1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Öcalan : Ben Savunmalarımda Cumhurriyet ve Türkiye Aleyhine Tek bir Şey Söylemedim.
Öcalan : Ben Savunmalarımda Cumhurriyet ve Türkiye Aleyhine Tek bir Şey Söylemedim.

Öcalan : Ben Savunmalarımda Cumhurriyet ve Türkiye Aleyhine Tek bir Şey Söylemedim.

A+A-

"İşkence ve psikolojik saldırı" altındaki "Kürd Halk Önderi" Öcalan TC`ye bağlılığını vurguluyor . Ona "işkence" eden , saldıran ve psikoljik baskı altına alanlar Patagonya adlı devlet  mensuplarıdır.(!)

Abdullah Öcalan avukatları ile haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi.

Ben Türkiye ve Cumhurriyet aleyhine konuşmam.

" Savunmalarım halen mahkemeye ulaşmadı, AIHMe gönderilmemesini anlayamıyorum. İki günlük bir şey, neden göndermiyorlar? Ben bu savunmalarımda Türkiye aleyhine, Cumhuriyet aleyhine bir şey söylemedim. Zaten tek bir cümlede Türkiye’den bahsediyorum. AİHM bu konuda direnmeli, savunmalarımı almaya çalışmalı. Ben bu savunmalarımda kapital sistemi değerlendiriyorum ve çözdüm. Benim savunmalarım Marksı aşan bir nitelikte. Sanırım savunmalarım yüzünden ciddi ideolojik bir sarsıntı yaşayacaklar, bu nedenle kaygılılar. İlker Başbuğun son dönemlerde ulus-devleti gündeme getirmesi, korumaya çalışması yine Erdoğan’ın bazı konuları tekrar gündeme getirmesi, benim savunmalarıma karşı yapılan bir şey. Ama mahkeme savunmalarımı alma konusunda direnmeli."

Yahudileride Ben Kurtaracağım.

" Ben savunmalarımda Yahudi halkını da değerlendirdim. Bu savunmalarımda Yahudilerin kurtuluşunun nasıl olacağını bunun alternatif çözümünü formüle ettim. Savunmalarımdan sanırım dış güçler de rahatsız oldu. Amerika ve İsrail’in baskıları var. Bu konuda, savunmalarımın mahkemeye ulaşacağı konusunda mahkeme güvence vermeli. Önemli bir konu. Bu durum savunma hakkımın engellenmesidir. Savunma yapamıyorum. Savunmalarımın devamını yazabilmem için de mahkeme bana garanti vermeli. Ve mahkeme bu baskılara karşı ağırlığını koyarak direnmelidir"

Avni Özgürel Beni  Anlıyor!

" Avni Özgürel benim ben bu meseleyi bitirirsem beni de bitirirler dediğimi ifade etmiş. Türk aydınlarının bunları ifade etmesi önemli, çünkü bu sorunun çözülmesini istemeyen dış güçler var. Onun da kastettiği budur. Ben bunu hep söylüyordum. Bu sorunu çözmek istemeyen, çözümsüzlükten nemalanan güçler, gruplar, lobiler var. Türkiye bunları görmüyor"

Yahudiler İçin  Alternatif Kurtuluşu  Ben Sağlarım.

" Benim Yahudilik konusundaki görüşlerim açıktır. Yahudilere ilişkin düşüncelerimi bu savunmalarımda çok daha derinlikli ve Yahudi aleyhtarı yaklaşımları aşacak şekilde yazdım. Ben, Yahudi halkı için alternatif çözümü savunmalarımda açtım. Marks nasıl , işçi sınıfının kurtuluşu toplumun kurtuluşudur diyorsa, ben de diyorum ki, Yahudi halkının kurtuluşu, dünyanın kurtuluşudur. Ben Yahudilerin en büyük dostuyum. Düşüncelerim onların da kurtuluşu içindir. Ben Yahudilerin başına ikinci Hitler çıkmasın diye bunları söylüyorum. Ben her türlü milliyetçiliğe karşıyım. Türk, Kürt, Arap, Alman milliyetçiliği fark etmez, hepsine karşıyım, her türlü milliyetçiliği lanetliyorum"

Ben, Ben, Beni Yinede Ben.

" Türkiye, çok ciddi bir krize doğru ilerliyor. Türkiye, tarihi hatalar yapıyor ve ben Türkiye’nin bu tarihi hatalarında rol almak istemiyorum. Türkiye’nin tarihi hatalarını benim üzerimden açıklamasını ve bana mal etmesini istemiyorum ve buna izin vermeyeceğim. Bugün Türkiye’de yaşananlar tarihi yönleri de olan gelişmelerdir. Bugün yaşananlar, 1920lerde Kahire Konferansında alınan kararların sonucudur. Cezaevinden bir arkadaşımın gönderdiği mektubunda da bundan bahsediyor. Ben de katılıyorum. Kahire Konferansı belgelidir. Bu Konferansta Ortadoğu’yu denetim altında tutmak için, Kürt sorununun çözümsüz bırakılması ve sürekli gündemde tutulması kararlaştırılmıştır. Kürdistan’ı dört parçaya bölerek Ortadoğu’daki dört devleti denetimi altına aldılar. Bu kararın alınmasında İngiltere etkili olmuştur. Bugüne kadar bütün çözüm girişimlerinin engellenmesi bu Konferans kararı nedeniyleydi. Benim burada tutulmam da bu nedenledir. Beni Türk yetkililere teslim eden Yunanlı Kostulas, kırk yıl Londra’da yaşamış. Sonra ortaya çıktı ki uluslar arası bir İngiliz ajanıdır, MI6 bünyesinde çalışmıştır. Uluslar arası güçler bu Konferansta alınan kararı uygulayabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar, yapıyorlar. Ben bu nedenle benimle görüşenlere, sorunu kendi aramızda çözelim, sorunun çözümünü dış güçlere havale etmeyin dedim. Sorunu kendi aramızda çözmek isteyen yetkililer de oldu." 

Bu İşi Ecevit Çözecekti.

 " Özal’ın girişimleri oldu. Bunu engellediler. Daha sonra Erbakan’ın girişimleri oldu. İzin vermediler. Ordunun bir kısmı da devreye girdi. Kıvrıkoğlu, zamanında bir Albayını göndermişti. Ordu kendi çözümünü böylece hayata koyacaktı. Buna da izin vermediler. Özal’ın çözümünü kabul etmediler, Erbakan’ın çözümünü kabul etmediler, ordunun çözümünü kabul etmediler. Yani böylece bu sorunu çözümsüz bıraktılar. Hatta 2002lerde Ecevit de girişimlerde bulundu. Ben buraya getirildiğimde benimle görüşmeye gelen yetkili, ben Ecevit adına sizinle görüşmeye geldim dedi. Ben şaşırmıştım. Rahşan affı denen şey, bizden bağımsız değildi. Buna da izin vermediler. MHPnin o dönem engelleyici bir tavrı vardı. Daha sonra Erdoğan’ın da aslında girişimleri oldu ama Amerika ve diğer bazı dış güçler tarafından bu durum engellendi. Erdoğan daha sonra orduyla anlaştı, iktidarda kalmasına karşılık olarak sorunu askere havale etti. İşte o bildiğimiz meşhur PKK ortak düşmanımızdır söylemi bu nedenle yapıldı." 

"Ben Nasname Okuyorum"(H.Açar`a Yanıt !! )

Bakiniz http://www.nasname.com/Yazarlar/hacar/1869.html  (Nasnamenews)

" Ben her türlü çözüm girişimlerine karşılık verdim. Buradan Cumhurbaşkanı Güle yazdığım 10 sayfalık bir mektup vardı. Benzer şeyleri bu mektupta da ifade etmiştim. Yine hücre cezamla ilgili Bursa 2.Ağır Ceza Mahkemesine sunduğum itirazda da barış ve çözüm için girişimlerimi anlattım. Gelen her türlü çözüm önerisini karşılıksız bırakmadık. Özal’ın çözümüne olumlu karşılık verdik, Erbakan’ın çözümüne olumlu karşılık verdik. Buraya geldikten sonra da barış ve demokratik çözümün gelişmesi için elimden gelen her şeyi yaptım ve yapmaya devam edeceğim. Çözüm konusunda bir kusur ve eksikliğimiz yok mu diye sorulursa, iki eksikliğimizin olabileceğini düşünüyorum. Bunlardan biri ben Şam’dayken oturduğumuz binaya askeri bir ateşe geldi. Biz Şam döneminde bu kişinin bizi bombalamak için geldiğini düşünmüştük. Bulunduğu binaya bu nedenle gitmiyorduk. Ama daha sonra fark ettim ki bu kişi dolaylı bir diyalogun önünü açmak için gelmiş olabilirdi. Ben o dönem bu konuda yanlış bir yorum yaptığımı düşünüyorum, onunla o dönem görüşebilmeliydik, onunla irtibat, diyalog, çözüm için bir fırsat olabilirdi. Yine Özal’ın yazdığı mektuba cevap konusunda geciktik. 99dan sonra, yani buraya getirildikten sonra ise, benim demokratik çözüm için üzerime düşeni fazlasıyla yaptığımı herkes biliyor"

Ergenekon !

" Özal çözümü olmadı, öldü veya öldürüldü. Erbakan’ın çözümü olmadı, seçimi kaybetti. Ordunun çözümü olmadı, Ecevit’in çözümü olmadı, Erdoğan’ın çözümü olmadı. Onun çözümü olmadı, bunun çözümü olmadı. Bunlar, devlet içerisinde 1990lardan başlayan ve hala devam eden bir krizin sonuçlarıdır. Bunun dışında 1995-99 arasında bu konuda PKK içinde de bir kriz vardı. Ben bu krizi aşmak için çok yoğun olarak düşünüyordum, çözüm geliştirmeye çalışıyordum. Hatta savaş böyle olmaz, savaşacaksanız adam gibi savaşın diyordum. Tüm çabalarıma rağmen PKK içindeki bu krizi aşamıyordum. Bilindiği gibi meşhur Diyarbakır üçgeninde yapılanlar vardı, sadece dışa yönelik değildi bunlar, PKK içerisinde de onlarca değerli kadrolarımızı, arkadaşlarımızın şahadetine de neden oldular. Sonra ortaya çıktı ki PKK içindeki krizin aşılamamasının nedeni, bunların çözümün gelişmesini istemeyen güçlerle ilişki halinde olması, Ergenekon ve Veli Küçükle bağlantılarıydı." 

Avrupaya Çıktım Çünkü....

" 99a geldiğimizde, yani benim Şamdan çıkma sürecimde ise, gece-gündüz nasıl bir yol haritası çizmemiz gerektiğini düşünüyordum. Zaten önümde iki seçenek vardı. Ya dağa çıkacaktım ya da Avrupa’ya. Dağa mı, Avrupa’ya mı gitmeliyim, net bir karara varamamıştım. Dağa mı Avrupa’ya mı ikilemini çok yaşamıştım. O dönem dağa çıkmak benim için bir alternatifti. Neden kullanmadın? diye sorarsanız, dağa çıkabilirdim ama Türkiye 300 uçağı havalandırarak hiç kimseyi düşünmeden beni yok etmek için tüm Kürdistan coğrafyasını tuzla buz edebilirdi, halk büyük zarar görebilirdi. Bunun kimseye bir yararı olmazdı. Diplomatik ve siyasi çözüm çalışmalarının daha yararlı olacağını düşünerek Avrupa’ya çıktım. Avrupa’ya çıkış koşullarının olup olmadığını, diplomatik ve demokratik siyasi bir yöntemle çalışmalara devam edip edemeyeceğimi çok yoğun tartıştık. Hatta Yunanlı yetkililerle de görüştük, bunun üzerine diplomatik ve siyasi çözüm çalışmaları yürütebilmek için Avrupa’ya çıktım. Oraya vardığımda ise, koşulların oluşmadığını, batağa çekildiğimizi fark ettim ve sonuç bilindiği gibi buradayım." 

"Tabii ki ben Kürt halkının onuruyum."

" Ben burada hala çözüm için çabalıyorum. Bir devlet yetkilisi burada gelip benimle görüşürse kimse bir şey kaybetmez. Ben öyle yetki, rütbe, makam, mevki meraklısı da değilim. Benim için önemli olan onurlu barış ve demokratik çözümün gelişmesidir. Çözüm gelişecekse ben olmasam da Barzani’yle, Talabani’yle, DTP ile de görüşebilirler. Yeter ki çözüm gelişsin. Ama Kürt halkı çözüm için tercihini yapmıştır, bunu görmezden gelemezler. Benim için Kürt halkının onuru diyorlar. Tabii ki ben Kürt halkının onuruyum. Bunu kendimi övmek için de söylemiyorum. Çözüm için etkili olacağım açıktır. Son yaşananlar da bunu gösteriyor. Kadınlar da bu dönem onurlarına sahip çıkmışlardır. Bu eylemlerde kadınlar da vardır. Halkımız kendi talepleri için harekete geçmiş, ayaklanmıştır. Hatta bu son yaşananlar ayaklanmayı da aşan bir tavırdır. Ayaklanmada kişiler bölük pörçük kendi başına dağınık hareket ederler. Oysa bu yaşananlar örgütlü, kararlı, kontrollü ve demokratik bir halk tepkisidir, bir ayaklanma değildir. Ben buradan halka eylem çağrısı yapmadım. Halkın kendi kararıdır, bu nedenle kendilerine eylem yapmayın diye çağrı da yapmıyorum. Aldıkları kararı, eylemliliklerini anlamlı buluyor ve selamlıyorum. Halkımız demokratik tepkisini yükselterek Hükümete ulaşırsa ve halk benden isterse müdahil olurum. Halkımız bana onurlu ve anlamlı bir diyalogun yolu açıldı ve gel arabuluculuk yap derse ben dâhil olurum. Bu konuda onurlu ve anlamlı bir diyalogun gelişmesi için üzerime düşeni yaparım, bugüne kadar da hep yaptım. Anlamlı bir diyalog olacaksa ben burada çözüm için hazırım. Tüm gücümle çözümün nasıl gelişeceğine yoğunlaşır, yol yöntem belirlerim, çözümü formüle ederim."  

Hücre içnde Hücrede Gazete ve Radyo vermiyorlar ancak ben her şeyden haberdarım.

" Buradan Sayın Erdoğan’a sesleniyorum; Türkiye çok ciddi bir krize çekiliyor. İzlanda gibi iflas edecek. Bunun farkında değiller. İşte faiz oranları biliniyor, yüzde yirmilerde. Türkiye dünyanın en yüksek faiz oranına sahip ülke, böyle ülke yönetilmez. Bir kriz halindeler, kriz derinden etkiliyor ama bunu gizliyorlar. Bu ekonomik kriz 2000lerde yaşanandan daha ciddi. Temelleri daha 90lı yıllara dayanıyor. Ama bunu görmüyorlar ya da görmezden geliyorlar, gizliyorlar. Bütün dünya başta da Amerika bir ekonomik kriz halinde, ve daha da derinleşti" diye konuştu. PKK'nin gerilla savaşını daha da derinleştirme kararı aldığına dikkat çeken Öcalan, devamlara şunları söyledi: " Ayrıca PKK, gerilla savaşını derinleştirecek, bunu ben söylemiyorum, bu PKK’nin kararı. Bu kararda benim fiili bir liderliğim yok. PKK, kendi kararını almış, ben yapın veya yapmayın demem. Ben burada kötü koşullarda yaşayan bir tutukluyum. Bulunduğum konum gereği halkın ve PKK’nin kararlarına etkim olamaz. PKK kararının anlamı şudur; PKK en güçlü dönemini yaşıyor. PKK, sistematik, kontrollü bir gerilla savaşına girebilecek gücü olduğunu söylüyor. PKK ye katılımlar da yoğundur; İran, Irak, Suriye ve Türkiye’den katılımlar vardır. Savaş derinleşirse PKK’yi de destekleyen güçler ve gruplar var, PKK’nin ittifakları var, yeni ittifaklarla daha da geliştirir. Ben PKK’yi tanıdığımdan dolayı söylüyorum, gerilla savaşını derinleştirirse Türkiye ciddi bir kaosa sürüklenir, hiç kimse bundan fayda görmez. 2004 yılından 2008e kadar onlarca insan yaşamını yitirdi, bunun kime ne yararı oldu. Sayın Erdoğan bunu dikkate almalı. İşte ben burada bu tehlike konusunda uyarıyorum, bu tehlikenin önüne geçmek için çözüm önerilerinde bulunuyorum. Ama anlamlı ve onurlu bir barış ve diyalog yolu açılmazsa, ben bir şey yapamam. PKK ve halk kendi kararını alır ve hayata geçirir." 

Moralimi Bozamazlar ben  direnirim !

" Burada yaşanan sıkıntılar, psikolojik gerginlik devam ediyor, benim moralimi bozmaya çalışıyorlar. Benim moralimi kolay kolay bozamazlar. Çünkü ben kendi moral gücümü kendim yaratıyorum. Yine gazeteleri düzensiz veriyorlar. İdarenin bana yönelik bu tavırlarının nedenini anlamaya çalışıyorum. Ben burada Diyarbakır’daki gibi, Kemal Pir arkadaşlar gibi bir direnişe girebilirim. O direnişe büyük saygım var ama benim tarihi sorumluluklarım var. Benim buradan ölümün çıkmasının hiç kimseye faydası olmayacak, hatta kıyamet kopar. Bu nedenle benim tarihi kararım, kendi eylemimle yaşamıma son vermeyeceğimdir. Ben burada her şeye rağmen sağduyumu koruyacağım. Burada kendi irademle yaşamıma son vermeyeceğim, böyle bir şey olursa bilinsin ki bu benim iradem dışında gelişmiştir. Ben ölümden korkmuyorum. Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin umurumda değil ama benim en büyük çabam tarihi sorumluluğum gereği olabildiğince uzun ve sağlıklı yaşamaktır. Bana verilen ilacı, yeniden kullanmaya başladım. Bu ilaçtan sonra idrara çıkmam çok seyrekleşiyor, Ayrıca vücuttaki kaşıntılarım yeniden başladı. Vücudumda lekeler oluştu." 

Ağaçlandırın . Kadınlara özel selam. Nuh`un Anısını yaşatın. 

"Ergenekon yargılaması gerçek anlamda bir yargılama değil, faili meçhul cinayetlerin çözülmesine girmeyecekler anlaşılan, şov yapacaklar. Ben buradan Avrupa ve Türkiye’deki tüm dostlara selam söylüyorum. Türk aydınlarının barış için girişimlerini anlamlı buluyorum ve önemsiyorum. Almanya’daki ve Avrupa’daki sosyalistlere de selam söylüyorum. Burada ve Türkiye’de yaşananları bilmeli durumun ciddiyetini görmelidirler. Bunun dışında ben, tüm halkımıza, her köyün kendisine ait ağaçlandırdığı koru alanlar yapsın. Özellikle Cudi Dağı ağaçlandırılabilir. Cudi Dağı dememin sebebi, Cudi Dağının Nuhun Gemisinin orada olduğuna inanılmasıdır. Yani bu ağaçlandırmalar Nuhun anısına yapılsın. Ama onun dışında tüm köy ve yerleşim yerleri kendilerine ait ağaçlandırmalar, korular yapabilirler. Ben buradan tekrar söylüyorum. Sağduyumu koruyacağım. Halkımıza selamlarımı sunuyorum. Kadınlara da özel selamlarımı sunuyorum. Cezaevindeki arkadaşları selamlıyorum."

ANF`den Derleme

2008-10-26 12:20:01

Nasnamenews (H.A)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.