1. YAZARLAR

  2. Mücahit Bilici

  3. Mülkün Temeli İktidar Olunca
Mücahit Bilici

Mücahit Bilici

Yazarın Tüm Yazıları >

Mülkün Temeli İktidar Olunca

A+A-

     Bir mülkte (yönetimde) hak veya adalet arayışı yerini iktidarı muhafaza veya tahkim etme kaygısına bırakmışsa orada gerileme dönemi başlamış demektir.

     Her iktidarın yalakaları olur. Yalakalık yapmak nahoş bir şey ama neticede bir kişinin vicdanı tercihidir, hakkıdır. Kerih bulunsa da saygı görmelidir. Lakin yalakalığın açıktan mükâfatlandırılması ve başköşeye atanması bir mülkte çürüme alâmetidir.

     Siyasette dengeler önemlidir. Bu, maddenin her hâli için bile böyledir. Vatandaşın üstüne sıkılan gaz acaba yalakaların lidere verdiği gaz mıdır? Bir mülk, bir tahakküm enerjisine koridor hâline gelirse, onun boru hattında delik açmak isteyenler çok olur. İyi niyetli ile kötü niyetliyi ayırdetme kabiliyetini kaybedersin. Adalet ile hareket etme imkânından kendini mahrum edersin.

    Kibirle hükmetme

     Gezi olayları kibirle hükümet-etme edasına karşı bir nevi sabotaj idi. Belki hükümet edenlerin ellerinde bizim gibi düz vatandaşların aklıyla alay etmelerini mümkün kılacak derin istihbaratlar vardır. Fakat hadisenin bu tarafı, hak ve adalet noktasında hükümsüzdür. Komplo olsa da olmasa da değişmeyen bazı temel haklar ve nicedir "buradayım" diye el sallayan gerçekler var.

     Gidişatı görenler için Gezi patlaması "geliyorum" diyen bir patlamaydı. "Geliyorum" diyen bir patlamanın gelmesi için ayrıca çaba göstermiş olanlar komplonun ikinci yarısından sorumlular. Komplonun birinci yarısının sorumluluğu, çoğunluğun kendisine verdiği seçim sandığını sopa niyetine kullanan iktidara aittir. Ses çıkaran herkesi tedip etme eğilimi artık medya çuvalına sığmayacak devasa bir mızrak oldu.

     Liberal ve demokratlara vefasızlık

     Haydi, Gülen Cemaati her zamanki bencilliğiyle iktidarı paylaşmak iste(me)di, onları harcadınız. Sözden başka sermayesi olmayan demokratlara karşı bu kadirbilmezlik niye? Eleştirdikleri için mi? “Liberallerin oylarıyla seçilmiyorum” kibrinin unutturduğu gerçek şudur: Belki onların oyunun sandık zaferlerinde bir hükmü yok ama vicdanlarda ağırlığı var, ve yine olacak. Onlarla kazanamazsın belki ama onlar olmadan daha kolay kaybedersin.

     Daha önce de yazdım: Yüz yılda bir gelen bir lider üretmek için medyadaki insanların ve milyonlarca vatandaşın kişiliğini ve izzetini bu kadar örselemeye değer mi?

     Su ve tazyik

     Verdiğin “su” bile olsa, onu “tazyik”le verirsen, incitir.

     Korumak için birilerini koyduğun güvenli yer, eğer anahtarı sadece sende kalırsa bir hapishaneye döner.

     “Münafık kâfirden eşeddir.” Yani inanmadığı hâlde inanıyormuş gibi görünen münafık, açıkça inanmıyorum diyen kâfirden daha kötüdür. Baskı, münafıklığı yani ikiyüzlülüğü teşvik ettiği için en başta baskıyı uygulayana zarar verir. Yalakalığın bu kadarı karşısında çoktan paniklemeniz gerekirdi.

     Namuslu insan, aleyhine olan mertliğe, lehine olan yalakalıktan daha çok saygı gösterir.

     Herkesin teneffüse ihtiyacı vardır. İfade hürriyeti vicdanların teneffüsüdür, hiçbir surette engellenmemeli ve engellenemez.

     Mıknatıs

     Şimdi savaş modunda tarafgirlikle hareket edip adalet çamı devirenler, yarın siyasetin mıknatıslı cazibesi soğuyunca patır patır dökülecek ve içine girdikleri militanca tutumdan hicap duyacaklar.

     Zaman en iyi müfessirdir. Allah sonumuzu hayretsin.

mucahitbilici@gmail.com

     TARAF

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.