1. YAZARLAR

  2. Oral Çalışlar

  3. Ölüm oruçları: CHP yine tekledi...
Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Radikal
Yazarın Tüm Yazıları >

Ölüm oruçları: CHP yine tekledi...

A+A-

 

CHP'li dostlar kusura bakmasınlar ama bu CHP'yle, böyle davranan bir CHP'yle bir iş olmaz. MHP'yle aynı telden çalıyor.

Kılıçdaroğlu ve onun liderliğindeki CHP, iş kritik virajlara gelince teklemeye devam ediyor. Kılıçdaroğlu çözüm için çabalayanlara şöyle cevap verdi: “Öcalan’la görüşüldü. İş çıkmadı. O kendisiyle ilgileniyor.”

14 aydır, hava koşulları, koster bozukluğu vb. bahane edilerek Öcalan’la kimse görüştürülmüyor. CHP’nin lideri, bu duruma ilkesel bir yaklaşım getirebilecekken, tereddüt içindeki hükümete, “yapma işler ortada kalsın” telkininde bulunmayı tercih ediyor. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndaki CHP’den gelen haberler de umut kırıcı. 
AK Parti ve BDP, “Türk vatandaşlığı” deyimi yerine genel bir vatandaşlık ibaresini yeterli görürken; CHP, MHP ile birlikte

“Türk” vurgusunda ısrar ediyor. Yine aynı maddenin “vatandaşlıktan çıkarma” bölümünde de CHP MHP ile aynı saflarda. Bütün bu “kilitlenme süreci”nin direksiyonundaysa, “ulusalcı tribün”ün önde gelen isimlerinden Süheyl Batum’u görüyoruz.

CHP, son dönemde, 2011 seçimlerindeki programının çok gerisinde bir milliyetçi çizginin esiri olduğu izlenimini veriyor. Kürt sorunu başta olmak üzere çoğu temel sorunda, AK Parti’nin gerisinde bir mevziden tavır alıyor ve çözümü engelleyen bir duruş sergiliyor. Bunları söyleyince, bazı CHP’li çevrelerden, “Hay seni AKP’li” tepkisiyle karşılaşıyorum. 
Tabii ki temel sorunların çözümünde asıl muhatabımız iktidardaki AK Parti. Bu nedenle, temel eleştirilerimizi de onlara yöneltmek zorundayız. Ancak biliyoruz ki, “yeni anayasanın hazırlanması”, “Kürt sorununda çözüm” gibi başlıklarda, CHP kilit bir parti.

2011 seçimlerinde CHP’nin Kürt sorununa, siyasetin sivilleştirilmesine ilişkin programlarını sevinçle karşılamıştım. “Demokrasiyi sahiplenmiş bir CHP” kavramına anlam yüklemiştim… Bazı arkadaşlarım, en başından beri, benim bu “umutlu” yorumlarıma bıyık altından gülüyor. “Sen hayal içindesin” diyerek, biraz gerçekçi olmam tavsiyesinde bulunuyorlar. CHP, AK Parti’nin gerisinde bir görüntü vermekten ne yazık ki hâlâ kurtulamadı. Zaman zaman beliren “yeni ve daha ileri bir siyaset arayışı”, yerini, kolaylıkla, milliyetçiliğin ve militarizmin sınırlarına hapsolmuş anlayışlara bırakıyor. CHP tam bir kısırdöngü içinde. Bu bağlamda, CHP’nin, bazı noktalarda AK Parti’yi geriye çeken bir etki yaptığını da görebiliyoruz.

Ergenekon’la bağını koparamayan, gözünü Silivri’den ayıramayan, kaba milliyetçiliği ilericilikle karıştırmaktan kurtulamayan, entelektüel bir derinliğe ulaşamayan düşünce yapısı, CHP üzerinde hâlâ çok büyük bir ağırlığa sahip.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “İmralı’daki tecrit kaldırılsın” derken, Kılıçdaroğlu’nun, “Öcalan’dan hayır gelmez” diyerek süreci tıkayanlara destek vermesi, CHP’yi bir kez daha tutarsız ve etkisiz bir konum içine soktu. 
Adalet Bakanı “yargı reform paketi”nden söz ediyor. Bu paketin bir an önce çıkarılması, anadilde savunma hakkının tanınması konusunda CHP nerede? Kılıçdaroğlu, “anadilde eğitim”i bile bölücü bir talep olarak görebilen bir çizginin etkisi altında değil mi?

CHP’li dostlar kusura bakmasınlar ama bu CHP’yle, böyle davranan bir CHP’yle bir iş olmaz. MHP’yle aynı telden çalan bir CHP, hiçbir işe yaramaz…

Değişime ihtiyaç duyan, kabuğunu kırıp yeni bir vizyon geliştirmek isteyen bir toplumun önüne hâlâ “Türk vatandaşlığı” gibi 12 Eylül’den kalma sloganlarla çıkanlar, bir yere varamazlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.