1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. New York Times'tan Kışkırtıcı Çağrı
New York Times'tan Kışkırtıcı  Çağrı

New York Times'tan Kışkırtıcı Çağrı

New York Times (NYT), başkanlık referandumu hakkında "Türkiye'de demokrasi kaybetti" başlıklı bir başyazı yayınlandı ve bu yazıda Türkiye’de sandıkla şekillenen bir tercihe uluslar arası bir müdahale çağrısı yapıldı.

A+A-

New York Times (NYT), başkanlık referandumu hakkında "Türkiye'de demokrasi kaybetti" başlıklı bir başyazı yayınlandı ve bu yazıda Türkiye’de sandıkla şekillenen bir tercihe uluslar arası bir müdahale çağrısı yapıldı. Yıllarca ‘’gladyo’’ ile ün salmış NATO’yu Türkiye’de göreve davet eden NYT bu yaklaşımıyla ne kadar demokrat ve halkın iradesine ne kadar saygı duyduğunu da göstermiş oldu.

Dünyanın birçok yerinde diktatörleri işbaşına getiren ABD ve NATO konsepti  ortada iken Türkiye’de siyasete ayar vermeye çalışan bu yaklaşım başlı başına tahrik edici ve halkın tercihlerine burun kıvıran bir yaklaşım.

İktidarda kim olursa olsun dışarıdan bu tür bir müdahale ülkenin siyasetine yapılan menfi bir müdahaledir.

New York Times (NYT) Baş yazısından bazı bölümler;

"Türkiye'deki referandum ile ilgili söylenebilecek en iyi şey, oy verenlerin yüzde 48,7'sinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın otokratik yönetimini güçlendirmek adına attığı en aşırı adıma karşı çıkmasıdır. Referandumu yüzde 60 oy oranıyla kazanmayı uman Erdoğan, en büyük şehirleri, Ankara ve İstanbul'u kaybetti. Uluslararası gözlemcilerin seçimlerde usulsüzlük yapıldığı yönündeki iddiaları, (Erdoğan'ın) meşruiyetini daha da azaltacak" ifadeleri yer alıyor.

NYTimes, tüm bunlara rağmen Erdoğan'ın elde ettiği bu zaferin Türkiye'yi "değişken ve kindar bir adamın" ellerine bıraktığını belirtirken, dünyanın "on yıllarca Avrupa ile İslam dünyası arasında kritik bir köprü vazifesi gören bir ülkenin demokratik yapılara ve değerlere bu kadar az saygı duyan bir kişinin yönetimi altında istikrarlı ve müreffeh bir geleceğe" sahip olup olamayacağını merak ettiğini öne sürüyor.

'TRUMP'IN ERDOĞAN'I ARAMASI ŞOK EDİCİ DERECEDE YANLIŞ'

Yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

"Bu referandum, Erdoğan'ın uzun bir zamandır Türkiye'nin parlamenter sistemini güçlü bir başkanlıkla değiştirme çabasının da başarıya ulaştığı anlamına geliyor.

"Her ne kadar Türkiye, NATO'nun hayati bir üyesi olsa da demokratik değerler üzerine inşa edilen bu ittifak içerisinde giderek ayrışan bir üyeye dönüşüyor.

"Erdoğan, Avrupa ve Amerika ile çatışmaya girdi, Batı karşıtı düşmanlıkları ateşledi ve Rusya ile flört etmeye başladı.

"NATO ülkeleri, Erdoğan'ın otokratik eğilimlerini kontrol altına almak için ellerinden gelen her şeyi yaparken, Türkiye'de demokrasi savunucularına da cesaret vermelidir.

"Beyaz Saray, Başkan Trump'ın Pazartesi günü Erdoğan'ı telefonla kutladığını açıkladı. Bu, şok edici derecede yanlış bir karşılık oldu.

"Nihayetinde, Türkiye'de demokrasi yeniden canlanacak olursa bu, Erdoğan'ın dayattığı otoriter sistemi kabullenmek istemeyen milyonlarca Türkün sayesinde olacak. Haklarını ve özgürlüklerini geri almanın bir yolunu bulacaklar."

ufkumuzhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.