1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. Ölüm Meleği bir anda binlerce insanın canını nasıl alabilmektedir?/Maarif
Ölüm Meleği bir anda binlerce insanın canını nasıl alabilmektedir?/Maarif

Ölüm Meleği bir anda binlerce insanın canını nasıl alabilmektedir?/Maarif

A+A-

 

 

Bu sorunun cevabında iki hususu dikkate almak gerekir:

 

Birincisi, ölüm meleğinin de insanların canını alma işinde kendisine yardım eden melekler mevcuttur.

İkincisi, uzak olmak veya yakın olmak madde aleminin özelliklerinden olan mekanla ilgili bir meseledir. Oysa ilahi melekler mücerred (soyut) olup her türlü maddi sınırlama ve bağlılıklardan uzaktırlar. Tüm zamanları kontrolleri altında bulundurabilmektedirler. Madde aleminin geneli, onların elinde olan bir madalyon gibidir ve diledikleri gibi onu kullanabilmektedirler.

İmam Sadık’a ‘yer yüzü, ölüm meleğinin elinde elini onun her tarafına ulaştırabildiği bir tabağa benzetildiği doğru mudur’ diye sorduklarında o Hazret bunun doğru olduğunu söylemiştir.

Konuya ilişkin bir hadiste Allah Resulü şöyle buyurmuştur:

“Miraç gecesi beni semaya götürdüklerinde, elinde bir nur levhası olan bir meleği gördüm. Asla sağa ve sola bakmıyordu. Tüm dikkati sadece elindeki levhadaydı ve oldukça da hüzünlü bir duruma sahipti. Cebrail’e bunun kim olduğunu sorduğumda onun, insanların canını almakla meşgul olan ölüm meleği olduğunu söyledi. Cebrail’den onunla konuşmak için beni yanına götürmesini istedim. Cebaril de beni onun yana götürdü. Ona; Ey Melek’ul mevt! Ölenlerin ve bundan sonra da öleceklerin tümünün ruhunu, canını sen mi alıyorsun diye sordum. Evet

dedi. Şahsen onların tümünün yanında hazır mı oluyorsun diye sorduğumda evet dedi. Dünya, Allah u Taala’nın bana vermiş olduğu kudret ve güç sayesinde bir kişinin, elindeki evirip çevirdiği bir sikkeden farksızdır. Dünyada günde benim beş kez girip çıkmadığım bir ev yoktur. Ev halkı kendi ölülerine ağladıklarında onlara onun için ağlamamalarını söylüyorum. Çünkü sizlerden hiç kimse baki kalmayacaktır.”

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

 

 

                              

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.