1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. O subayların en büyük ortak özelliği
O subayların en büyük ortak özelliği

O subayların en büyük ortak özelliği

A+A-

Kastamonu Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Mustafa Koç'tan sonra Jandarma Genel Komutanlığı Teftiş Kurulları Başkanlığı'nda görevli Kıdemli Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu'nun da gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Sibirya"ya uçtu

Jandarma Genel Komutanlığı eski İstihbarat Başkanı olan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un gözaltına alındığı operasyondan iki gün önce Atatürk Havalimanı'ndan Sibirya'ya gittiği anlaşılmıştı. Operasyonda Ersöz'ün döneminde Mali-Teknik Daire Başkanlığı yapan emekli Kıdemli Albay Atilla Uğur gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Uğur, Jandarma'nın telefon dinleme ve gizli izleme yapan "en kilit" biriminin başında iki yıl görev yapmıştı.

Ersöz"ün emrinde

10'uncu dalga operasyonda Kurmay Başkanı olduğu Kastamonu Jandarma Bölge Komutanlığı'ndaki makamında gözaltına alınan Kurmay Albay Mustafa Koç ile Anıttepe'deki Jandarma Lojmanları'ndan gözaltına alınan Kıdemli Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu'nun ortak özelliği ise "firari" Ersöz'ün İstihbarat Başkanı olduğu dönemde onun emrinde görev yapmış olması. Ersöz'ün İstihbarat Başkanı olduğu dönemde Kurmay Albay Hasanhanoğlu Güvenlik Daire Başkanı, Kurmay Binbaşı olan Koç da proje subayı olarak görev yapıyordu.

Ekip dağıtıldı

Orgeneral Fevzi Türkeri'nin Jandarma Genel Komutanlığı'na atanmasından sonra Ersöz ve ekibi operasyona uğramıştı. Levent Ersöz, Bilecik'teki Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na, Mali-Teknik Daire Başkanı Kıdemli Albay Atilla Uğur (halen cezaevinde) Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı'na, Kıdemli Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu Çukur'daki Jandarma Taktik Sınır Alay Komutanlığı'na, Kurmay Albay Mustafa Koç da Batman Jandarma Bölge Komutanlığı'na "tayin" edilmişti.

TUĞGENERALLİĞE TERFi EDEMEDi

2005"te Çukurca Taktik Sınır Alay Komutanlığı'na atanan Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu"nun görev süresi 2007"de doldu ve Teftiş Kurulları Başkanlığı'na atandı. 2008'de Tuğgenerallik sırasında olan Hasanhanoğlu terfi ettirilmedi. Hasanhanoğlu'nun üç devre arkadaşı geçen yılki YAŞ'ta Tuğgeneralliğe terfi etti. Hasanhanoğlu'nun Ersöz'ün ekibinde olduğu gerekçesiyle terfi ettirilmediği öne sürüldü.

Yeni muvazzaflar sırada mı?

Önümüzdeki günlerde gelişecek yeni dalgalarda, Levent Ersöz'ün ekibinde yer alan ve hala Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görevli üst rütbeli kurmay ve sınıf subaylarının da gözaltına alınabileceği değerlendiriliyor. Gözaltına alınacakları iddia edilen muvazzaf subaylar arasında Kurmay Yarbay ve Kıdemli Albay rütbesindeki personelin bulunduğu ifade ediliyor. Sorgulama başladı Bu arada farklı illerde gözaltına alınan 4'ü albay 9 muvazzaf subay İstanbul Ardliyesi'nde sorgulanmaya başlandı. Zanlılar, arka kapıdan adliyeye alındı.

BUGÜN-Ankara

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.