut durumla yetinin, bunun dışında Genelkurmay'ı rahatsız etmeyin, biz geri kalanı tayinlerle, atamalarla idare ederiz' demeye getiriyor olabilir" diyor.

YAŞ kararları hâlâ yargı denetimine açık değil

Kardaş, YAŞ kararlarının yargıya götürülemiyor olmasının hâlâ en büyük sorun olduğunu söylüyor. "Böylece, YAŞ'ta alınan kararların öznelliği hukuki denetime kapalı kalıyor."

Kardaş'ın verdiği bilgiye göre, ihraç kararları askeri personelin sıralı sicil dosyalarına dayanıyor. Askerlerin altında çalıştığı komutanın tuttuğu siciller yukarıya doğru gidiyor. İhraç, dosyayı YAŞ'a sevk edecek olan komutanın gerek görmesi halinde gündeme gelebiliyor.

2007: Ağustosta 23, kasımda 38 ihraç

Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığının bir yıl daha uzatıldığı ağustostaki YAŞ'ta, "TSK'nin itibarını sarsacak şekilde, disiplin bozucu hareketlerde bulunan 13, irticai tutum ve davranışları nedeniyle 10 personel olmak üzere toplam 23 personelin ayırılmasına" karar verildi.

Kasımda yapılan toplantıdaysa "yedisi irticai faaliyet ve davranışları, 31'i de uyuşturucu alışkanlığı veya ahlak dışı ilişkileri nedeniyle olmak üzere 38 personel 'oy çokluğuyla' ihraç edildi." Bu karara Başbakan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül muhalefet şerhi koydu.

2006: Ağustosta 17, kasımda 37 ihraç

Büyükanıt'ın Hilmi Özkök'ün yerine Genelkurmay Başkanı olarak atandığı ağustostaki YAŞ toplantısında, "TSK'nin itibarını sarsacak şekilde ahlak dışı hareketlerde bulunan, hizmetin gerektirdiği şekilde tavır ve hareketlerini ikazlara rağmen düzenlemeyen veya irticai faaliyetlerde bulunduğu anlaşılan toplam 17 personelin ayırılmasına" karar verildi.

Kasımdaki toplantıda ikisi "irticai", 35'i de "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) itibarını bozacak disiplinsiz davranışlardan" olmak üzere 37 asker için ihraç kararı çıktı.

Aralıktaki toplantıda ilk kez uzaklaştırma nedenleri ayrıldı. Daha önce genel olarak "disiplinsizlik" ifadesi kullanılıyordu.

2005: Yazın 11, kışın 4 ihraç

Özkök'ün Genelkurmay Başkanlığı dönemindeki ağustos toplantısında "durumları değerlendirilen 11 personelin disiplinsizlikleri nedeniyle ayırılmalarına" karar verildi. Şu an Ergenekon davası kapsamında tutuklu olan 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon emekli oldu.

Kasımdaki toplantıdaysa dört asker uzaklaştırıldı. Başbakan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Gönül şerh koydu.

2004: 20 ihraç

Büyükanıt'ın Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandığı bu YAŞ'ta, "durumları değerlendirilen 12 personelin disiplinsizlikleri nedeniyle ayırılmalarına" karar verildi. Ergenekon davası kapsamında tutuklu olan ve darbe hazırlıkları yaptığı iddia edilen Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur emekli oldu. Kış toplantısında 8 asker "disiplinsizlik" gerekçesiyle uzaklaştırıldı. Erdoğan şerh koydu.

2003: 20 ihraç

"Durumları değerlendirilen bazı personelden 18'inin disiplinsizlikleri nedeniyle uzaklaştırılmalarına" karar verildi. Kasımdaki toplantıda iki asker ihraç edildi. Erdoğan şerh koydu.

2002: 24 ihraç

Özkök'ün Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun yerine Genelkurmay Başkanı olarak atandığı YAŞ'ta "durumları değerlendirilen bazı personelden 17'sinin disiplinsizlikleri nedeniyle uzaklaştırılmalarına" karar verildi. Şener Eruygur Jandarma Genel Komutanı oldu. Kış toplantısında yedi kişi uzaklaştırıldı. Yeni Başbakan Abdullah Gül şerh koydu.

2001: 20 ihraç

"Durumları değerlendirilen bazı personelden 15'inin disiplinsizlikleri nedeniyle uzaklaştırılmalarına" karar verildi. Tolon orgeneral oldu. Kış toplantısında beş ihraç kararı verildi.

2000: 52 ihraç

Özkök'ün Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu bu YAŞ'ta 44 subay ve astsubay ordudan uzaklaştırıldı. Susurluk dosyasında adı geçen ve Ergenekon davasında sanık olan Tuğgeneral Veli Küçük bu YAŞ'ta emekli oldu. Kış toplantısında 18 kişi uzaklaştırıldı.(bia)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.