1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Öğrencilerden Protesto
Öğrencilerden Protesto

Öğrencilerden Protesto

A+A-

 

Boğaziçi ve Bilgi üniversitesinden öğrencilerin düzenlemiş olduğu "bu bir başörtüsü eylemidir" adlı basın açıklaması bugün Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde yapıldı. Özgür-Der'in de katıldığı eylemde  "herkes için adalet, başörtüye özgürlük", "tek tipleştirmeye, dayatmaya hayır","başörtüsüne özgürlük hemen şimdi" gibi sloganlar atıldı.

Basın açıklamasının tam metni:

Bu Bir Başörtüsü Eylemidir

Biz Üniversite Öğrencileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları son günlerde yaşadığımız devlet ve rejim krizi nedeniyle bir araya geldik. Öncelikle Anaya Mahkemesinin bizleri yok sayan kararını protesto ediyoruz.

"Bu ülkede başörtüsü sorunu mu var, herkes halinden memnun" diyenler, okumak için dünyanın çeşitli yerlerine göç etmiş, başını açtığı için iç dünyasında kırılmalar yaşayan veya okulu bırakıp eğitim hakkından mahrum edilmiş arkadaşlarımızı yok sayarak büyük bir haksızlık yapıyor. Türkiye halkına ve devletimize sesleniyor ve şunu bir kez daha haykırıyoruz ki: Biz varız, buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz.

Anayasa mahkemesinin milletin 411 vekilinin oyunu almış bir yasayı iptali üzerine, bu belirsizlik ve karmaşa ortamında bir final dönemi daha geçirdik. Daha önce de Türkiye'nin pek çok üniversitesinde okuyan başörtülü arkadaşlarımız böyle final haftaları, kayıt günleri, mezuniyet törenleri yaşadılar. Soruyoruz: Diğer üniversite öğrencileri mutlu-mesut okul kapısından içeri girerken bize neden her gün kapıdan nasıl geçeceğimiz kaygısı yaşatılıyor?

Biz bu ülkede geleceğimizi göremiyoruz. Hayatımızı planlayamıyoruz. Ve bu durumu kabullenmeye de hiç niyetimiz yok. Bizler her bir bireyin kendini tanımlama özgürlüğüne sahip olduğu, dışarıdan tanımlamaların ve dayatmaların olmadığı bir Türkiye hayal ediyoruz. Sizlere de sesleniyoruz: biz gençlerin Türkiye ile ilgili son ümitleri de tükenmeden bu dayatmacı ve dışlayıcı zihniyete bir dur denilsin!

Bizler ülkesine, halkına hizmet vermek isteyen, bu topraklarda büyümüş kadınlar olarak bu muameleden çok sıkıldık. Susmak ve tepkisiz kalmanın üstümüze daha çok gelinmesine sebep olduğuna şahit olduk. Yargı yürütmenin işine karıştı; konu başörtüsü olunca yine tüm düzen değiştirildi. "Yeter ki başörtüsü üniversiteye girmesin" anlayışı ile anayasa mahkemesi Devletin "bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorunda" olduğunu söyleyen değişikliği iptal etti. Devletin eşitlik ilkesine uygun hareket etme zorunluluğu olmadığını bize bir defa da anayasa mahkemesi öğretti.

Ve buradan ilan ediyoruz ki, Türkiye Cumhuriyetinde vatandaş olmak, burada üniversiteye girmeye hak kazanmak, burada dinini yaşamaya çalışmak, kendi gibi olmak ya da olduğun gibi görünmek çok zor bir şey haline geldi. Bizler bu ülkede yaşamanın bu kadar zorlaştırılmasına karşı çıkıyoruz. Vatandaşı olduğu devlet tarafından dışlanmanın, ayrımcı muameleye maruz kalmanın sadece başörtülüler için değil, ülkemiz insanının büyük çoğunluğu için hayati bir sorun olduğunu görüyoruz, kabullenemiyoruz. Yasakçı zihniyeti vicdanlarımızda yargılayıp mahkum ediyoruz.

Halkına belli kimlikleri dayatan devletin bu tavrından mağduriyetimizi dile getiriyoruz ve devletin halkı belirlediği değil, halkın devleti belirlediği bir ülkede yaşamak istiyoruz.

Haber / Fotoğraf: Sabiha Çimen

Haksöz-Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.