1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Nasrullah: Ümmet Sorumluluklarını Yerine Getirirse Kudüs Kurtarılır
Nasrullah: Ümmet Sorumluluklarını Yerine Getirirse Kudüs Kurtarılır

Nasrullah: Ümmet Sorumluluklarını Yerine Getirirse Kudüs Kurtarılır

A+A-

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, dün akşam saatlerinde Kudüs Günü münasebetiyle yaptığı konuşmasında, İslam ümmetinin Kudüs ve Filistin karşısında tarihi sorumluklarını üstlenmeye çağırdı.

“Asıl sahiplerine dönmesi gereken bu topraklardan taviz vermede hiçkimse yetkili değildir” diyen Nasrullah, bu toprakların asıl sahiplerine dönmesinin sadece irade, azim, direniş ve bölge halkının kendisini feda etmesi ile mümkün olacağını söyledi. Nasrullah “Ümmet görevinin bir kısmını yaptığında, bu toprakların bize geri dönmesi uzak değildir” dedi.

İsrail eski başbakanı Ehud Olmert’in 5 tümen yerine 8 tümenin Lübnan için hazırlanması önerisine dikkat çeken Nasrullah “Lübnan’a saldırdıkları zaman, direnişin elleri kolları bağlı kalmayacaktır İsrail, Lübnan’a 5 tümen yerine 8 tümen göndermek gibi bir hataya düşerse, bu girişimi onun sonu olacaktır. 8 tümen, dağlarımızda, köylerimizde ve mücahidlerin ayaklarının altında yerle bir edilecek” dedi.

Seçim kanunun şekillendirilmesi ve seçim tarihinin belirlenmesi ile Lübnan’ın istikrara kavuşacağını kaydeden Nasrullah, muhalefetin seçimi kazanması halinde, diper grupları da içine alan birlik hükümeti kuracağını belirtti.

Bunlara ilave olarak dün akşamki konuşmasında Nasrullah şu önemli hususlara değindi

Kudüs Günü’nün Hedefi Filistin Davasını İhya Etmektir

İmam Humeyni’nin Kudüs Günü’nün ilanından 30 yıl sonra, Kudüs Günü bugün hala güçlü, canlı ve etkindir. Kudüs Günü’nün hedefi hala varlığını koruyor.

Bu geceki konuşmamın başlangıcında, Kudüs Günü’yle ilgili bazı konular üzerinde duracağım.

Kudüs Günü’nün temel hedefi Filistin ve Kudüs davasını ihya etmektir. Kudüs davası geçmişte olduğu gibi şimdi de tasfiyeye, pazarlığa ve terk edilmeye maruz kalmaktadır. Kudüs Günü, Kudüs davasının merkezi bir dava olduğunu tekid etmektedir.

Filistin Topraklarından Taviz Verilemez

Kudüs Günü’nün anlamlarından birisi de nehirden denize kadar bütün Filistin toprakları, Filistinlilerin, Arapların ve müslümanların mülküdür. Kesinlikle hiçkimse ne toprağın bir zerresinden ne duvarından ne de taşından taviz vermede kendisini yetkili göremez. Çünkü bu topraklar, mukaddes topraklardır. Taşları, zeytini ve inciri mukaddestir. Bu topraklarda ne varsa mukaddestir. Hiçkimse bu topraklardan taviz verme hakkına sahip değildir. Bu toprakların ve mukaddesatın, eksiksiz olarak asıl sahiplerine dönmesi gerekmektedir. İnşaallah dönecektir de.

İsrail Dünyaya Hükmetmiyor, İsrail Vazifelendirilmiş Bir Rejimdir

Kudüs Günü’nün tekid ettiği anlamlardan birisi de İmam Humeyni’nin düzeltmeye çalıştığı düşüncedir. Bu düşünce: “İsrail, aleme hükmetmektedir” dir. Bu doğru değildir. Veya “Savaştığımız İsrail, Amerika’ya hükmetmektedir” düşüncesi de doğru değildir. Tabi biz dünyadaki siyonist lobinin tesirlerini inkar etmiyoruz. Fakat doğru düşünce şudur: İsrail, görevlendirilmiş bir rejimdir. İngiltere ve müttefikler, İsrail’i bölgedeki belirli görevini yerine getirmesi için meydana getirdi. Amerika bu görevi daha sonradan miras aldı. İsrail, ülkelerimize hakim olmayı, bizi zillete düşürmeyi hedefleyen Amerika’nın projelerini, batılı, emperyalist projeleri yerine getirmektedir.

Bu düşünceyi kavradığımız zaman topraklarımızın ve mukaddesatımızın ne Amerika ile ilişkiye girerek, ne batılılarla ne de İsrail’i var edenlerle ve bölgemizi bölmekle görevlendirenlerle ilişkiye girerek kurtaramayıcağımızı çok iyi anlamış olacağız. Bu düşünce bize, toprakların, mukeddesatın, Filistin’deki insanların kurtarılmasının irade, azim, direniş ile mümkün olacağını açığa çıkarmaktadır. Toprakların ve mükaddesatın geri alışının tek yolu direnişin yoludur. Filistin halkının direnişi, Lübnan halkının direnişi ve bölge halklarının direnişidir. Bu geçmişte olduğu gibi şimdi de mümkündür. Bilakis şimdi size bugün geçmişe nispetle daha da fazla mümkün olduğunu söyleyebilirim.

Siyonistlerin Hayalleri Bitti, Bizim Hayallerimiz Gerçekleşmeye Başladı

Bugün, Siyonistlerin hayallerinin zamanı bitti, bizim hayallerimiz ise gerçekleşmeye başladı.Biz şimdi hayal kurma aşamasında değil hayallerimizi tatbik etme aşamasındayız. Bununla ilgili tecrübelere bir çok kez şahit olduk.

İsrail Sadece Filistin Halkının Değil Tüm Müslümanların Düşmanıdır

Kudüs Günü’nün tekid ettiği anlamlardan birisi de İsrail sadece Filistin halkının düşmanı değildir. Lübnan halkının, Arap halkların, müslüman halklarının da düşmanıdır.

Ümmet Filistin’deki Fitneyi Engellemeli

Filistin halkına karşı görevlerden birisi de hükümetlerin Filistinliler arasında fitnenin çıkmasının önüne geçmesi, sözlerini birleştirmesi, iç barışın sağlanması için ciddi çaba sarfetmesidir. Üzgünüm ki bazı Araplar, Filistin’deki çatışmadan istifade ettiler.

Ümmet Sorumluluklarını Yerine Getirirse Kudüs Kurtarılır

Ümmet, sorumluluklarından bir kısmını dahi yerine getirse Kudüs ve Filistin’in kurtarılma hedefi gerçekleşir. Bu hedefin gerçekleşmesi uzak değil yakındır. Fakat üzülerek söylemekteyim ki Ümmet Filistin halkını gerektiği kadar desteklememektedir.

Gazze, halen açlık ve ambargo altında bulunuyor. Ümmet sorunluluk üstlenerek yardım elini uzatması ve ambargoyu kırması mümkündür. Ümmetin bunu gerçekleştirmeye gücü yetmektedir.

Bazı yabancıların dışında Gazze sahiline deniz yolu ile ulaşarak ambargoyu kıran olmadı.Birileri bunu yaparken sayısı yüzmilyonları bulan müslümanlar Gazze halkı açlıktan ölürken Gazzelileri izlemesinden ötürü üzgünüm.

Arap Hükümetlerden Ordusunu Göndermesi Beklenmiyor

Arap hükümetlerinden ordularını gönderip İsrail ile savaşması istenmemektedir. Temmuz 2006 savaşında olduğu gibi böyle bir istekte biz de bulunmadık. Bugün Kudüs’te Filistinli aileler en barbar saldırılara maruz kalmakta, soykırıma tabi tutulmakta ve göç etmeye zorlanmaktadır. Hristiyan ve müslüman ailelerin Kudüs’te kalabilmesi için desteklenmesi gerekmektedir. Binlerce milyar dolara sahip Araplar Kudüs’teki bu ailelerinin direnişini destekleyebilir, Kudüs’ün yahudileştirilmesinin önüne geçebilir.

ABD, Olmert’in İstifasını Geciktirdi

Bu yılki Kudüs Günü, bazı gelişmelerle aynı döneme dek geldi. Temmuz savaşının son lideri de düştü: Ehud Olmert. Mantıki ve tabii olan Winograd raporunun açıklanmasından sonra istifa etmesi gerekiyordu. Fakat bazı İsrail basınının da zikrettiği gibi Amerika doğrudan müdahale ederek, o günlerde Olmert’in düşmesini engelledi. Çünkü bu durum, Lübnan direnişinin zaferlerine kaydedilecekti. Fakat, bu tarihte düşmesini planladılar.

İsrail’de İç Kriz Devam Ediyor

Bu gelişmelerden birisi de siyasi ve askeri alanda İsrail liderleri ve önderleri Temmuz savaşından beri iç kriz içerisinde yaşıyor.

Büyük İsrail Hayalleri Sone Erdi

Bu gelişmelerden bir diğeri, Olmert’in Büyük İsrail hayalinin bittiğini itiraf etmesidir. 2000 yılında da Netanyahu, genç siyonist nesilde siyonizmin öldüğünü itiraf etmişti.

İran’a Karşı Mücadele Stratejisinde Kriz Var

Gelişmelerden birisi de İsrail’in İran’ın nükleer program ile mücadele seçeneğinde krize girmesidir.

İsraillier, Rejimlerinin Geleceğinden Endişeli

Gelişmelerden bir diğeri ise İsrail halkında ortaya çıkan, İsrail rejiminin geleceğine dair güven kaybıdır.Tabi bu askeri ve siyasi liderlere, orduya olan güven kaybının neticesidir.

İsrail’de yayınlanan son kamuoyu araştırmasında, İsrail halkının 3/1’ i kendilerinin çöplükte yaşadığını söylüyor. Niçin yaşadığı alanı çöplük olarak adlandırıyor? Bu kişiler, güven ve istikrar ortamında yaşamadıkları için çöplükte yaşadıklarını söylüyorlar. Siyonistler, Filistin’e süt ve bal toprakları vaadi ile geldiler. Güvenlik, istikrar ve himayenin sağlandığı topraklar… Hakim olan, en yüksek, öldüren ama öldürülmeyen, etkileyen ama etkilenmeyen, yaralayan ama yaralanmayan, saldıran ama saldırılamayan bir devlet vaadi ile Filistin’e geldiler. Ama bugün, seneler süren intifada, direniş ve bu ümmet içerisinde çıkan yeni hayat ile tabiatıyla İsrail halkının 3/1’i, yaşadıkları alanın, kendilerine vaadedilen bölgeye dönmeyeceğini hissetmektedir.

isra haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.