1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "Ne Mutlu Türküm" Silinecek
"Ne Mutlu Türküm" Silinecek

"Ne Mutlu Türküm" Silinecek

A+A-
Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın Kürt sorununun çözümüne yönelik yaptıkları açıklamalarının çerçevesi netleşmeye başladı.

İşte barış için atılacak adımlar...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Kürt sorununun çözümüne yönelik olarak “Güzel gelişmeler olacak" açıklamasının detayları günden güne netleşmeye başladı. Devlet kurumlarının üzerinde çalıştığı “Kürt açılımı” ile yıllardır yaşanan Güneydoğu sorununun kökünden çözülmesi planlıyor. “Kürt açılımı” konusunda Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere hükümet, Genelkurmay ve MİT ile devlet kurumları arasında uyum olduğu belirtiliyor.

ORKESTRA ŞEFi CUMHURBAŞKANI GÜL

Kürt açılımı konusundaki çalışmaların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında yürütüldüğü belirtiliyor. “Kürt açılımı” konusunda Abdullah Gül’ün konumu “orkestra şefi” olarak nitelendiriliyor.

1-Temel şart silah bırakma

Kürt açılımı yapılmasında öncelik PKK’nın silah bırakmasına veriliyor. PKK Kongre-Gel 1 Haziran’a kadar silah bırakma kararı alırken, 1 Haziran’dan sonra bu tutumunu devam ettirip ettirmeyeceği açılımın geleceğini etkileyecek. PKK’nın tümüyle silah bırakması halinde Kürt açılımının adım adım hayata geçirileceği belirtiliyor. Açılımın hayata geçirilmesi konusunda zaman kaybedilmeyeceği de ifade ediliyor.

2-220’ye işlerlik kazandırılacak

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, TCK’nın 220. maddesine işlerlik kazandırılmasını gündeme getirmişti. Dağdakilerin indirilmesi için aileleri ile görüşmeler yapılarak TCK’nın 220. maddesinden yararlanmaları sağlanacak.

3-Öcalan’a tecrit bitecek

Kürt açılımında birçok madde bulunuyor. PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’a İmralı’da uygulanan tecrit kaldırılacak. Öcalan’ın yanına 5-6 mahkum gönderilerek tecrit sona erdirilecek. Avrupa Birliği tarafından hazırlanana raporlarda da Öcalan’ın tecrit edilmesi eleştiriliyordu. Adalet Bakanlığı tarafından İmralı’da yeni cezaevi inşaatına başlanmıştı.

4-Yurtdışındaki Kürtler’e vatandaşlık

Avrupa’da yaşayan ve Türk vatandaşlığından çıkartılan binlerce Kürt kökenliye yeniden Türk vatandaşlığı verilecek. Teröre bulaşmadığı ve silaha sarılmadığı tespit edilen Kürt vatandaşlara Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden vatandaşlık verilecek.

5-Bölge vatandaşına şefkat


"Kürt Açılımı’nda Güneydoğu’daki vatandaşlara şefkatle yaklaşılması da yer alıyor. Hakkari’deki gösteriler sırasında Seyfi Turan isimli çocuğun polis tarafından dövülmesi nedeniyle Hakkari Valisi Muammer Türker’in emriyle polis anında açığa alındı. Olayın ardından 100. Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Seyfi Turan'ı Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan ziyaret etmişti. Polisin ve askerin bu tavırlarının bölge vatandaşlarına şefkatle yaklaşılmasının ilk adımları olduğuna dikkat çekiliyor.

6- Kürtçe engeli kalkacak

Kürtçe kullanımının önündeki engeller kaldırılacak. Kürtçe köy isimlerinin yeniden verilmesinin ardından çocuklara Kürtçe isim konulması sürprizi de gelecek. Televizyonlarda Kürtçe yayın yapılması tamamen serbest bırakılacak. Cezaevlerindeki vatandaşların telefonda Kürtçe konuşmalarının önündeki yasak da yapılacak tüzük değişikliği ile kaldırılacak. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan tüzük değişikliği Başbakanlıkíta bekletiliyor. Özellikle Güneydoğu’daki bazı dağlara “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazıları yazılırken, bu yazıların silinmesi sağlanacak. Bu yazıların büyük çoğunluğunun askeri bölgelerde yazılı olduğuna dikkat çekiliyor.

Haber: Bilal Çetin/Bugün

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.