1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ninova’da Hristiyanlar birbirine karşı!
Ninova’da Hristiyanlar birbirine karşı!

Ninova’da Hristiyanlar birbirine karşı!

Merkezini Musul kentinin oluşturduğu Ninova Ovası’ndaki Hristiyanlar, Heşdi Şabi destekli Hristiyanların bölgede sorunları derinleştireceğini belirtiyor.

A+A-

 

 

Geşe Danyal adlı Hristiyan, Musul’un Başika kasabasında harabeye dönmüş bir kilisede yaşamını sürdürüyor.

Rûdaw’a konuşan Geşe Danyal, eliyle Hz. Meryem’in kırılan heykelini göstererek, “IŞİD korkusu kalmadı. Ancak Hristiyan siyasetçilerden korkuyoruz. Bu siyasetçiler, Ninovalı Hristiyanlara korku salmaya çalışıyor ama onları dinlemelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Geşe Danyal, Hristiyanların hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir bölgede yaşamak istediğini söyledi.

Musul’un Elkuş, Başika, Tılskof ve Batina dahil bazı bölgelerin güvenliği peşmerge tarafından desteklenen Ninova Savunma Güçleri tarafından sağlanıyor.

Tılkef, Hemdaniye ve diğer bölgeler ise Heşdi Şabi tarafından desteklenen Babylon Birlikleri’nin kontrolünde bulunuyor.

“Hristiyanlar arasında büyük sorun”

Rûdaw’a konuşan Babylon Birlikleri Sorumlusu Reyan Kildani, “Sadece Şii ve Sünniler  arasında sorun yaşanmıyor. Bunu söylemekten hiç hoşlanmıyorum ama ne yazık ki şu anda Hristiyanlar arasında da büyük sorunlar yaşanıyor” dedi.

Reyan Kildani, şunları söyledi:

“Şunu belirtmek isterim ki Suudi Arabistan açık bir şekilde IŞİD’i destekledi. IŞİD’in Enbar’a düzenlediği saldırılarda araçların üzerinde Suudi Arabistan logoları bulunuyordu. Şimdi bazı Hristiyan siyasetçiler o ülkeyi ziyaret ediyor. Bu durum sorgulanmaya açık. Bunların IŞİD’e destek veren bu ülkede ne işi var?” 

Ninova Savunma Güçleri Komutanı Tuğgeneral Behnam ise, Heşdi Şabi’ye bağlı bazı güçlerin Tılkef ilçesinde huzuru bozduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Tılkef’in mevcut durumunu soruyorsanız güvenliğin sağlandığından emin değilim. Tılkef’te kamu kurumu yok, sadece bazı muhalif taraflar bulunuyor. Bölgeye bir güç gönderebiliriz ancak aşiret birliklerinin hepsinin çıkartılması gerekiyor. Çıkmazlarsa gitmiyoruz.”

Ninova Savunma Güçleri İstihbarat subayı Kamil Cruhurz, “2 bin 500 kişilik silahlı gücümüz Tılskof, Hemdaniye, Bertılle, Batina, Başika ve Behzane bölgelerinde görev yapıyor” dedi.

Kamil Cruhurz, “Ninova’yı koruyoruz. Bölge kurtarıldıktan sonra orayı biz savunacağız. Biz Erbil’e, diğer Hristiyanlar ise Bağdat’a bağlı. Konuşlandığımız bölgeler peşmerge tarafından korunuyor. Diğer Hristiyanlar da sorun teşkil edecek kapasitede değil” diye konuştu.

Ninova Ovası’nda yaklaşık 130 bin Hristiyan’ın olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki Hristiyanlar geçmişten günümüze Irak’ta yaşanan rejim değişikliklerinde şiddete maruz kalmalarına rağmen siyasi yollarla sorunlarını çözmeye çalıştı.

Ancak 2014’te IŞİD’in bölgelerini işgal etmesiyle yaklaşık 100 bin Hristiyan Kürdistan Bölgesi’ne yerleşti.

Bazı Hristiyan toplumu ileri gelenleri, bağımsızlık referandumundan sonra Haşdi Şabi içindeki Hristiyanların sonucu kabul etmemesi halinde çatışmaların derinleşmesinden endişe ediyor.

Hristiyanlar için 30 milyon dolarlık yardım

Hristiyan dernekleri, Nisan 2015’te yaptıkları açıklamada, günde 7 Hristiyan ailenin Avrupa ve Amerika’ya göç ettiğini duyurmuştu.

Rûdaw’a konuşan Besan Habin adlı Hristiyan göçzede, “Batina’daki halkın çoğu geri döndü. Durumun kötü olduğunu gördükten sonra döndüklerine pişman oldular. Bazıları Avrupa’dan dönmek istedi fakat onlar da çok pişmanlar” dedi.

IŞİD savaşının şiddetlenmesinden sonra Hristiyan lobileri Hristiyan göçmenler için yardım toplamaya başladı.

Rûdaw’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Hristiyan bir yetkili, şunları söyledi:

“Dünyadaki Hristiyanlar göçmenlere önemli miktarda para yardımında bulundu. Söz konusu parayla da göçzedelerin gıda ve ev kiraları karşılandı. Kiliseler,Hristiyan göçzedeler için şimdiye kadar 30 milyon dolar yardım topladı.”

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.