1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. O Faşist Kafa Diyarbakır'a Geri Döndü
O Faşist Kafa Diyarbakır'a Geri Döndü

O Faşist Kafa Diyarbakır'a Geri Döndü

A+A-

Diyarbakır Valiliği, Berfin ismini 'bölücü' bulduğu için parka verilmesini yasakladı. Oysa 3 yıl önce Berfin'e izin çıkmıştı.

Diyarbakır’da 1990’larda “Sarı - kırmızı - yeşil renkler PKK bayrağını çağrıştırıyor” diyerek trafik ışıklarını bile yasaklamak isteyen zihniyet, 2008’de hortladı. Diyarbakır Valiliği, Kayapınar Belediyesi’nin yeni açılacak parklara vermek istediği Kürtçe isimleri ‘bölücü’ diye yasakladı. Valiliğin unuttuğu önemli ayrıntı: Yasaklanan isimler arasında bulunan ‘Berfin’ (kar beyazı, kar tanesi ve kardelen), 2005 yılında Yenişehir Belediyesi’nce bir parka verilmiş ve bu adı Diyarbakır Valiliği onaylamıştı.

Park ve sokak ve caddelere konulan isimlere keyfi engeller getirildiği, Kayapınar Belediyesi’nin beş parka vermek istediği Kürtçe isimlerden dördünün İl Valiliği tarafından reddedilmesi ile ortaya çıktı. Valilik Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle parklara verdiği Gülistan (gül bahçesi), Berfin (kar beyazı, kardelen), Daraşin (yeşil ağaç), Nefel (yonca) ve Beybun (papatya) isimlerinden sadece ‘Gülistan’ı kabul etti fakat diğer isimler için verdiği kararda, “Yargıya gidiniz” dedi.


‘Olmaz çünkü...’ 
Vali Hüseyin Avni Mutlu imzasıyla 10 Haziran 2008 tarihinde belediyeye gönderilen yazıda, Belediye Meclisi’nin verdiği diğer isimlerin “Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğin 24. maddesine uygun olmadığından” onaylanmadığı belirtildi. Yönetmelikte, “Anayasa’nın temel ilkelerine yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemez” deniliyor.

Belediye Meclisi ise park isimleri konusunda aynı kararı alarak valiliğe gönderdi. Valilik Hüseyin Avni Mutlu imzasıyla 21 Temmuz 2008’de Kayapınar Belediye Başkanlığı’na yeni bir yazı göndererek “Valilik tarafından onaylanmayan meclis kararlarının yeniden meclis gündemine getirilmesini” eleştirdi. Yazıda, “İstendiği takdirde belediyenizce onaylama işlemi konusunda idari yargıya başvurabileceği hususunda bilgi ve gereğini rica ederim” denildi.

Karşılıklı yazışmalar devam ederken, Diyarbakır’ın bir başka beldesi olan Yenişehir’de bir parka yine belediye meclisi kararıyla 24 Ekim 2005’te ‘Berfin’ ismi konulduğu ve bu kararın Diyarbakır Valisi Efkan Ala imzasıyla 27 Kasım 2005’te onaylandığı ortaya çıktı.

Valiye göre tarife mi?
Yani 2005 yılında Diyarbakır’da Efkan Ala valiyken özgür olan ‘Berfin’, 2008’de ‘bölücü’ olmuştu. Diyarbakır Valiliği’nin 2005’te onayladığı Berfin parkı, Yenişehir Belediyesi sınırları içindeki Ekinciler Caddesi ve Kurt İsmail Paşa 2 Sokak arasında bulunuyor. Bu arada, Kayapınar Belediyesi, Nefel, Daraşin, Berfin ve Beybun isimlerini onaylamayan Diyarbakır Valiliği’nin kararının iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.