1. YAZARLAR

  2. Oral Çalışlar

  3. Muhalefete “kritik” HDP desteği
Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Radikal
Yazarın Tüm Yazıları >

Muhalefete “kritik” HDP desteği

A+A-

 

Medyada pek görünür olmayan HDP’nin, seçimlerde ne yapacağı merak konusu. Ülke çapında yüzde 10’un üzerindeki oy potansiyeliyle, bazı yörelerdeki birinci parti konumuyla, kritik seçim çevrelerinde anahtar özelliğiyle, HDP, dikkate alınması gereken bir konumda. HDP sözcüsü ve İstanbul milletvekili Saruhan Oluç’la konuştuk.

 

“Yerel seçimlerde ne yapacaksınız?” sorumu şöyle cevapladı: “Öncelikle Güneydoğu’da iktidarın kayyum atayarak elimizden aldığı belediyeleri kazanmayı hedefliyoruz. Sonraki hedefimiz, yine bu yörede 24 Haziran seçimlerinde kazanabileceğimizi gördüğümüz belediyelere yönelmek.”

 

Oluç, henüz resmen adaylık başvurusu almadıklarını, Kasım’ın 15'inden itibaren başvuru kabul edeceklerini belirtti: “Hemen her yerde aday göstereceğiz. Bütün il ve ilçelerde belediye meclisleri ve il genel meclisleri için adaylarımız olacak.”

 

CHP ile işbirliği

 

Kamuoyunun merak ettiği soruyu sordum: “CHP ile ittifak yapacak mısınız?”

 

Oluç, CHP ile bir görüşme yapmadıklarını, ancak seçim taktiklerinin, bir ittifak içermese de, AK Parti-MHP birlikteliğinin iktidar alanlarını daraltmaya yönelik bir yol izleyeceklerini belirtti.

 

“Örneğin İstanbul gibi, Ankara gibi iktidarla ana muhalefet arasındaki farkların çok az olduğu yerlerde tercihiniz muhalefet adayını desteklemekten yana mı olacak?” diye sordum.

 

Cevabı şöyle oldu: “Evet, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana., Balkesir gibi illerde, muhalefetin adayının kazanması yönünde tercihimizi yapabiliriz.”

 

Oluç, kayyum siyasetinin iflas ettiğini, bunun seçimlerde görüleceğini iddia ediyor. Bölgede parti çalışması yapan arkadaşlarının sudan gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklandığını, iktidarın bölgedeki seçim çalışmasının, kendilerini engellemek olduğunu söylüyor. Son olarak da, Kars’ın Digor ilçesinde, yaşamını yitirmiş eski milletvekili Orhan Doğan’ın adının sokaktan silindiğini, şehirdeki tarihi Kürt edebiyatçısı Ahmedi Hani’nin heykelinin kaldırıldığını ifade etti.

 

Özetle

 

Temel hedefleri, Güneydoğu’da kayyuma kaptırdıkları belediyeleri geri almak. Çok fazla seçim çalışması yürütecek koşullarının olmadığı bir gerçek. Buna rağmen, bölgedeki seçmen desteğiyle, bu belediyelerin çoğunu kazanacaklarına inanıyorlar.

 

İkinci hedefleri: Her yerde aday göstermekle birlikte, AK Parti iktidarının etki alanlarını daraltmayı hedefleyen bir taktikle, kritik yerlerde muhalefet adaylarına destek vermek.

 

Tabii, seçim ortamında neler olabilir, bölgede nasıl bir ortam oluşabilir, bunları zaman gösterecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.