1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nuceyfi: IŞİD istihbaratların oyuncağı
Nuceyfi: IŞİD istihbaratların oyuncağı

Nuceyfi: IŞİD istihbaratların oyuncağı

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, IŞİD'in dışardan emir aldığını iddia ederek, "IŞİD, istihbarat güçlerinin oyuncağı ve bölgedeki uluslararası çatışmalardan kaynaklı vekalet savaşı yürütüyor" dedi.

A+A-
 

Irak'ın önde gelen Sünni liderlerinden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, Irak'ta IŞİD'le mücadele konusunda değerlendirmelerde bulundu. IŞİD'le savaşta Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi grubunun Irak Ordusu'nın saflarına katılması gerektiğini söyleyen Nuceyfi, "IŞİD istihbarat güçlerinin oyuncağı ve bölgedeki uluslararası çatışmalardan kaynaklı vekalet savaşı yürütüyor" diyerek, örgütün dışarıdan emir alarak yönetildiğini savundu.

Usame Nuceyfi, Türkiye'nin Irak ve Suriye krizine karşı rolünün "ihtiyatlı" olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

"Bu, Türkiye'deki iç nedenlerden kaynaklıydı. Aynı zamanda Kürtlerin genel olarak bölgede faaliyetleri de bunu etkiledi. Kürt devletinin kurulmasının Türkiye'nin iç meselesine etki yapacağından bahsediyorlar. Bazı uluslararası güçler Kürtlerin bu adımlarını destekliyor ve Türkiye'de kriz yaratmaya çalışıyor hatta daha da ileriye gidip ülkeyi bölgelere bölerek fitne yaratmak isteniyor. Türkiye ihtiyatlı davrandı fakat ilk günlerden IŞİD'in terör örgütü olduğunu ve bununla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Bu noktada Avrupa ülkeleriyle de dayanışma içerisinde oldu. Irak'a askeri ve istihbarat yardımı sundu. Türkiye şimdi de IŞİD ile savaşa girmiş oldu ve müttefik ülke uçaklarına hava sahasını açtı. Bu katılımının Irak hükümeti ve ABD güçleriyle koordinasyonla birlikte Irak'taki IŞİD'e karşı hava keşiflerine kadar varmasını diliyoruz."

Nuceyfi, Musul'daki askeri eğitim kampların Bağdat'a taşınması önerisinde bulunup, "Kampların taşınması konusu bölgesel baskı ve mezhepsel projeler kapsamında siyasi sahayı temizlemeyi amaçlıyor. Bununla birlikte Şii ve Sünni Araplar ve Kürtler olarak hep birlikte Musul'u kurtarmak çabası tahrip edilmek istendi." dedi. 

Anbar'ın IŞİD'den kurtarılması operasyonu 

Nuceyfi, 18 Mayıs'ta  IŞİD'in eline geçen Anbar'ın Ramadi kentinin kurtarılması konusundaki hazırlıkları da değerlendirdi. Anbar'daki aşiret güçlerinin silahlandırılmasında gecikme yaşandığını belirterek, halihazırda 8 bin gönüllünün bulunduğunu ve bunlara "çok cüzi" şekilde silah aktarıldığını kaydetti. "Irak, genel olarak Arap ülkeleri tarafından ihmale uğruyor" diyen Nuceyfi, "Sünniler de yeteri kadar desteklenmedi. Birtakım vaat ve temenniler söz konusu fakat yeryüzünde hiçbir eylem söz konusu değil. Ürdün'e yaptığımız ziyaretimiz başarılıydı ve merkezi hükümet üzerinden silahlandırmamız konusunu açıkça ilettik fakat bu gerçekleşmedi. Hükümette her zaman kentleri kurtarma için silah desteği talep edenlere çeşitli itham ve suçlamalarda bulunuyordu. Arap ülkeleri Yemen ve Körfez'deki sorunlarla meşgul. Arapların IŞİD'e karşı yürüttüğümüz bu savaşta önemli rolü yok ve çok geç olmadan bu konuya dikkat etmelerini umuyoruz" değerlendirmesi yaptı.

Nuceyfi, Başbakan Haydar el-İbadi'nin selefi Nuri el-Maliki'den farkının olup olmadığı sorusuna, şöyle yanıt verdi:
"Biz ilk başlarda İbadi'ye karşı güzel vaatler sunduğu için çok iyimserdik. Fakat şimdi uzlaştığımız yöntemlerden sapıldığını görüyoruz. Yöntem değişebiliyor ve içerikte aynıdır. Ben de bundan korkuyorum."

'Şiiler arasında çatışma var'

Nuceyfi, Şii gruplar arasında siyasi çatışma yaşandığını söyleyerek, "Muhafazakar ve ABD'ye yakın akımlar arasında güçlü çekişme var. En son İbadi'nin kararlarında bile bu çok açık bir şekilde belli oluyor. Hükümet ve parlamento arasında da çatışma var bu önümüzdeki günlerde sokağa da taşınabilir" dedi.

Musul ve IŞİD'in kontrolündeki diğer bölgelerde bulunan devlet memurlarının maaşlarının hükümet tarafından kesildiğini bildiren Nuceyfi, sadece IŞİD kontrolü dışında bulunan sığınmacılara maaş ödendiğini ifade etti.

Kaynak: AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.