1. YAZARLAR

  2. Kurtuluş TAYİZ

  3. Obama’nın Rakka tezgahı
Kurtuluş TAYİZ

Kurtuluş TAYİZ

Akşam Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Obama’nın Rakka tezgahı

A+A-

ABD’de başkanlık seçimlerinin finale yaklaştığı dönemde Obama yönetimi acele bir kararla Rakka operasyonunu gündeme getirmişti. Washinton Post’ta dün ayrıntıları yayımlanan Rakka planının dikkat çeken yanı, planın tamamlanamamış ve her yönüyle eksik olmasıydı. Buna rağmen -başkanlık seçimlerinden iki gün önce- Obama, Rakka operasyonunun düğmesine bastı. Bu telaşın sebebi neydi?

ABD’nin Suriye’deki varlık gerekçesi, “terörle mücadele” veya “DEAŞ” ile mücadele olarak izah edildiğinde, Rakka operasyonunun arka planını anlamak mümkün olmayacaktır.

Türkiye’nin “birlikte operasyon” teklifine rağmen Obama’nın Rakka operasyonunu Türkiye'siz başlatma sebebi; PYD’yi tamamen ABD koruması altına almak ve "yerel ortağı" haline getirmektir.

PYD’ye ağır silahlar vermek, bu terör örgütünü siyasi ortak yapmak ve profesyonel ordu düzeyine çıkarmak için ABD'nin PYD ile ortak bir şeyler paylaşması gerekirdi ki, bu da “Rakka Operasyonu” oldu.

Rakka Operasyonu, Obama’nın seçilmesi muhtemel Trump’a karşı hazırladığı bir B planından ibaretti. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Washington Post’a verdiği demeçte, Obama’nın Rakka planını rafa kaldırmalarının sebebini açıklarken, gerekçe olarak “B planı”nın eksik olmasını da öne sürdü.

Rakka Planı’ndaki gariplik, planın kendisinin aslında Trump’a karşı hazırlanan bir “B planı” olması. Nitekim bu plan, Obama’nın talimatıyla 17 Ocak’ta, içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ikna etmek için konuşma notlarının da olduğu bir raporla Trump’a sunulmuş. Niçin?

Yazının devamı için tıklayın

 

Önceki ve Sonraki Yazılar