1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Nuray Canan'ın başörtüsü öyküsü
Nuray Canan'ın başörtüsü öyküsü

Nuray Canan'ın başörtüsü öyküsü

A+A-

Nuray Canan Bezirgan, "Eğitimi engellediği gerekçesiyle" polis zoruyla okuldan çıkarılmış ve verildiği mahkemede 6 ay hapis cezası almış. Polis tarafından dövülerek çocuğunu düşüren Nuray Canan Bezirgan bu sebeple Kanada'ya iltica etmek zorunda kalmış. Türkiye'de başörtüsünden dolayı ilk hapis cezası da Bezirgan'a verilmiş.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbî Dökümantasyon Bölümü ikinci sınıf öğrencisiyken başörtülü olduğu gerekçesiyle Final sınavından polis zoruyla okuldan çıkarılan Bezirgan, Türkiye'deki başörtüsü yasağını hayretle karşılayan mahkeme heyetinin 2.5 saat içinde aldığı kararla Kanada vatandaşlığına kabul edilmişti.

"Türkiye Müslüman bir ülke değil miydi?" diyen mahkeme heyetine cevap vermekte zorlandığını belirten Bezirgan, yasağın kalkması halinde Türkiye'ye dönmeyi düşündüğünü söylüyor.

"Yasak beni kaçırtmadı. Amacım, bu mücadeleyi yurt dışına taşımaktı. Kaçacak kadar korkak olsaydım zaten Türkiye'de bu kadar kendimi öne atmazdım. Burada, hakkına sahip çıkan insanlara çok değer veriliyor" demişti. Yeni Şafak Gazetesi de o süreçte kendisiyle yaptığı röportajda şu soruları yöneltmişti:

O da Telekulak kurbanlarından

Türkiye'de, Kanada'ya yerleşme fikrini körükleyen neler yaşamıştın?

İnancımı özgürce yaşayamadım ve hatta bundan dolayı cezalandırıldım. Uğradığım haksızlıkları her platformda dile getirdiğim için aldığım polis tehditleri ve telefonları beni bıktırdı. Telefonlarımız dinleniyordu. Hatta, katıldığım 32. Gün programındaki konuşmalarımı bir arkadaşıma telefonda anlatırken araya giren ve arkadaşımın da şahit olduğu bir ses, beni ve bebeğimi ölümle tehdit etti.

Mahkemede bunları anlattığın zaman tepkileri nasıl oldu?

Bu iddialarımı burada mahkemeye de söyledim. Bir kapalı Müslüman bayan olarak artık sokaklarda bile rahat gezilemediğini, bağnaz, tutucu laik insanların her fırsatta bizi aşağıladığını ve Türkiye'de bilindiğinden farklı olarak asıl zulüm görenlerin gerçek Müslümanlar olduğunu söyledim.

 Hakim bayan ve oradaki diğer görevlilerin mahkemeye sunduğum video kaseti ve gazete kupürlerini gördüklerinde yaşadıkları şok halleri beni çok şaşırttı. Gözlerine inanamadılar. Başörtülülerin coplandığı, sürüklendiği fotoğrafları gören hakim elleriyle ağzını kapatıp "İnanamıyorum. Türkiye Müslüman bir ülke değil miydi?" diye sordu. Aslına bakarsan bu soruya burada çok muhatap oluyorum.

Yasak nedeniyle Kanada vatandaşı olmak isteyen ilk sen değildin, fakat karar beklenmedik bir çabuklukla verildi...

2.5 saatte sonuçlandı. Normalde bir başka mahkeme için bu bir ön görüşmeydi aslında. Ama artık bu sonuç da bir emsal oldu. Onlara, "Türkiye'de inanç özgürlüğü gasp edilen bizleriz. İnancını yaşamanın bedeli bunlar olmamalı" dedim. Ayni şeyleri üç yıl boyunca girdiğim tüm mahkemelerde de söylemiştim ama fayda vermemişti. Hakim "Haklısınız" dedi, "Hem de çok haklısınız, kazandınız. Artik istediğiniz kadar özgürsünüz." Kararda, "Türkiye 2000 Yılı İnsan Hakları İhlalleri" dosyası da etkili oldu.

Hakim bize "Welcome to Canada" dediği zaman çok mutlu oldum. Başörtüme hapis cezası verenler ile buradaki insan haklarına saygılı insanlar arasındaki farkı düşündüm. Yasak beni kaçırtmadı. Amacım, bu mücadeleyi yurt dışına taşımaktı. Kaçacak kadar korkak olsaydım zaten aldığım onca eleştiriye karşın Türkiye'de kendimi bu kadar öne atmazdım.

Türkiye'de İlk Hapis cezası alan Başörtülü

Türkiye'deki başörtüsü yasağına ilk hapis cezası gibi, Kanada'daki başörtüsüne verilen ilk özgürlük kararı da bana nasip oldu. Avukatımın ismi Ronald Shacter. Yani beni savunan avukat bir Yahudi, ne ilginç değil mi?

Yasağın kalkması durumunda ne yapacaksın? Türkiye'ye döner misin?

Elbette çok isterim. İstanbul'u çok özledim.

Dünya Başörtüsü Yasağına Gülüyor!

Burada kalan arkadaşlarına neler tavsiye edersin?

Kesinlikle haksızlıkları sineye çekip çaresiz olduklarını düşünmesinler, mahkemelere başvursunlar. Uğradıkları zulmü belgeleyerek, bunları arşivlesinler. Aileleri, "Çocuğumuzun eğitim ve öğretim hakkı engellendi" diyerek tazminat davaları açsın. Sonuç alınmasa da belgelemiş olurlar. Yurt dışındaki insan hakları örgütleriyle kontağa geçsinler. Başörtüsü yasağı kalkmadan Türkiye asla AB'ye alınmayacak. Çünkü dünya bu yasağa gülüyor. Öğrenimlerini dondursunlar veya yurt dışına çıkmanın imkanlarını arasınlar. İnternet ortamında kurulan üniversiteleri araştırsınlar.

Ve Türkiye'ye Dönüş...

 Bezirgan, "Türkiye'de çok şey değişmiş, ancak medyada 'irtica hortladı' mizanseni hiç değişmemiş" dedi

İstanbul Üniversitesi'nin son sınıfında okurken eğitimine başörtülü olarak devam etmek istediği için 6 ay hapis cezasına çarptırılan Nuray Canan Bezirgan, iltica ettiği Kanada'daki eğitimini tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Başörtüsüne özgürlük eylemlerinde polisin müdahalesi sonucu çocuğunu düşürüp kolu kırılan Bezirgan, sırf başörtüsü ile okula girmek istediği için eğitim öğretimi engellediği iddiasıyla 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Okulundan atılan Bezirgan, Kanada'ya iltica etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 7 yıl Kanada'da eğitim gören Bezirgan, diplomasını alarak geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye 2005 yılında dönmüştü.

"1999'a göre insanların refah seviyeleri artmış" diyen Bezirgan, "Ancak düşünce ve fikir özgürlüğü alanında pek bir şey değişmemiş. İrtica yaygarasında Türkiye aynı Türkiye. Medyada özellikle klasik 'irtica hortladı' mizanseni hâlâ devam ediyor. Diğer taraftan halkının değerlerine hiç saygısı olmayan, kendi gibi düşünmeyene her türlü ayrımcılığı ve hakareti mübah gören büyükler! Halkı temsil makamlarında bulunup oradan halkın değerleriyle mücadeleye devam ediyorlar" dedi.

Kanada'ya eşi ve 1.5 yaşındaki oğlu Abdüsselam'la birlikte gittiğini ve Kanada vatandaşlığını aldığını ifade eden Bezirgan, Kanada'da da Ayşe Azade (2.5) ve Ahmet Ammar (1.5) isimli iki çocuğunun daha dünyaya geldiğini belirtti. Bezirgan, Kanada'da akademik İngilizce eğitimi aldıktan sonra Siyasal Bilgiler okuduğunu söyledi.

Bülent Şahin Erdeğer/ TIMETURK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.