1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Neçirvan Barzani: Mazlum Abdi ile diyalog halindeyim
Neçirvan Barzani: Mazlum Abdi ile diyalog halindeyim

Neçirvan Barzani: Mazlum Abdi ile diyalog halindeyim

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile diyalog halinde olduğunu söyledi.

A+A-

 

Erbil’de K24 sponsorluğunda Ortadoğu Araştırma Enstitüsü (MERI) tarafından düzenlenen panelde konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile diyalog halinde olduğunu kaydederek, “Rojava için en iyi çözüm Şam ile müzakedir” dedi.

Neçirvan Barzani “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Erbil’e geldiğinde Şam yönetimi ile barışçıl bir çözüm için çaba göstermesini istedim. Çözümün Suriye’de Kürt sorununu çözüme kavuşturması gerektiğini söyledim. Öncesinde de telefon görüşmleriyle bu isteklerimizi dile getirmiştik. Sorunun Suriye ile diyalog yoluyla çözülmesi lazım. Lavrov, Erbil’e gelmeden önce Mazlum Kobani ile konuştum. Ona bu önerimi anlattım. O da buna razı oldu. Ve Lavrov’a bu talebi ilettim. Mazlum Kobani ile gerekli olan konuları açıkça konuşuyorum” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DE KÜRT SORUNU ŞİDDET YOLUYLA ÇÖZÜLMEZ'

Türkiye’de Kürt sorunun çözülmesi gerektiğini kaydeden Kürdistan Bölgesi Başkanı, Türkiye’de Kürt sorununun şiddet yoluyla çözülemeyeceğini vurgulayarak, “Bu Türkiye’nin çok ciddi bir sorunu. Türkiyeli yetkililerle görüştüğümüzde bunu unutmuş değiliz ve dile getiriyoruz. Bu konuda destek olmak istiyoruz. Bizim mesajımız değişmedi. Sorun barışçıl yolarla çözülmeli. Askeri yöntemlerle çözüm gelmez” şeklinde konuştu.

KÜRDİSTAN BÖLGESİ ANAYASASI

Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi güçler arası ittifaka değinen Neçirvan Barzani, “Kürdistani Gruplar İttifakı oluşturma çalışması içerisindeyiz. Yakında Kürdistan Bölgesi’nin anayasasının yazılması için çalışmalar başlayacak. Şimdiye kadar Bağdat yönetimi Kürdistan Bölgesi’ne federasyon usülüne uygun bir şekilde yaklaşmadı. Ancak bizim federal bir yapımız var. Merkeziyetçi yaklaşım sergilediler ve anayasanın maddelerini uygulamadılar” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak’taki sorunların çoğunluğu ekonomiktir. Irak’ta yönetim sorunu var. Irak Anayasası çerçevesinde Irak Hükümeti’ne ortak olduk. Bizim sorumluluğumuz Kürdistan Bölgesi’ndedir.

Bağdat’taki protestoları görmezlikten gelemeyiz. Gösterilerin Kürdistan Bölgesi’ne de etkisi oluyor. Gösterilere katılanlara bakarsanız, büyük çoğunluğunun yaşlarının 15 ila 24 arasında değiştiğini görürsünüz. Bu gençler Saddam dönemini de, ABD güçlerinin Irak’a gelişini de hatırlamıyor. Güzel bir yaşam talep ediyorlar.

Göstericilerin talepleri meşru. Göstericiler yaşam şartlarının iyileştirilmesi için doğal olarak bazı taleplerde bulunabilirler.

Irak’taki durumun daha kötüye gitmesini istemiyoruz ve durumun düzelmesini istiyoruz. Irak Başbakanı reformlardan bahsediyor. Siyasi güçler de Başbakan’a destek olmalı. Irak’ta bakan olanlar kendi partisi için bir şeyler yapma amacında oluyor. Bu sorunun kendisidir. Bakanların çalışmaları Irak için olmalı. Sayın Abdulmehdi’nin arkasında bir parti ve parlamentoda güçlü bir grup yok. Abdulmehdi bu durumda nasıl başarılı olacak. Siyasiler destek sunmalı. Bu krizi Irak fırsata çevirmeli ve sorunlarını çözmeli.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.