1. YAZARLAR

  2. Ahmet Meroğlu

  3. Nifak Tohumu
Ahmet Meroğlu

Ahmet Meroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Nifak Tohumu

A+A-

 

Otuz yıllık savaşta, savaşın esas nedeni olan Kürt sorunu için söylenilen en yaygın klişelerden biri de nifak tohumu klişesidir. Ayrıca özellikle Kürtlerin temel hakları, meşru görülmesin diye PKK için hep iç ve dış mihrapların oyunu denildiği malumunuzdur.Oysa zinhar PKK, devletin katil zihniyetinin Kürtlere zulmü reva görmesinin bir sonucudur.

Yani, bu oyunu icat eden ve bu oyunun baş mimarı hiç şüphesiz devletin kendisidir. Dolayısıyla PKK, var olan sorunların bir nedeni değil; bir sonucudur. Ama maalesef devlet, sonucu neden görerek 30 yıl ahmakça savaştı.

Devlet, Kürtlerle Türkler arasına nifak soktuğunu kabul etmek yerine, Kürtlerin haklı taleplerini ve doğal isyanlarını nifak olarak görerek, kendini temize çıkartma saçmalığına saplanıp durdu, yıllarca. Hatta devlet, kendisinden kaynaklı sorunu, “iç ve dış düşmanların kaşımasıdır”, yakınmasıyla kendisinin ürünü olan sorunu, hep birilerine mal etti.

Kısacası, devlet Kürtleri inkar ve Kürtlere zulüm ederek yaptığı nifakla açtığı büyük yarayı kabul etmek istemedi. Hatta devlet, Kürt sorununu dile getiren ve Kürtlere dair bir kelam söyleyen herkese, şüphe ile baktı; herkesi, vatan hainliğiyle ve nifak sokmakla itham etti.  

Nitekim işte size devlete şekil veren egemen anlayışın, Kürtlerle Türkler arasına sokulan nifakın somut delilleri:

1-Okullarda öğrencilere okutulan ırkçı and.

2-10. yıl marşı

3-Anayasada ifade edilen Türkiye cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür, akıla ziyan saçmalığı.

4- Okullarda Türk milliyetçiliğine yapılan vurgu.

5-Zihinlere kazılan, “Türkün Türkten başka dostu yoktur;” benzeri ırkçı klişeler.

Türk milliyetçiliğinin en önemli fikir babası, Nihal Atsız’ın oğlu Yağmur’un üzerinden Türk milliyetçilerine ırkçı vasiyetine ne demeli?

Yağmur Oğlum!                                                            

Bugün tam 1,5 yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim, kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigâr olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut, iyi bir Türk ol.

Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar, Çinliler, Acemler, Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.

Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler, yeni düşmanlarımızıdır.

Japonlar, Afganlılar ve Amerikalılar yarın ki düşmanlarımızdır.

Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Çeçenler içerdeki düşmanlarımızdır.

Bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı. Tanrı yardımcın olsun. Nihal Atsız- 4 Mayıs 1941

Sadece bu mu? İşte size devletin resmi ideolojisine şekil veren ve nifak sokan ırkçıların adeta düşmanca söylemleri:

“Benim fikrim ve kanaatim şudur ki, memleketin kendisi Türk’tür. Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır. O da hizmetçi olmaktır, köle olmaktır. Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt-1930

“Memurdan Kürtçe konuşanlar, birincisinde yazılı ihtar, tekrarında maaş kesilmesi, Kürtçe konuşmaya devam ederse memuriyetten çıkarılmalı. Kürt düzenli hükümet teşkiline sebebi ne olursa olsun alışmış değildir.” İsmet İnönü-1935 Doğu raporu

“Kürtler Türkleştirilmelidir. Kürt meselesi Türkiye’nin en mühim meselesidir. Asimilasyonun ilk şartı dil öğretmektir.” CHP raporu-1940

“Bu memlekette Kürt yoktur. Kürdüm diyenin yüzüne tükürürüm.” Yer Diyarbakır.        Cemal Gürsel- 1961

"Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler-2013

Türkiye'de Kürt diye bir millet yoktur ve aslında Kürtlerin de Türk boyundan gelmiştir. Mehmet Şandır-2013

Evet, Kürtlere zulüm ederek Kürtlerle Türklerin arsına nifak sokan anlayış, maalesef günümüzde hâlâ sürmektedir. Zira kardeş kavgasının nihayette ermesi için çabalayan herkesi hain, bölücü ve nifak sokmakla suçlamaktalar. Esas anlaşılır olmayan da Türklerin yüceliğine ve kutsallığına kendini inandıran bu faşist kafalılar kendilerini devletin esas sahibi sanmalarıdır.

 Ayrıca devlet, özellikle eğitim sistemi ile Türkleri yüceltirken, Kürtleri ise adeta bölücü, hain ve “lanetli” bir halk olarak işledi.  Zira okullar, hâlâ Türk milletini yüceltme ve kutsatma görevini görüyor. Hele Milliyetçiliği ayaklarının altına aldığını iddia eden başbakan, öncelikle okullarda Türklüğü kutsatan eğitim sistemini değiştirsin. Eğitim sistemin ritüellerinden ve ağzına sakız ettiği tek teklerinden vazgeçsin.

Evet, ey hâlâ barış sürecine destek sunmayan, Kürtlerin temel haklarını meşru görmeyen ve  Müslüman olduğunu söyleyen ırkçı zihniyetliler! Şayet, Kürtlerin temel haklarını dile getirmekse nifak, o zaman esas nifak Kürtlerin varlığımıdır? Kürtlerin varlığı ise nifak, o zaman bu, Allah’ın Kürtleri yaratmasına dil uzatmak değil midir? Peki, Kürtlerin varlığını inkar etmek ve Kürtleri asimile etmek, Kürt varlığının nifak olduğunu düşünmek, Allah’a karşı gelmek değil de nedir? Hatta daha açık bir ifadeyle, esas sorun Kürtlerin varlığı ise bu, haşa Allah’ın nifak soktuğunu demeye getirmek değil midir?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.