1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ne silaha bulaşacağız, ne de Sisi ile uzlaşacağız
Ne silaha bulaşacağız, ne de Sisi ile uzlaşacağız

Ne silaha bulaşacağız, ne de Sisi ile uzlaşacağız

İhvan-ı Müslimin yönetimi saatler süren bir toplantı gerçekleştirdi. İhvan yönetimi toplantıda yönetimle ilgili krizin çözülmesi ve yeni seçimlere gidilmesi hususunda bir dizi karar aldı.

A+A-

İhvan’dan net tavır: Ne silaha bulaşacağız, ne de Sisi ile uzlaşacağız

İhvan-ı Müslimin yönetimi saatler süren bir toplantı gerçekleştirdi. İhvan yönetimi toplantıda yönetimle ilgili krizin çözülmesi ve yeni seçimlere gidilmesi hususunda bir dizi karar aldı. Toplantı sonunda barışçıl tavrın korunacağı, şiddete asla başvurulmayacağı, Sisi rejimiyle de kesinlikle uzlaşı sağlanmayacağı vurgulandı.

Arap dünyasında yayınlanan gazetelere ve internet sitelerine çeşitli kaynaklardan ulaşan habere göre İhvan-ı Müslimin yönetimi 8 Ağustos Cumartesi günü İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının sonunda asla silahlanmayacaklarını, barışçıl tavırlarından geri adım atmayacaklarını, bu konudaki hiçbir tartışmayı da kabul etmeyeceklerini vurguladılar.

Yönetimde Kriz Yaşandı

Geçtiğimiz Mayıs ayının sonlarında İhvan içerisinde İhvan’ın rejime karşı mücadele etmesi gerektiği yönünde ortaya çıkan bazı düşüncelerden dolayı anlaşmazlıklar gündeme gelmişti.

Mısır’da yaşayan, Hürriyet ve Adalet Partisi’nin de genel sekreteri olan Hüseyin İbrahim’in önderliğindeki bir grup rejime başkaldıranları öldüren polisten, ordudan, hakimlerden, medyadan intikam alınması gerektiği yönünde bir düşünceyi savunuyorlardı.

Öte yandan Mısır dışında ikamet eden, İhvan’ın da genel sekreteri olan Mahmut Hüseyin’in öncülüğünü yaptığı taraf ise barışçıl tavrın korunması gerektiğini savunuyorlardı.

Üstelik her iki taraf da kendisinin bu konuda söz hakkına sahip olduğunu iddia ediyordu.

3 Maddede Anlaşıldı

Anlaşma sağlamak hedefiyle geçtiğimiz Cumartesi düzenlenen toplantı sonrasında bir “ateşkes” gerçekleştirildi. Toplantıda 3 madde üzerinde anlaşıldı:

-Kriz yönetimini sağlamak amaçlı bir komisyon oluşturulması için Mısır’da kendi aralarında bir seçim yapılacak. Bu komisyon Şubat ayında kurulan komisyonun alternatifi niteliğinde olacak.

-Mahmut İzzet İhvan’ın Genel Sekreter Yardımcılığını sürdürecek ve Muhammed Bedi’nin işlerini yapmaya devam edecek. İbrahim Münir ise Londra’da kalarak İhvan’ın yurtdışındaki temsilcisi olmayı sürdürecek.

-Ahmet Abdurrahman yurtdışında Mısırlı Müslümanlara ait olan İhvan ofisinde İhvan içerisinde belirli bir role sahip olmaksızın başkanlığını yürüttüğü çalışmalarını sürdürecek.

Protestoların Sürmesinin Kimseye Bir Faydası Yok!

Kaynaklar İhvan’ın izlediği yöntemde hiçbir değişikliğe gitmediğini, devrimci metodunu asla müzakere masasına yatırmayacağını, bu tavrında kararlı olduğunu, aynı şekilde mevcut rejimle çözüm arayışlarına girmeye ya da protesto gösterileri düzenlemeye de asla niyetli olmadığını aktardı.

Kaynaklar İhvan gençliğinin Mısır rejimiyle şiddet yollu anlaşma talebinin İhvan tarafından kesinlikle reddedildiğini, asla silaha sarılmayacaklarını, barıştan yana olduklarını da eklediler.

Ancak kaynaklar İhvan’ın öldürülenlerin ya da zulme uğrayanların yakınlarını özellikle de adaletin yerini bulamadığı bu ortamda hiçbir şekilde engelleyemeyeceğini vurguladılar.

İhvanı Müslimin yönetimi ya da resmi sözcüsü tarafından toplantı ve sonuçları hakkında herhangi bir resmi açıklama gelmedi.


İslami Analiz

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.