1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ninova’da Kürtler 12 Sandalye Aldı
Ninova’da Kürtler 12 Sandalye Aldı

Ninova’da Kürtler 12 Sandalye Aldı

A+A-

Irak'ta 31 Ocak'ta yapılan eyalet seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı. Şii Başbakan Nuri El Maliki'nin listesi tüm Şii eyaletlerinde birinci olurken, Ninova'da Kürt karşıtı El Hadba listesinden sonra ikinci sırada yer alan Kürt listesi ise 12 sandalye elde etti.

Perşembe günü açıklanan kesin sonuçlara göre El Maliki'nin “Hukuk Devleti Koalisyonu” listesi başkent Bağdat'ta 55 sandalyenin 28'ini, Basra'da 35 sandalyeden 20'sini alarak mutlak çoğunluğu elde etti.

El Maliki listesi diğer bir çok eyalette birinci sırada yer alsa da, bağımsızlar, rakibi Irak İslami Yüksek Konseyi ya da radikal Şii lider Muktada Sadr yanlıları ile ittifak yapmak zorunda kalacak. El Maliki'nin listesi Necef'te 28 sandalyenin 7'sini, Babil'de 30'dan 8'ini, Muthana'da 26'dan 5'ini, Misan'da 27 sandalyeden 8'ini, Zi Kar'da 31 sandalyeden 13'ünü, Kerbela'da 27'sinden 9'unu, Diwaniye'de 28'inden 11'ini ve Wasit'te 28'inden 13'ünü elde etti.

Yüksek İslami Konsey ise Bağdat ve yedi Şii eyaletinde kontrolü kaybetti ancak ikinci Şii güç olarak pozisyon kazandı. Altı eyalette ikinci sırada yer alan İslami Konsey Zi Kar ve Kerbela'da açık ara geride kaldı. Bağdat'ta ise ancak 6'ıncı olabildi.

Muktada Sadr yanlıları üçüncü Şii güç olarak seçimlerden çıktı. Kendi kontrollerindeki tek bölge olan Misan'da, tıpkı diğer dört Şii bölgesinde olduğu gibi ancak üçüncü sırada yer alabildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki 6 Şubat'ta yaptığı açıklamada seçimlerin Irak siyasi haritasını değiştirdiğini söylemişti.

18 eyaletin 14'ünde yapılan seçimlere katılım oranının yüzde 51 olduğu kaydedildi. Federal Kürdistan Bölgesi'ndeki seçimler ile Kerkük ise ileri bir tarihte yapılacak. Sünni bölgelerde çok sayıda parti seçimlerde iktidarı paylaştı. El Anbar'da El Kaide'ye karşı silah alan Sahwa isimli milis güçlerinin şefi Şeyh Ahmed Ebu Rişa'nın aşiret koalisyonu 29 sandalyeden 8'ini alarak birinci oldu. Saleh El Mutlak isimli milletvekilinin listesi ise 6 sandalye alarak ikinci oldu.

2003 yılında bölgeyi denetiminde tutan Müslüman Kardeşler'den doğan İslami Parti de bir aşiret koalisyonu bünyesinde 6 sandalye aldı. Tartışmalı geçen ve başkenti Musul olan Ninova eyaletinde ise Kürt karşıtı Sünni koalisyon El Hadba 37 sandalyenin 19'unu alarak birinci sırada yer aldı. Kürtler “Ninova Kardeşliği” listesi ili 12 sandalye aldı ve ikinci oldu.

Ayrıca Irak parlamentosundaki temel suni grup olan Uyum Cephesi Selahaddin eyaletinde 28 sandalyenin 5'ini alarak önde yer alırken, Diyala eyaletinde de 29 sandalyenin 29'unu elde etti.

Irak seçim yasasına göre azınlıklara da ülke genelinde 6 sandalye verildi. Bunların 3'ü Ninova, 2'si Bağdat ve 1'i Basra'da. Üç sandalye Hristiyanlara, diğer üç sandalye de Ezidi, Şebek ve Sabeenlere gitti. Ninova'da İlerleme ve Reform İçin Ezidi Hareketi bir sandalye, “Bağımsız Şebekler” bir sandalye aldı. Bağdat'ta Sabeen tarikatı temsilcisi oyların yüzde yüzünü aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.