1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Mustafa' filminde 'Kuran' sansürü
'Mustafa' filminde 'Kuran' sansürü

'Mustafa' filminde 'Kuran' sansürü

A+A-

 Gazeteci Yazar Turgay Güler'in hazırlayıp sunduğu Sıradışı bu akşam da ezber bozmaya devam ediyor. Tarihçi-yazar Sinan Meydan'ın bir kez daha konuk olacağı programda, Atatürk'ün mu kıtası ve güneş dili teorisi ile ilgili çalışmaları, Asya’da bulunan Türk piramitleri, Amerikalı Türkler ve Can Dündar'ın 'MUSTAFA' filminde Atatürk'ü sansürlediği belgeler izleyenlerle paylaşıyor.

Ekranların en sıra dışı programında Turgay Güler bu akşam Tarihçi-yazar Sinan Meydan’ı konuk ediyor. Can Dündar’ın çektiği Mustafa belgeselinde sansürlenen yerlerin belgelerinin açıklanacağı programda, Can Dündar'ın Atatürk'ün not defterinden ayıklayarak film içinde kullandığı bölümlerde sansürlenen birçok yerin olması, özelliklede din konusundaki unsurların göz ardı edilmesi ve bunun nedenleri üzerinde durulacak.

Not defterinin bir nüshasının da kendisinde olduğu Sinan Meydan Can Dündar’ın neden böyle bir şey yaptığını sorarak canlı yayında Can Dündar’dan açıklama yapmasını istedi.

Atatürk, İslam dünyasını harekete geçirmek için Kurtuluş Savaşı yıllarında sadece Erzurum ve Sivas kongrelerini toplamadı. Aynı dönemde iki tanede uluslararası boyutta İslam Kongresi hamlesi yaptı. Bunlardan birini topladı diğerinin de alt yapısını hazırladı.

Fransa, Hindistan ve Irak'ta İslam cemiyetleri kuruldu. Bu cemiyetlerin liderliğini de Mustafa Kemal Paşa'dır. Atatürk dünyadaki İslam liderlerinin birikimleriniden de faydalanmıştır. Sakarya savaşı kaybedilseydi Mustafa Kemal yine ulusu kurtaracaktı ancak bu kez bütün İslam alemini harekete geçirecekti.

Sinan Meydan: Can Dündar, kendisine yakışmayan bir ayrıntıyı atladı.  Can Dündar'ın sansürlediği kısımla ilgili kendisi de arayıp konuyu açıklayabilir. Can Dündar film anlamında kötü bir iş yapmayacağına yönelik izlenimim de var. Dündar bir tv programında Genelkurmay arşivlerinde tozlu raflarda defterler vardı onları araştırdım diyordu. Ben buna şaşırdım. Oysa o defterler bende olduğu gibi başkalarında da vardı. Notları Can Dündar bulmadı bu notlar vardı. Dündar bu notlara ulaşmış, bunu söylerse Ali Nihat İnan'a ayıp olur. Atatürk'ün Not Defterleri 1985 yılında doktora tezi yapmış ve Yayınlanmış. 1992 yılında yine Not Defterleri ile ilgili ikinci bir kitap yazmış.

Milliyet gazetesinde Can Dündar not defterlerinden bir bölümünü yayınladı. Burada defterleri bulmadığını da söyledi. Ancak tvlerdeki sözlerinde bunu söylemedi. Can Dündar sürekli olarak not defterlerine dayandığını söylüyordu. Filminde din noktasında zayıf olduğu ortaya çıkıyordu. Atatürk'ün 18 numaralı not defterinde, " Tanrı birdir ve büyütür" yazıyordu. Burda birine şirin gözükme gibi bir durum yoktur. Diğer başka notlarda Çağdaş Türkiye'yi nasıl yapacağını da anlatıyor.

kullan

Yine notların bir yerinde Atatürk'ün hafıza Kur'an okuttuğuna dair notlar da yer alıyor. 9 Mart 1922 Sivrihisar tarihli. 'İsmet Paşa geldi harekat planını kararlaştırdık sonra hafıza Kuran okuttum. İfadede özellikle 'ben okuttum' diyor.  Yine bir başka anekdotta  "Hafıza Kuran okuttuk' ibaresi yer alıyor. Erkanı harbi yemeğe davet etmiştik. 'Hafıza Kuran okuttuk'

Sinan Meydan, Can Dündar'ın buna hakkı olmadığını belirterek " Bu notları sansürlersek o zaman Mustafa Kemal doğru anlaşılamaz. Atatürk özellikle buna dikkat çekiyor "Yazan yapana sadık kalmazsa insanlar şaşkın kalır' gibi sözleri var.

kullan

Yahya Gür / HABER 7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.