1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. ONİKİ AY RAMAZAN
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

ONİKİ AY RAMAZAN

A+A-

Ramazan orucu, İnsanların Allah'a karşı isyan etmelerini engellemek için bütün ümmetlere farz kılındığı gibi ümmeti Muhammed’e de farz kılınmıştır. Bu aya yetişen baliğ ve akıllı olan her Müslüman Ramazan orucunu tutmak zorundadır.

Oruç sadece aç kalmak, yemek öğünlerinin vakitlerini değiştirmek ya da diyet yapmak değildir. Kişinin bütün azaları ile tam korunması demektir. Toplum genelinde görülen Ramazan orucu algısı; yılın on bir ayında elinden gelen bütün emir ve yasakları çiğne, Allah'ı aklın ucunda bile geçirme, toplumsal, sosyal, siyasal, ailevi bütün hakları ihlal et ondan sonra ramazan ayına girince görsel de olsa mütedeyyin Müslüman görünmektir. Nasıl olsa bu ayda her şeyin kurtuluşuna vesile olan teravih namazı var.

Farzları kılmaz ama teravih sünnetlerini(!) kaçırmaz. Ramazan ayının yirmi yedinci gecesindeki bin aydan hayırlı olan kadir gecesini kaçırmaz. Gece sahura kadar uyumaz, ama gündüzleri uyuyarak namazsız geçirir. Ve en acısı da Bayram namazı ile bir ay boyunca uyguladığı rahmet (!) İklimini terk ederek tertemiz olarak eski on bir ayın alışkanlıklarına geri döner. Bu mantık kurtuluşa vesile olmaz. İstenilen Ramazan orucu kesinlikle bu değildir.

Allah'tan bir öğüt, gönüllere şifa ve müminler için bir hidayet, rahmet ve müjdeci; kafirler, müşrikler ve münafıklar için uyarıcı olan Kuranı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. Bu yüzden Ramazan ayına Kuran ayı da denilmektedir. Peygamberimizin sünneti olarak bu ayda kur-an kerim baştan sona kadar hem Arapça hem de meali okunmalı, anlamalı, yaşamalı ve öğretilmeye çalışılmalıdır. Bu ayda namazlar sünnetleri ile kılınmalı, oruç gereği gibi tutulmalıdır. Anne, babaya sahip çıkılmalı ve akrabalar ziyaret edilmeli varsa ihtiyaçları karşılanmalıdır. Fakir, fukara ve yetimlere maddi ve manevi destek sağlanmalıdır.

Sosyal hayatta nezaket en üst düzeyde olmalı şayet sataşma olursa ben oruçluyum, selam deyip geçilmelidir. Aile ile bir cennet ortamı oluşturulmalıdır. Gıybet, yalan, kibir, dedikodu, kıskançlık, cimrilik gibi kötü hasletler terk edilmelidir. İhsan, dürüstlük, mertlik, ilim öğrenme, cesaret ve adalet gibi alışkanlıklar geliştirilmelidir. Kısacası bu ay Kuran'a göre bir İslamı yaşama mektebine dönüştürülmelidir.

Temel amaç bu ayda Müslümanlara, Allah'ın istediği bir yaşam şeklini kazandırmak ve diğer on bir ayda da uygulamaktır. Öyle bir ramazan ayı yaşamalı ki hem dünyada hem de ahirette bayrama vesile olmalıdır. Orucumuz, sadece oruçluların geçeceği cennettin REYAN kapısının anahtarı olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum