1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

  3. Niçin Susuyorsunuz?
Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

T24
Yazarın Tüm Yazıları >

Niçin Susuyorsunuz?

A+A-

Yeni Akit gazetesinin  çoğu ispatlanmış yalan, hakaret ve komploları karşısında  bilhassa İslami camianın suskunluğu dikkat çekicicidir. İçine din sosu katılmış ama ahlaki ilkeler açısından sınıfta kalmış bu gazetecilik karşısında başka kesimin değil, islami kesimin tavrı önemlidir. Medya gücü nedeniyle yaptıklarına suskun kalınmasını normalleştiren bu gazete,  dindar camialara ağır bir imtihan yaşatmaktadır. Dindar camiaya hitap ettiğini söyleyen bu gazetedeki nefret söylemlerine karşı niçin kimse ses çıkarmaz. Kendisini iyi niyetle, güzellikle  eleştiren iffetli hanımlara iffetsizlik  isnadı yapabilecek bir anlayışı niçin kimse duymaz, görmez ?

 Hüseyin Üzmez olayından sonra kendilerini güzel bir üslupla eleştiren hanımefendilere yönelik  Serdar Arseven’in  4 yıl önceki yazısı aşağıdadır.

http://www.risaleforum.com/gundem/28222-tepkici-leri-uyariyorum-l%FBt-kavmi-ile-isbirligine-son-verin.html

Bu yazı yazıldığında  hakarete uğrayan hanımların yanında olmayanlar şimdi de susmakta. Herhalde kendi başlarına bir hakaret yağmuru yağdığında derin uykudan uyanacaklar.

www.sessizkalmamakgerek.com  sitesindeki hakaret içermeyen uyarı karşısında olanları takip ediyor musunuz? Sırf bu haberden  sonra haberlerine onlarca kişinin yalanlaması olan ve ben dahil üç kişiden tekzip almış olan gazetenin yanlışlarına dur diyecek ehli vicdan  yok mu?

Bu din ne işe yarar?   Kötülüklere karşı çıkmaya yaramıyorsa  ne işe yarar? Dindarların dejenerasyonunu engellemiyorsa ne işe yarar? Hele ki çok iddialı bir yaşamı kurmaya yönelik bir dininiz varsa nahoş tavırlar karşısında susmanız normal midir? Hani bu dünyada adalet kriterimizdi ve hesabın çok adil görüleceği öte dünyaya inanırdık?

Haksızlık karşısında susan dilsiz Şeytan değil miydi?

“En çok zulüm gören biziz” diyen Müslümanlar,   sakın bu zulmün nedeni sizin suskunluğunuz olmasın?

Sizler dini söylemi en çok kullananın bozulmasının ne kadar tehlikeli olduğunu bilmez misiniz?

 Peygamberlerin zamanında dini görüntülü ve fakat dini az bir dünyevi çıkara satan kişileri hatırlamaz mısınız? En zalim kandırmacanın dini kılıf altında yapıldığını bilmez misiniz? Peki siz dini bir görüntünün içinde inanılmaz derecedeki fahşa kelimeleri nasıl normalleştirirsiniz?

“Rakip varken niye kardeşimizi eleştirelim” mi dersiniz? Ya rakibinizden  daha büyük günahlar işleniyorsa yalan, hakaret iftira ve komplo varsa ne yaparsınız?

“Kol kırılır yen içinde kalır” mı diyorsunuz? Kol çoktan kırıldı ve yanlış kaynadı dikkatinizi çekerim. Kırılan kollar yen içinde kendi halinde kaldığında hiç sağlıklı kalır mı? Tıbbi olarak  bozulur ve bozar, bilmez misiniz?

Emeviciliğe karşı çıkan sahabeler   İslam toplumundaki bozulmanın bir iç bozulma olduğunu gördüler ve iç savaşa yol açsa bile mücadele yolunu seçtiler. Bu savaş ırkçılığa karşı değil miydi? Adalet esası yerine Emevi soyluluğunu ileri sürenlerin takipçileri bugün insanlara sırf hakaret kastı ile Ermeni demiyor mu? Hz. Hüseyn boşuna mı Kerbela çölünde al kanlara boğuldu? Yanlışa boyun eğse fahşaya razı olsa ona dokunan olacak mıydı? Tarih şimdi kimin haklılığına karar veriyor, bir baksanıza?

“Görmüyorum, duymuyorum, ağzımı açmıyorum” diyebilirsiniz ey ağabeyler, üstadlar, Şeyhler, hocalar, köşe yazarları. Kanaat önderleriniz mi   size sus  diyor,  yoksa dilliniz mi  lal  oldu? Dışarıdan boya, badana yaparken içerideki kemiren Kurdu görmüyor musunuz?

Sizce de  amaca giden her yol mübah mıdır? Sırf bizden  diye  “mübah” diyen  bir yakınızı baş tacı eder misiniz? “Deli dolu gazetedir ama camiamızın sesidir”  dediğiniz kişilerin en yüksek değerlere karşı tavrı  nasıldır, bilir misiniz?

Susarak nereye varacaksınız? Susarak neyi koruyacaksiniz?

Susmanız için tek bir neden gösterebilir misiniz?  Bu derin sessizlik  neyin korkusudur?

Susarak yanlışı onaylayıp,  ortak olmuyor musunuz?

Kıldığınız namazlar, tuttuğunuz oruçlar verdiğiniz zekatlar daha ahlaklı bir insan için değil miydi?

Kendisini doğru yola davet eden imza kampanyasına  sahte isimler yazıp da sonra  “inanılır gibi değil” spotlarıyla bunun haberini yapan ve teknik araştırmayla imzacının kendisi çıktığı kişilerin hala özür dilememesini nasıl karşılıyorsunuz?

Yalan haber yapıp tekzibini yayınlamayanı, inanılmaz   bir IP  komplosunu  yapıp da ortaya çıkınca “büyük komploya uğradık” pişkinliğindekini  yayın organlarına  dindar camianın  temsil yetkisini nasıl  verirsiniz?

Kimseyi  “linç edelim, imha edelim” demiyorum. En güzel vazifeniz olan emri bil maruf ve nehyi anil münkeri yapın diyorum. Gazeteciliği hakkaniyetli sınırları içinde yapan herkesin özgürlüğünü savunalım.

Dünya kısadır ve herkes zerre miktarı iyiliğin ve kötülüğün hesabını verecektir. Bu dünya mahkemelerinden gazetenizin, şirketinizin adını değiştirerek kurtulabiliyorsunuz ama bir de çok adil bir mahkeme var  hepimizi bekleyen, unutmayınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.