1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. Mütefekkir Cevdet Said, Hakka yürüdü
Mütefekkir Cevdet Said, Hakka yürüdü

Mütefekkir Cevdet Said, Hakka yürüdü

Müslümanlar arasındaki şiddet ve çatışmalara karşı muhalefet eden dünyaca ünlü İslam alimi Cevdet Said, 91 yaşında İstanbul'da vefat etti.Ufkumuzhaber ve Öze Dönüş camiası olarak kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz.

A+A-

Suriye meselesinde itidalli tutumuyla bilinen, Müslümanlar arasındaki şiddet ve çatışmalara karşı muhalefet eden dünyaca ünlü İslam alimi Cevdet Said, 91 yaşında İstanbul'da vefat etti.

CEVDET SAİD KİMDİR?

El Ezher'de kürsüsü olan, tüm dünyada konferanslar veren ve birçok kitabı bulunan bir alimdir.

1931 yılında Suriye'nin Golan bölgesindeki Bi'ri Acem Köyü'nde doğan Said, Adigelerin Abzeh kabilesinin Tsey sülalesine mensup bir aileden geliyor. Said, Ezher Üniversitesi'nin orta bölümünü okudu, aynı üniversitenin Arap Dili ve Edebiyatı Fakültesi'nden mezun oldu. 1950'li yılların sonlarından itibaren başlattığı yazma, araştırma inceleme ve konferans verme faaliyetlerini sürdüren Said, düşüncelerinde özellikle İslâmi şuurun yeniden tashîh edilmesi ve şiddetin reddi, diyalog, anlaşma, uzmanlaşma, birlikte yaşam gibi konular üzerinde yoğunlaştı.

Cevdet Sait, çağdaş Arap ve İslâm âleminin yaşadığı düşünsel sorunlar üzerinde çalıştı ve İslam dünyasının felsefi ve kültürel değerlerini yeniden dirilterek öze dönmesini amaçladı. Çağdaş düşünce özgürlüğünün de en başta gelen savunucuları arasında yer alan Sait'in düşünceleri ve kitapları gerek dünyada gerek Türkiye'de büyük yankılar uyandırdı. Türkiye'de daha çok "Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları" isimli kitabıyla bilinen Suriyeli düşünür Cevdet Said, şiddet karşıtlığı ve Kur'an ayetlerine getirdiği farklı yorumlarla dikkat çeken bir isim olarak biliniyor.

Said, 20 Aralık 2012’de Türkiye’ye yerleşmiş, yaşamını burada sürdürmeye karar vermişti.

Ufkumuzhaber ve Öze Dönüş camiası olarak kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum