1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Müslümanların Evlatları Sadaka-i Cariyedir"
"Müslümanların  Evlatları Sadaka-i Cariyedir"

"Müslümanların Evlatları Sadaka-i Cariyedir"

A+A-

dsc_0038-001.jpgÖze Dönüş Hareketi’nin Abdulhakim Arvasi eğitim tesislerinde düzenlediği  “Daimi Kardeşlik”  buluşmasının ikinci günkü programı devam ediyor.


 

“Daimi Kardeşlik” programının ikinci günü hareketin liderinin mesajının iletilmesiyle başladı. Mesajda: Geçmiş tecrübelerden yararlanarak, yeni yollar ve yöntemler kullanarak yolumuza devam etmemiz gerekir. Yolumuza devam ederken engel olan faktörler  “Daimi Kardeşlik hukuku “ çerçevesinde ortadan kalkacak. Özellikle dönemsel sıkıntılarda kardeşlik hukukuyla sorunlara makul ve meşru çözümler sunarken şer'i akıl kullanılmalıdır. Dönemin baskın fikri ve veya siyasi düşüncesinin altında kalmadan şer'i akıl kullanılmalıdır.

Mesajın devamında: Toplum ve birey ilişkisinin temel bağlantısı birlikte değerlendirilir.  Salih toplum ve birey oluşması için birlikte hareket edilmesi gerekir. Salih amellerin oluşması için bu birliktelikte sürekli uyarı ve dikkat oluşmaktadır.  Birey ve toplum birlikte hareket edince belli bir hukuk oluşur.  Bu hukuk çerçevesinde olumsuzluklar ortadan kalkar, bilinç artar ve bu birliktelik ikisine de güç katar. Ortaya çıkan olumlu davranışlardan da herkes faydalanır.   İkisinin birlikte oluşturduğu ilişkinin diğer önemli kısmı da hesap verilebilirliktir.  Birey toplumla birlikte hareket edince kendisine yapılan saldırılarda daha az hesap verir.

 Mesajın son kısmında ise toplumsal hareketliliğin ve daimi kardeşliğin devamlılığı genç nesillerin yetiştirilmesinden geçildiğine değinildi. Bunun için müslümanların evlatları sakada-İ cariyedir, onları bu bilinçle yetiştirmeleri gerekir.   Gençlere İslamı  ve  entelektüel bilinç kazandırılmalıdır, mesajı iletildi.

Program daha sonra konular çerçevesinde konuşmacıların söz alması ve konuların değerlendirilmesiyle devam etti.

 

dsc_0086.jpg

 

 

dsc_0104.jpg

dsc_0109.jpg

dsc_0118.jpg

dsc_0113.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum