1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "Önümüzdeki 100 yıl içerisinde böcek türleri yok olabilir"
"Önümüzdeki 100 yıl içerisinde böcek türleri yok olabilir"

"Önümüzdeki 100 yıl içerisinde böcek türleri yok olabilir"

A+A-

Sydney Üniversitesi'nden entomologlar tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, önümüzdeki 100 yıl içerisinde böcek türünün yok olabileceği iddia edildi. Araştırmaya göre arılar, böcek popülasyonu içerisinde nesli tükenmekte olan türler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Sydney Üniversitesi’nden entomologlar tarafından yapılan son araştırmada böcek popülasyonlarının dünya çapında tehdit altında olduğu iddia edildi.

Pekin’deki Ziraat Bilimleri Akademisin’den Kris Wyckhuys ile ortak bir analiz yazan Sydney Üniversites’nden Dr. Francisco Sanchez-Bayo, analizlerinde şimdiye kadar yapılan en iyi 73 çalışmayı temel aldıklarını söyledi.  Sanchez-Bayo, “Böcek türlerinin kaybolması durdurulamazsa bunun hem gezegenin ekosistemi hem de insanlığın hayatta kalması açısından korkunç sonuçları olacaktır” dedi.

Guardian gazetesi çevre editörü Damian Carrington tarafından “Gezegen, daha büyük hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara da bakılırsa tarihinin altıncı kitlesel yok oluşunun başlangıç noktasında” dedi ve ekledi.

Son 25-30 yılda böcek popülasyonunun yılda yüzde 2.5 oranında azaldığını söyleyen Dr. Sanchez-Bayo ise “Bu çok hızlı, 10 yılda çeyrek oranda daha az olacaklar, 50 yılda sadece yarısı kalacak, 100 yılda ise hiçbiri kalmayabilir” dedi. Böceklerin ekolojik döngüde birçok canlı türünün de hayatının devamlılığını sağladığını hatırlatan Dr. Sanchez-Bayo, kuşlar, balıklar, yarasalar gibi birçok omurgalı türü için ana besin kaynağı olduklarını vurguladı.

Dr. Sanchez-Bayo,  “Sentetik gübreleri ve böcek ilaçlarını işaret ederek böcek ölümlerinin 20’inci yüzyıl başlarında başladığı görülüyor: 1950’ler ve 1980’larda hızlandı ve son yirmi yılda endişe verici boyutlara ulaştı” dedi.

Arılar en çok etkilenen tür 

1949’da ABD’nin Oklahoma eyaletinde bulunan yaban arısı popülasyonunun tam olarak yarısı 2013’de yok olmuştu. Arılar, böcek popülasyonu içerisinde nesli tükenmekte olan türler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Dünyada var olan 350 binden fazla böcek türünün bir çoğunun, özellikle de gübre böceklerinin azaldığı düşünülüyor. Fakat sinek, karınca, yaprak biti, kalkan böceği ve cırcır böceği gibi türler hakkında henüz çok az şey biliyor. Uzmanlar, bu türlerdeki azalmanın daha az olacağını düşünmek için bir neden olmadığını düşünüyor. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.