1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Obama, İslam Ülkelerine Tehditler Savurdu
Obama, İslam Ülkelerine Tehditler Savurdu

Obama, İslam Ülkelerine Tehditler Savurdu

A+A-

Barack Obama, Amerika'nın Devlet Başkanlığı seçimlerine en güçlü giren adaylardan birisi. Obama, dün Demokrat partinin başkan adaylığına seçildi.  Demokrat partinin resmi ilanı Ağustos ayındaki kongresinde yapılacak.

Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi AIPAC'in baskısı altında konuşan Obama dış siyasette takip edeceği yolu açıklarken "İsrai'e olan bağlılığını" konuşmasının her anına yaydı. Dünyanın yöneticisi edasıyla konuşan Obama, İslam dünyasına tehditler savurdu. Başta İran olmak üzere Filistin ve Suriye'ye mesajlar göndererek, Amerika'daki Yahudi lobini desteğini, karşılıksız bırakmadı.

İsrail'e İlişkilerimiz Dostça Olacak

İsrail'in Ortadoğu'daki askeri yapısını destekleyeceği sözünü veren Obama, İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu ifade etti.  "Kudüs, İsrail'in başkenti olmaya devam edecektir. İsrail'i tehdit eden Amerika'yı tehdit etmiş demektir. İki ülke arasındaki bağı koparmak ne bugün ne de yarın mümkün değildir. İki ülke arasındaki ilişki sonsuza kadar dostça devam edecektir" diyen Obama, ister Gazze isterse Tahran'dan gelsin İsrail'i korumak için çalışacağını söyledi.

Yahudilerin holokosta uğradığını iddia eden Obama, bu kötü olayın bir kez daha tekrarlanmasını istediklerini belirtti. Obama, İsrail'in güvenliğini sağlamak için önümüzdeki 10 yıl içerisinde milyarlarca doları İsrail'e vereceğini vaad etti

Filistinlilere "Hamas'ı Desteklemeyin!" Mesajı

Obama, Hamas'ın Gazze'deki hakimiyetine de tepki gösterdi. İsrail'i tanımadığı ve İsrail'in yok olmasını talep eden Hamas ile müzakerelere de karşı çıktı. Obama, İslami Direniş Hareketi Hamas'a işaretle "Filistinliler bilmeliler ki şiddet yanlılarına ve aşırılara verdikleri destek kendilerine bir fayda vermeyecektir" dedi

Filistin-İsrail Barışı İçin Çalışacağım

"Barış, İsrail ve Amerika'nın çıkarlarına hizmet etmektedir. Güvenlik, komşularla gerçekleştirilecek bir daimi bir barış ile gerçekleşecektir" diyen Obama, Filistin ve İsrail arasındaki soruna çözüm bulabilmek için 2 devletli çözüm için başkanlığa başladığı ilk günlerde çalışmalara başlayacağını.

İran, Bölge İçin Tehdittir

Irak savaşının Hizbullah ve Hamas'ın gücünü, İran'ın da bölgedeki etkinliğini artırdığını söyledi. "İran,tehlikeli ve gerçek bir tehdittir. İran'da şiddet yanlıları iktidara gelmiştir. İran, aşırıları destekliyor. Bundan dolayı Amerika ve İsrail'in güvenliği tehdit altındadır" diyen Obama, İran'ın bölgedeki etkinliğinin izalesi ve nükleer silaha sahip olmasının önüne geçmek için çalışacağını vaat etti.

Irak'tan Amerikan Askerleri Çekilecek

Obama'ya göre İran, İsrail ve bölge açısından en büyük tehlikeyi oluşturmaktadır. Obama, Bush'un Irak siyasetinden farklı bir strateji takip etmemekle birlikte Irak'ın kendi geleceğini belirleyebilmesi için Amerika'nın Irak topraklarından çekilme vaktinin de geldiği belirtti.  

Suriye Teröristleri Destekliyor

İsrail ile Suriye arasındaki müzakerelere de değinen Obama, "İsraillileri, Suriye ile müzakereye zorlamamıza gerek yok" dedi. Obama, başkan olarak müzakereleri destekleyeceğine işaretle "Şam, teröristleri desteklemeye, Lübnan'ın içişlerine karışmaya devam etmekte ve kitle imha silahlarına sahip olmaya çalışmaktadır" dedi.

Mısır, Silah Kaçakçılığına Engel Olmalı

Konuşmasında Mısır'a da mesajlar gönderen Obama, "Mısır, barışa destek olmalı. Filistinliler tarafından Gazze'ye yapılan silah kaçakçılığına engel olmalı" dedi

Başkan Bush'tan Obama'ya Tebrik

Obama'nın Demokrat Partinin Başkan adaylığına seçilmesi Başkan Bush ve Dışişleri Bakanı Rice tarafından tebrik edildi.

İsra Haber


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.