1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ordu içinde gizli yapılanma!
Ordu içinde gizli yapılanma!

Ordu içinde gizli yapılanma!

A+A-

28 Şubat post-modern darbesinin ordu içindeki siyasi karargahı olan Batı Çalışma Grubu’nun bir benzeri Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) adıyla 2002’den beri Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapıyor. CÇG'nin kurucusu ise Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur.

Taraf Gazetesi TSK'ya karşı yeni bir belge daha yayınladı. Gazetenin Genelkurmay Başkanlığı’ndaki bir yetkiliden edindiği bilgiler ve resmi brifing CD’lerine göre T
ürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) siyaseti ve sivil toplumu yönlendirme çabasını, Cumhuriyet Çalışma Grubu adlı merkezden yürütüyor.

Mehmet Baransu'nun haberine göre; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Batı Çalışma Grubu’nun lağvedilmesinden sonra kurulan Cumhuriyet Çalışma Grubu 2002’den beri aktif.

AK PARTİ İKTİDARA GELİNCE KURULDU

Kanuni dayanağı olmayan ve TSK’nın resmi teşkilat şemasında yer almayan Cumhuriyet Çalışma Grubu, Ak Parti’nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde Anayasa’yı değiştirecek çoğunlukla iktidara gelmesinin hemen ardından kurulmuş.

ŞENER ERUYGUR KURDU

Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanlığı’na atanmasının ardından, Jandarma İstihbarat Başkanlığı bünyesinde çalışmaya başlayan ve Eruygur’un 2004’te emekli olması sonrasında da faaliyetini sürdüren Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun etkinlik alanı, Taraf'ın haberine göre Jandarma’nın görev ve sorumluluklarını aşarak, doğrudan siyasi bir nitelik taşıyor.

HERKESİ FİŞLEMİŞLER

2003 başından itibaren bir dizi etkinliğe, rapora, ve oluşuma imza atan Cumhuriyet Çalışma Grubu, Türkiye çapında tüm illerde kişi, kurum, okullar, sivil toplum örgütleri, işyeri sahipleri ile bazı kamu birimleri ve burada çalışan kişileri de fişlemiş.

Fişleme amacıyla, üniversite öğretim görevlilerinden sivil toplum kurumu yöneticilerine kadar birçok sivil kişiden sağlanan dosyalar ve şahıslara ilişkin özel bilgiler, Cumhuriyetçi Çalışma Grubu’nda raporlaştırılmış.

“SİVİL” TOPLUM OPERASYONU

Cumhuriyet Çalışma Grubu, fişlemelerin yanı sıra “sivil” siyasete müdahale niteliğinde bir dizi olayı ve oluşumu da bizzat planlamış ve gerçekleştirmiş.

Taraf’ın elindeki Cumhuriyet Çalışma Grubu Devre Raporları, Jandarma Genel Komutanlığı Planlama Koordinasyon ve Güvenlik Dairesi’nin yönlendirilmesiyle oluşturulan Ulusal Birlik Hareketi Sivil Toplum Kuruluşu Platformu adlı çalışmaya ilişkin ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Bu oluşumla ilgili 140’ın üzerinde rapor ve çalışma mevcut.
Ulusal Birlik Hareketi’nin bizzat dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından kurdurulduğu ve Cumhuriyet Çalışma Grubu’nda alınan “sivil” toplum eylem kararları kapsamında, 225 ayrı sivil toplum kuruluşunun Ulusal Birlik Hareketi’yle işbirliğinin sağlandığı bu raporlarda belirtiliyor.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ

Eruygur’un emekli olduktan sonra da Ulusal Birlik Hareketi’yle ilişkisini, sürdürdüğü ve başta 2007’deki Cumhuriyet Mitingleri olmak üzere, benzer organizasyonların Cumhuriyet Çalışma Grubu’nca yönlendirildiği de değerlendirme raporlarında açık bir şekilde görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.