1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. MUSİBETİ HAYRA DÖNÜŞTÜRME
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

MUSİBETİ HAYRA DÖNÜŞTÜRME

A+A-

 

Ademoğlunun dünyaya gönderilme sebebi, dünyada kimin hangi güzel işler yaptığına bakılarak kıyamet gününde buna göre muamele etmektir. Bu imtihanın konusu Allah'a kulluk etme görevidir. Yani emir ve yasaklara uyma kriteridir.

İnsanın bu imtihan süreci cennetteki yasak ağaçtan yeme olayı ile başlamıştır. İnsanlar Allah'ın buyruklarından uzaklaştıkça, doğru yola geri dönmeleri için çeşitli şekillerde uyarılmışlardır. Bu uyarılma şekli toplumdan topluma, kavimden kavime değişik şekilde olmuştur. Kimi toplum depremle kimi selle, kimi hastalıkla, kimi de kıtlıkla uyarılmıştır.

Bu uyarılmaların nedeni dünya gözüyle her ne kadar cezalandırma gibi görülse de kesinlikle cezalandırma değildir. İnsanoğlunun yaratılma gayesine dönmesi amaçlanmaktadır. Fıtrat ayarlarına geri dönmektir. Geçmişte yaşamış ve kuranı kerimde bizlere ibret olarak anlatılan kıssalara baktığımızda uyarılar farklı olduğu gibi sebepleri de farklı olmuştur. İnkar, şirk, isyan, adaletsizlik, tartıda hile, fuhuş, şehvet, lüks yaşam, fakir fukaraya yardım etmeme, yetimleri ezme ve zulüm gibi sebeplerden dolayı toplumlar tarihte Allah tarafından uyarılmışlardır. Akl edip uyarıları dikkate alanlar kurtuluşa ererken, yanlışlarından ısrar edip devam edenler ise farklı şekillerde cezalandırılarak helâk olmuşlardır.

Günümüzde yaşanan olaylara baktığımızda insanların çoğunun yaratılma amaçlarının dışına çıktığına şahitlik etmekteyiz. Yani geçmişteki toplumların uyarılmalarına sebep olan davranışların çoğu günümüz toplumlarında görülmesine rağmen, toplu bir cezalandırma vuku olmamıştır. Genel de uyarlamalar ölüm, korku, mallardan eksiltme, ticaretin kötüye gitmesi şeklinde olmuştur.

Korona virüsün orta çıkma arefesinde dünya gündemi; kıtadan kıtaya atılan akıllı füzeler, S400 ile patriyot hava savunma radarları, uzay gezileri ve akıllı robotları kullanma oluştururken diğer taraftan emperyalist devletlerin oluşturduğu savaşlar sonucunda Yemen, Surıye, Afrika ve diğer Asya ülkelerinde çocuklar ölüyordu. Tam böyle bir ortamda Çin de fıtrat dışı besleme sonucunda ortaya çıkan Covid-19 gibi görünmeyen düşmanla insanlık ciddi bir sarsıntı geçirdi Bir anda dünya gündemi maske, hijyenik malzeme, solunum cihazı ve bireysel temizlikle değişti.Kendilerini rab(!) zanneden ABD ve AB ülkeleri doğal nefes almada bile zorlandılar.

Son olarak insanların sınandığı bu musibet ise küresel olan korona virüstür. Korona virüste kuranda insanların sınanacağı ölüm tehlikesi, korku, mallardan eksiltme, ticaretin kötüye gitmesi gibi tehlikeler var mı elbette vardır. O halde bu bir uyarılmadır. İnsanların bu olaydan ders çıkarak Allah’ın çizdiği sınırlara geri dönüş yapmalıdır. Her toplum veya birey kendini muhasebeden geçirerek musibete sebep olan olumsuzluklardan vazgeçerek doğru yola geri dönüş yapmalıdır.

Özellikle Müslümanlar bu durumdan ders çıkararak yaptıkları ibadi, siyasi, ticari, hukuki ve sosyal faaliyetleri gözden geçirmeli, yanlışlarından geri dönerek tövbe etmeli ve rabbine sığınmalıdır. İyilikleri tavsiye etme kötülüklerden sakındırma babında da gücü oranında elle, dille veya kalben buğz ederek bireyleri veya toplumu dönüştürmeye çalışmalıdır. Yoksa sessiz kalarak helak olanlarla birlikte helak olma tehlikesine karşı kendisi de maruz kalabilir. Bu musibette ders çıkarıp tövbe eden ve sabredenler Allah katında kurtuluşa erecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum